PDA

View Full Version : i-mate يك گوشي از نوع Smart phone 2

X_Man
20 October 2004, 01:26 AM
i-mate يك گوشي از نوع Smart phone 2

سلام دوستان
ماه گذشته در مجله ي ويندوز خاورميانه انتخاب سردبير گوشي i-mate بود.
اين گوشي از نوع Smart phone 2 است.
مي خواستم دوستان در مورد Smart phone و Smart phone 2 يه توضيحاتي بدن, و بگن Smart phone 2 چه كارايي هاي اضافه اي داره؟؟؟

mmemme
20 October 2004, 01:45 AM
بريد به سايت www.imate.com مدلهايه pocket pc , smartohone ,smartphone 2 با مشخصات و عکس ها موجود ميباشد

mmemme
20 October 2004, 01:47 AM
در ضمن اون مجله رو جدّی نگيريد چرتو پرت زياد داره چون همش ترجمه است و ترجمه اش افتضاح
:x

X_Man
20 October 2004, 02:27 AM
چرا افتضاح؟؟؟ چيزه خاصي ازش ديدين؟؟ من تا حالا نديدم كه تو ترجمه و تايپ مشكل داشته باشه. تعجب ميكنم از حرفتون :P

X_Man
21 October 2004, 02:24 AM
از اين همه متخصص كه اينجا هستن كسي نمي دونه كه Smart phone چيه؟؟
صد در صد مي دونن , اما چرا نمي گن ما هم بدونيم؟؟؟
:shock: :twisted: :oops: :cry:

hyper
21 October 2004, 04:05 AM
دوست عزيز

smartphone به صورت خلاصه به گوشي هايي با قابليت نصب و اجراي برنامه هاي سفارشي گفته ميشود ...
مثل همين 6600 خودمون و چندين گوشي ديگه ...

(( البته بنده متخصص نيستم ! :lol: ))

قربان شما

kinz
21 October 2004, 03:49 PM
با imate های جدید کار کردم. عام فریب هست. به نظر من اصلا انتخاب خوبی نیست.

X_Man
21 October 2004, 11:02 PM
آيا اين گوشي به بازار آمده؟
به بازار ايران چطور؟
با چه قيمتي؟

hejazi12
22 October 2004, 02:32 AM
با سلام
مدتي پيش اين گوشي رو از نمايشگاه جيتكس دبي خريدم به قيمت خيلي خوب البته در بازار دبي قيمت اون بين 240 هزار تومن تا 280 هزار تومن بود نرم افزار اين گوشي سمارت فون 2002 و ظاهرا محصولي از مايكروسافت هست البته من به سايت مايكروسافت رفتم و فايل هايي هم براي اين گوشي دانلود كردم .
برنامه هاي زيادي براي اين گوشي دانلود كردم از قبيل بتا پلاير كه كارش خوندن فايلهاي دبليو ام وي و دايو ايكس بود و برنامه هاي ديگر كه انصافا منو از خزيد نوكيا 6600 منصرف كرد .
نمايش عكس و فيلم و ضبط صدا با كيفيت خوب و آيفون و نوت پد و بروزر و .............
مدل گوشي من دوربين نداره و بايد به اون اضافه كنم و يك فلاش مموري 256 هم واسش خريدم.

كيفيت صدا و آنتن دهي عالي و نوع پاكت پي سي اون از بقيه مدل هاي مشابه گرونتر و در حدود 800 هزار تومن بود .

اين گوشي محصول تايوان است با ريجستر كد نرم افزار مايكروسافت .

X_Man
22 October 2004, 03:08 AM
ميشه مزيت هاي Smart phone 2 رو نسبت به Smart phone 1 بگين؟؟؟
چه امكاناتي بيشتر از 6600 و P900 داره؟؟؟
چه امكاناتي كمتر از 6600 داره؟؟؟
آيا انواع مختلفي داره؟؟؟
اگه با گوشي هاي p900 و 6600 هم كار كردين بدون در نظر گرفتن قيمت كدوم رو پيشنهاد ميكنيد؟؟؟
آيا مدل دوربين دار داره؟؟؟ انواع مدلاش چيان؟؟

kinz
22 October 2004, 09:37 AM
من با مدل 2003 و یا 2004 ppc اش کار کردم دقیقا یادم نیست یعنی مدل 700 تومانیش و اصلا ارزش نداره! میتونی پایتخت پیدا کنی.
اسمارتفون 2 دقیقا اسمیه که شرکت برای محصولش استفاده کرده. و فرقش در طراحی قیمت و قدرت پردازنده و مقدار رمش هست.

در مورد مقایسه با 6600 و ... اینا از سیستم عاملهای متفاوت استفاده میکنند و باید این دو تا سیستم عامل رو با هم مقایسه کرد.
کلا نرمافزار های سیمبین خیلی بیشتر از پاکت پی سی هست. سیمبین سرعت و عملکرد بهتری داره با همون مقدار قدرت سخت. اگه از تکنولوژی و نرمافزارهای مایکروسافت زیاد استفاده میکنی مثل ورد و یا پاورپوینت میتونه انتخاب خوبی باشه اما در بقیه موارد اصلا انتخاب خوبی نیست. دلیل زیاد بودن مدلهای جدیدش هم اینه که مایکروسافت برای اینکه بتونه برای خودش جایی باز کنه در بازار مبایل داره سیستم عاملش رو در حد مجانی در اختیار شرکت ها قرار میده تا در محصولاتشون استفاده کنند. بر خلاف سیمبین.

mmemme
23 October 2004, 12:32 AM
جناب کينز منظورتون اون مدليه که شبيهه qtek 2020 هستش؟

kinz
23 October 2004, 09:59 AM
http://www.imate.com/files/(22102003-185202)-imatepocketpc.jpg
صاحبش از تو شارژ بد کشیده بود و چند تا تاییدیه داده بود تمام نرمافزارها و برنامه های عربی هم از روش پاک شده بود

mmemme
23 October 2004, 10:07 PM
ايشون مدلهايه smartphone رو ميگن

kinz
24 October 2004, 03:29 AM
کسی که p910i رو نپسنده هیچ وقت p800 رو نمیپسنده. این مدلهای اسمارتفون هم تنها تفاوتشون ضعیف بودن سخت افزار و امکاناتشون و شکل ظاهریشون(ال سی دی کوچیکتر و انتن و ...) هست. به هر حال همونطور که بالا گفتم اصلا ارزش ندارند.

roozbeh
26 October 2004, 03:00 PM
والا من هم P800 داشتم هم imate smartphone و يک مدت هم با imate ppc کار کردم...
نميدونم جنم kinz چرا اين حرف رو ميزنن...

اگه بخوايم منسفانه قضاوت کنيم بسيار بسيار smartphone ها و بعد از اون ppc ها از symbina ها بهترن...

اولاً تعداد برنامه های ppc بسيار بيشتر از symbian هست نه اينکه کمتر،در مورد smartphone چرا کمتر هست.
دوماً قدرت سخت افزاری بسيار بالا تری دارن.سرعت p900 اگه اشتباه نکنم 150hz هست و يک pda محسوب ميشه در حالی که smartphone من 133hz هست
اين يعنی اينکه واقعاً p900 ضعيف هست نسبت به يک sp چه برسه به مدل های 800hz ppc.

ثانياً تنوع در مورد ppc ها بسيار بيشتر هست تا به symbian ها
هر چند که تعداد ppc phone ها شايد کمتر باشه

به هر حال سيستم عامل microsoft رو دارن و اين يعنی اينکه به راحتی برنامه های نوشته شده واسه windows رو ميشه تبديل کرد به ppc
و سر همين موضوع بديهی هست که تعداد برنامه ها بيشتر باشد.

برای مثال سيستم های جديد دارای windws media player 10 هستن با قدرت پخش wmv wma که هيچ وقت به علت قانون copyright symbian ها نميتونن
اقدام به پخش اين فايل ها کنن!

به هر حال از نظر من آينده متعلق به smartphone ها هست.هر چند که الان بازار کاملاً دست nokia هست به علت تنوع و ديگر اينکه هنوز مردم دنبال يک گوشی که همه کار رو انجام بده نيستن

اما در کل مقايسه هر گوشی با ppc phone ها و اينکه خيلی بد هستن به نظر من خيلی غير منصفانه هست.
اگر هم دوست دارين کمی از قدرت اين گوشی رو بدونيند بگم که ميشه windows 98/95 رو هم رو اين گوشی ها بالا اورد!

dariushkabir
26 October 2004, 03:25 PM
به نظر من ويندوز هنوز روي pc مشكل داره ٬ چه برسه به موبايل ... و اينكه يه سيستم عامل مخصوص موبايل خيلي بهتر از يه سيستم عامل عموميه ٬ چون تخصصي تره و اينكه واسه اينكار توليد و نوشته شده ٬ نه اينكه تبديل شده باشه... :o
سيمبين يه تحول بزرگه و آينده درخشاني داره... 8)

roozbeh
26 October 2004, 05:14 PM
دقيقاً به همين ميگن اظهار نظر های کارشناسی!
منم کلاً از Windows خوشم نمياد....
اما طبيعتاً به علت اينکه "هنوز روی pc مشکل داره" پر مصرفترين os نشده....
و من هم به همين دليل ميگم چون احتمالاً خيلی مشکل داره همينطور که تونست دنيای pc رو بگيره مال phone رو هم ميگيره....

همين الان اگه من روی smartphone خودم win98 رو بالا بيارم يا مثلاً بتونم playstation رو بازی کنم...اونوقت نظرت همين ميمونه بازم؟!!

kinz
26 October 2004, 06:58 PM
1. میزان فروش سیمبین قابل مقایسه با بازار پی پی سی ها نیست
2. پردازنده با سرعت مشابه بسیار سریعتر بر روی سیمبین عمل میکنه حدود سرعت پردازنده 6630 250 مگاهرتز هست و پرسسورهای قوی تر با قرارداد بین نوکیا و سیمبین و اینتل در راه هست.
3. چون اسمش ویندوز هست قرار نیست بتونه نرمافزارهای معمول ویندوز رو اجرا کنه کلا windows ce که پایه نسخه مبایل ویندوز هست اکستنشنی برای اجرای برنامه های ویندوز xp داره اما نه برای میزان رم 32 یا 64
میزان مصرفش در حدود ویندوز عادی هست و بالای 2 دقیقه بالا اومدنش زمان میبره و فعلا خارج از ابعاد اسمارتفون ها هست.

من به عنوان شخصی که کار کردم با هر جفت سیستم ها سیمبین رو خیلی بیشتر میپسندم . و نظر شخصیم هست و انتظاریم ندارم کسی هم نظرم رو قبول کنه.

در مورد wma هم مشکل مربوط به حقوق کپی رایت این فرمت نزد مایکروسافت هست که حتی از گسترش دهنده های نرمافزارهای مجانی هم پول طلب میکنه. و برای همین ساپرت قوی نداره بر روی سیستم های دیگه.
و خود ویندوز مدیا پلیر نه بر روی پی سی و مخصوصا ppc چنگی به دل نمیزنه. شاید راه حل این مشکل در دستان apple باشه!

roozbeh
26 October 2004, 09:52 PM
والا منم به عنوان شخصی که با هر 2 سيستم کار کرده Windows ce ها رو به شدت ترجيح ميدم!
اما:
1-در اين مورد کاملاً حق با شما است.علت اصلی اينه که تعداد کمی pocket pc phone edition هست که آروم آروم زياد تر ميشه
اما علت اينکه من طرفداری ميکنم اين نيست که بابام سهامش رو داره علت اينه که جداً از لحاظ سخت افزاری تا حالا خيلی نو آوری بيشتری داشتن
مثلاً همه اينها دارای ورودی sdio هستن که يعنی شما را جور سخت افزاری رو ميتونين بهش وصل کنين در صورتی که فکر نکم symbian ها تا به حال چنين چيزی داشتن!
مهمترين علت پيشرفت windows ها نسبت به linux و يا مثلاً mac اين بوده که به علت اينکه microsoft پشتشون بوده هميشه حامی فنوری های جديد بوده....
مثلاً خيلی راحت driver برای گوشی من هست که از اين طريق و با sdio بتونم hard بهش وصل کنم!
يا همين الان پروژه linux کردن xda ها در جريان هست...يعنی کاملاً سيستم windows رو با linux عوض کنن!
خوب اين قدرت سيستم رو نشون ميده!

يا windows mobile 2005 دارای mobile directx هست که از کارت گرافيک ها موجود در موبايل ها استفاده کنه!
همين الان smartphone mitac دارای کارت گرافيک ati هست که همه کار های 2d رو سخت افزاری انجام ميده!
nokia همچين چيزی داره؟

2.اين حرف رو من در حد،حرف،قبول دارم.
چرا چنين چيزی بايد باشه؟
هر دو سيستم ها دارای archtecture arm هستن و هر دو از cpu های يکسان استفاده ميکنن،با اين تفاوت که سرعت ram داخلی ppc چون sd هست سريع تر هست
و در ثانی motorola که خودش cpu رو واسه nokia ميسازه نبايد گوشی های خودش رو ضعيف تر کنه....

اين حرف رو اصلاً قبول ندارم.

در مورد wma هم حرف منو فقط شما تائيد کرديد.
منم کلاً از اين کار های microsoft خوشم نمياد.
اما مثلاً چما تو بازار mp3 player که از فرمت ogg حمايت کنه ديديد؟
اما چند تا mp3 player با فرمت wma هست؟!

يا الان تعداد زيادی از دوربين های ديجيتال wmv ضبط ميکنن اما نه divx

به هر حال microsoft ديگه...

والا من خودم ترجيح ميدم که symbian برنده شه چون ماشالا microsoft همجا رو داره ميگيره...اما خوب واقعيت از نظر من اينه که چند سال ديگه اين گوشی های microsoft هست و مطمئن هم هست که
nokia برای عقب نموندن اونهم شروع ميکنه به توليد microsoft based phone

در ضمن الان ما چند تا نسخه از symbian داريم؟
نسخه lg,samsung,motorola,uiq يا serie 40,60,70,80 که ايچ کدوم هم درست درمون با هم جور نيستن!
اما اينطرف قزيه خوب همه microsoft هستن!(بهتر بگين microsoft smartphone edition,microsoft pocket pc edition)

من خودم برای هر 2 گوشی برنامه نويسی کردم و کاملاً به سخت افزار و خصوصيات هر 2 گوشی آشنا هستم
و واقعاً کد توليد کردن واسه microsft ها آسون تر هست و مطمئن هستم که سريع تر هم هستن!

در مورد بالا امدن سيستم هم کاملاً حق با شما است.اما خوب من اينو به عنوان اينکه windows امکان شناختن همه driver های user رو ميده
و امکان عوض کردن rom اون هست،قبول ميکنم!به هر حال يک هزينه بايد پرداخت!

kinz
28 October 2004, 09:40 PM
از پایین به بالا جواب میدم.
خودت بهتر از من میدونی که شرکت های بزرگ و کوچیک اما جدی بسته به نیازشون از نرمافزارهای برنامه نویسی شرکتهای دیگه استفاده میکنند تا خود نرمافزارهای مایکروسافت. حدود 20 الی 30 در صد نرمافزارهای ویندوز به تنهایی با دلفی که محصول برلند هست نوشته شده و ... شرکتهای فعال در ضمینهء نرمافزارهای برنامه نویسی مثل بورلند و کدواریور با نوکیا همکاری دارند. حتی در چند روز گذشته نوکیا بخشی از شرکت کدواریور رو خرید. در مورد همکاریش با بورلند هم که محصولات مربوطه رو میشه روی سایت بورلند و ... پیدا کرد.

در مورد تفاوت نسخه های سیمبین کلا 2 نوع نسخه وجود داره یکی uiq که مربوط به شرکت سیمبین هست و از طرف سونی اریکسون و موتورولا پشی بانی میشه و نسخه دیگه مربوط به نوکیا هست که بسته به صفحه نمایش و تنوع ورودی ها به سه نوع تقسیم میشه سری 60 80 و 90 که فعلا بیشتر سری 60 فعال هست و مورد پشتیبانیه نوکیا زیمنس سامسونگ و ... هست. این تفاوت ها مربوط به یوزر اینترفیس میشه و نه اصل سیستم عامل و تبدیل برنامه ها برای نسخه های دیگه به سادگی انجام میگیره.

در مورد wma این که بیشتر ساپرت میشه به نسبت دیویکس و ogg مربوطه به مناسب بودن فشرده سازی و قدرت پردازنده مورد نیاز برای دیکد کردنش هست.

اینکه کی از کی لوازمش رو تهیه میکنه و ... زیاد ربطی نداره. خوب ibm برای apple سی پیو میسازه اما خودش از این سیپیو ها استفاده نمیکنه با اینکه از برتریهای نسبی خوبی برخوردارند. یا نوکیا از سامسونگ صفحه lcd میخره و سامسونگ از سری 60 نوکیا استفاده میکنه. درسته که خوب هر شرکتی ترجیح میده بهترین تولیداتش رو تو محصولات خودش استفاده کنه اما در مورد پردازنده بحث خود سیستم عامل و ... هم هست که بتونه چجوری از این امکانات استفاده کنه و ... سامسونگ میتونه به نوکیا ال سی دی نفروشه و یا بهترین رو نفروشه اما باید بخاطر حفظ بازارش این کار رو انجام بده و بهترین محصول ممکنه رو بفروشه و ... هیچ وقت موتورولا و یا شرکتهای دیگه فروش تعداد محدودی از محصولات خودشون رو به فروش عمده قطعات به شرکتهای دیگه ترجیح نمیدند که موتورولا بخواد برای مدل گوشی که شاید 100000 تا هم نفروشه از فروش قطعه جدیدش با تیراژ چند میلیون به نوکیا سر باز بزنه!

در مورد امکانات گوشی والا تا جایی که میدونم این فناوری هایی که اسمشون رو میارید بغیر از دیویکس مستقیما از پالم دودر شده !! نوکیا کلا تو سری 60 اش بحث تیراژ رو مد نظر قرار داده و از تکنولوژی هایی که استفاده عمومی ندارند استفاده نکرده یک سری از این امکانات رو میشه تو سری 80 و 90 اش دید . کلا فکر نکنم هیچ شرکتی به اندازهء نوکیا به فکر کسایی بوده باشه که علاقه خاصی به صرف پول دارند. بهتره اگه از این تیپ امکانات لذت میبرید منتظر 7710 و 9500 باشید که هر کدوم تو ضمینه خودشون در اوج هستند و ... و یا برای گوشی با امکانات انحصاری به ورتو سر بزنید (چند ده تا پتنت انحصاری) ضمننا بسته به امکانات مورد نظرتون برای گوشی های سیمبین فعلی هم میتونید اداپتورهایی پیدا کنید.

بیشتر ریسورس اسمارتفون هایی که از ویندوز استفاده میکنند برای بالا اومدن و نیگر داشتنه خود سیستم عامل صرف میشه!! :arrow:

Duran
18 November 2004, 03:45 AM
ياد بحثاي قبلي مقايسه اي سيمبين و ppc بخير
اين پيام ( رييس ) گمونم ترتيب همشو داد :lol:
روزبه بايد اعتراف كنيم كه ppc هنوز تو قسمت ارتباطات يك كمكي عقبه هم از لحاظ سخت افزار و هم نرم افزار
ولي دعواي من و كينز سر بقيه قابليتهاي ppc كماكان سر جاشه
فروردين ماه امسال كمتر كسي در ايران با ppc آشنا بود ولي الان به قول بعضي دوستان بازار پايتخت پر از Qtek 2020 هست .
يادمون باشه 8 ماه پيش بحثي كه كرديم در مورد روند رو به تزايد تسخير بازار بوسيله مايكروسافت موبايل
نمودش بازار عقب افتاده ايران است .
من هم آرزو ميكنم كه سيمبين يجورايي بتونه بياد جلو ولي مثل palm كه ديگه سوني دست از پشتيبانيه خارجيش برداشت و نمونه هاي جديد نوكيا كه داره بدجوري شبيه pda ميشه احتمال همه گير شدن ppc بيشتره باور كنيد .
ميدونيد خود نوكيا برنامه هايي داده براي استفاده همزمان از سيستمهاي سيمبين و ppc ؟
راستش من اينا رو نشونه جالبي براي سيمبين نميدونم همونطور كه اونموقع نشونه هاي جالبي از palm نميديدم
در هر حال زنده باد امكانات و مزاياي بيشتر 8)

alime
18 November 2004, 07:22 AM
من يه چند تا عكس داشتم گفتم بگذارم سودش رو ببين
تو آپلود سنتر قسمتاول كه وارد ميشيد new imate.rar
قابلي نداشت! 8)

roozbeh
18 November 2004, 03:38 PM
والا duran جون...آدم هميشه بايد حق رو به حق داره بده...
در اين ضمينه هم شما حق دارين....يعنی همين smartphone ها يکم سر ارتباطات مشکل دارن!

اما مثلاً اگه ماشين شما بالا بر شيشه اش برقی هست ناراحت اين هستی که وقتی ماشين خاموشه مثل پيکان نميتونی شيشه رو بالا بدی يا پايين؟
اين قضيه هم يکم مثل اين مثاله!
يعنی خوب وقتی امکانات بيشتر هست آدم ميتونه چشمشو ببنده به بعضی از مشکلات!
طبيعتاً از همه انتظار نيست که smartphone ها بدردشون بخوره!چون اصلاً گم ميشن تو کار کردن باهاش!
همين الان چند نفر 5510 يا 3310 دستشون هست؟خوب اين آدم ها اصلاً نياز به امکانات بيشتر ندارن!

kinz
18 November 2004, 04:48 PM
وضع مالی مایکروسافت در شرایطی هست که ادامه بده به ضرر دادن روی محصولاتش برای جا انداختنشون مثل xbox و ... و یکسری هم مشتری براشون پیدا میشه و ...
سونی به طور کلی تولید پی دی ای رو متوقف نکرده و محدود کرده به ژاپن مثل شرکت توشیبا و ... که همین کار رو کردند.
نمیدونم چرا صحبت از همه گیر شدن ppc میکنید.
طبق امار فروش ویندوز سی ای از سه ماه سوم سال گذشته رشد 32 درصدی داشته و به رقم 1.3 میلیون در سه ماهء سوم 2004 رسیده
در صورتی که سیمبین که به مراتب سیستم عامل جدید تری هست فروش سه ماه سوم 2004 اش 3.7 میلیون هست و رشدش نسبت به سه ماه سوم سال گذشته 201 درصد هست!!
http://archive.epars.net/s22030.gif
http://www.symbian.com/press-office/2004/pr041111.html
در مورد اینکه نوکیا برنامه ای داره از ویندوز سی ای استفاده کنه من هیچ اطلاعی ندارم اگه بگی کجا دیدی ممنون میشم.

روزبه این قابلیت هایی که میگی رو میشه یه اشاره ای بهشون بکنی؟ (قابلیت دت اسکرین - قابلیت مصرف بیهوده ریسورس - قابلیت از دست دادن اطلاعات - ....)

نوکیا قراره سری 90 سیمبین اش رو داخل نسخه های جدید سری 60 خودش جا بده یعنی گوشی های اینده سری 60 اش امکانات سخت افزاری خیلی بیشتری میدند. یه تکنولوژی مهمی که نوکیا داره روش کار میکنه (لاعقل برای ما ایرانیا) DVB-H هست که امکان دریافت سیگنالهای ماهواره ای بدون نیاز به شبکه رو میده یعنی روی گوشی میشه مستقیما و بدون احتیاج به امکانات شبکه مستقیما برنامه های تلویزیونی و ... رو مستقیما از ماهواره دریافت کرد تقریبا شبیه به کانالهای ماهواره ای که به وسیله ریسیور امروز دریافت میکنیم. شروع به تستش هم کردند.
http://press.nokia.com/PR/200411/966982_5.html

roozbeh
18 November 2004, 10:21 PM
والا من نفهمديم اون جمله متلک بود يا سؤال؟
يکم دوزاريم کجه...اما بر فرض سؤال:
منظورت از قابليت دت اسکرين چيه؟اگه کلمه انگيليسی هست انگليسی بنويس لطفاً...
قابليت مصرف بيهوده ريسرس هم طبيعتاً متلک بود....به مصرف بيهوده ريسرس قابليت ديگه نميگن...ضعف اسمشه!که من ميگم اصلاً در مورد windows اينطور نيست.
قابليت از دست دادن اطلاعات هم که بايد طبيعتاً طبق استدلال قبل متلک باشه!

اما يک سؤال!
windows xp روی 486 البته بالا نمياد اما بر فرض اگه بالا بياد داره مصرف بيهوده از ريسرس ميکنه يا نه؟
حالا اگه روی يک cpu 3000 و 1gig رم بياد بالا چی؟
اما خوب حتماً dos 3.1 خيلی بهتر روی 486 جواب ميده....اما در مورد اونيکی کامپيوتر چی؟
روی اونهام ما داريم کم از ريسرس ها استفاده ميکنيم اما آيا واقعاً از ريسرس ها اصلاً استفاده ميکنيم؟!!

به نظر من خيلی واضح هست که microsoft چه بخوايم چه نخوايم يک شرکت os ساز هست و nokia نيست.
بيشترين تجربه رو در دنيا microsoft در ضمينه os داره.ختم کلام.
و به اندازه کافی با شرکت های hardware ساز هم ارتباط داره به علت نيازی که اونها به ارم و logo windows برای certificate شدن محصولشون از لحاظ سخت افزاری دارن! از طرف Microsoft
تا اينجا قبول؟
مشکلی که در اين ضمينه هست اينه که خوب در ضمينه موبايل شايد تجربه نداره...يعنی ديدش به smartphone اين نيست که تلفن بزنه فقط، بلکه همه کار بکنه!
اما nokia چون يک شرکت موبايل ساز هست ديدش بيشتر به قابليت گوشی هست تا os.و خيلی راحت اگه خودش os ساز بود نيازی نبود که epoc رو از psion بگيره و تغييرش بده...
حالا اين اصلاً مهم نيست مهم آينده هست و تکنولوژی....

microsoft مشکل بيسوادی(اگه بشه گفت)در ضمينه mobile رو هم خيلی راحت حل کرده در windows mobile 2005 ،source رو هم به شرکت ها ميده که اونجا اونها خيلی راحت نظر خود رو اعمال ميکنن!
طبيعتاً اگه nokia يک os ساز باشه پس samsung و motorolla و بقيه هم ميتونن بر اساس يک سيستم پيشرفته همچون windows و تجربه های بسيار مفيدی که از symbian (بر اساس حرف شما به عنوان يک سيستم قوی )داشتن يک چيز خوب در بيارن!قبول ندارين؟
بعد کی حاضر هست خصوصياتی نظير mobile directx رو از دست بده؟
و بعد وقتی که ati و nvidia همين الان اولين پردازنده های mobile خود رو با logo ،windows mobile compatible دارن بيرون ميدن و شما اونها رو روی گوشی ببينين..آيا گوشی بدی هستن؟
آيا جداً شما ترجيح ميدين که media player روی windows xp رو با media player گوشی sync کنين يا real player رو با windows media player؟
يا مثلاً ترجيح ميدين از outlook،word که يکی نوشته و هنوز beta هست استفاده کنين يا از خود microsoft outlook,word روی گوشی؟
جداً اينهمه بازی که ميگيرن چند تاش بر اساس opengl هست که با کلی دردسر بشه تغيير داد که شايد روی گوشی اجرا بشه،و چند تا directx?
وقتی api های windows همه تو pda هست وقتی .net که همجا رو داره ميگيره روی گوشی هست وقتی directx هست،خوب پس بازی و برنامه هم به همون راحتی که روی pc هست روی گوشی هم خواهد بود.
اما نه گوشی symbian که نه api های windows رو داره،نه directx و نه .net
جداً يعنی شانسی هست؟
وقتی برنامه هايی که از winsock استفاده ميکنن(يعنی تقريباً همه برنامه هايی که به اينترنت و شبکه وصل ميشن) با همين winsock ميتونن با irda و bluetoth و wifi ارتباط برقرار کنن تو گوشی های Microsoft خوب پس يعنی همه برنامه های intenet ميتونن به اينها راه پيدا کنن
و نيازی به nokia برای امکان بازی کردن چند نفره نخواهند داشت.

همين الان شايد شنيديد که microsoftدر رقابت در فروش music online هست با apple،yahoo از طريق msn,خوب پس يک چيز جالب بگم که Microsoft يک logo ساخته به اسم PlayForSure که تضمين ميکنه اين آهنگ ها روی همه device های microsoft اجرا خواهند شد
و همين الان هم napster و msn دارن از اين حمايت ميکنن و خيلی راحت ميتونين موسيقی protecet شده رو با گوشی بخرين و اطمينان پيدا کنين از صحت در درست اجرا شدن!

البته من و شما ميدونيم که اين چيز ها تبليغه اما خوب تبليغه ديگه!
به زودی creative تمامی media center های خودش رو مجهز به اين logo خواهد کرد و همچنين ساير device ها....و خيلی راحت فايل ها رو از انواع device ها بين هم ميشه رد و بدل کرد!
همين الان t-mobile sda music جزو پرفرش ها شده در امريکا(که ملت خيلی کم دنبال upgrade کردن گوشی هستن).
اين گوشی از media player 10 و قابليت playfursure استفاده ميکنه....
اصلاً شما هنوز media player 10 رو روی pc نصب کردين؟!

من مطمئن هستم که symbian هيچ شانسی نداره!

ايشالا اگه لينکش رو پيدا کنم ميزارم که شرکت palmone هم گفت که بزودی device های مبتنی بر windows خواهد ساخت!

که من بسيار palm رو از جفته اينها بهتر ميدونم..چون تمام برنامه های palm بخوبی روی هم اجرا ميشن.
حتی روی ساعت مچی palm هم شما ميتونين mpeg player استاندارد رو نصب کنيد!
اما خوب microsoft تا همجا رو نگيره ول کن نيست که.....

راستی اين سيستم عامل symbian امکان اضافه کردن سخت افزار های جانبی رو هم ميده؟
مثلاً چند تا از گوشی های symbian رو من ميتونم بهشن wifi,bluetoth,sim card,gps device,camera,printer,fax وصل کنم؟
فکر نکم بشه چون اصلاً ورودی ندارن!

kinz
19 November 2004, 12:28 AM
roozbeh,
همش متلک بود

در مورد ریسورس داس 16 بیت هست کلا محصولات هم رده رو اگر مقایسه کنیم به طور مثال suse 64 bit و xp 64bit و یا xp و freebsd و یا ... کاملا افت پرفرمنس و مصرف بیهودهء رم و ... قابل رویت هست روی ویندوز و تصحیح این مشکل هم به سادگی امکان نداره چون از پایه مشکل داره این سیستم عامل. حالا چرا در بعضی شرایط به طور مثال برای مولتی مدیا پا به پای سیستم عامل های دیگه میتونه پردازش کنه بر میگرده به پردازنده های اینتل که خیلی اپتیمایز شدند برای انجام عملهای خاص با استفاد از سیستم عامل ویندوز و ویندوز هم متقابلن به همین شکل.
و سرعت و مصرف سیستم عامل ها برمیگرده به ساختارش و روشهای کامپایل نهاییش.

در مورد خصوصیات directx نوکیا کارش بر روی یک سیستم مشابه تقریبا تموم شده و گوشیایی جدید سیمبین سری 60 نوکیا قراره از این تکنولوژی استفاده کنند. (البته حدس میزنم اواخر 2005 و اوایل 2006 این گوشی ها به بازار بیاند.) البته بگزریم که بازی و ... سه بعدی نوکیا بیشتر مواردش کیفیت بهتری دارند از بازی هایی که من دیدم برای ویندوز ce مثل tomb raider ویندوز سی ای که کیفیت خاصی نداره.

در مورد شکل استفاده سازنده های گوشی از سیستم عامل ها به خاطر ساختار سیمبین خیلی مناسب تر هست برای سازنده ها چون میتونند سخت افزار و امکانات رو بر اساس نیاز خودشون تغییر بدند که این امکان خیلی محدود هست بر روی ویندوز سی ای.

در مورد اوت لوک من روی پی سیم شخصا استفاده نمیکنم و برنامه های مناسب تری هست برای استفاده کردن. که صد البته برای سیمبین هم نرمافزارهای مناسبتری وجود داره. (نمیدونم واقعا کسی اینجا هست که از اوتلوک استفاده کنه مشکلات امنیتیه فجیع امکانات خیلی عادی و ...)

70 در صد بازار فروش انلاین موسیقی مربوط میشه به اپل که هیچ گونه تولرانسی برای انواع گوشیا قائل نیست.
سونی هم همین سرویس رو میده و زیاد مهم نیست چون خود اپراتورها سرویسهای مشابهی میدند و اینکه حالا wma بر روی سیمبین اجرا نشه به نظر من مشکل بزرگی نیست چون به همین شکل فرمتهای دیگه ای که قابل استفاده هستند روی سیمبین روی ویندوز سی ای قابل استفاده نیستند.

در مورد مدیا پلیر 10 هنوز این نسخه برای ویندوز ایکس پی 64 بیت عرضه نشده.

در مورد شایعه پالم خود شرکت این خبر رو تکذیب کرده.
در مورد امکانات تمام مورد هایی که گفتید قابل استفاده هست برای گوشی های جدیدتر نوکیا.

roozbeh
22 November 2004, 02:19 PM
همش متلک بود

پس مرسی....!!

در مورد ریسورس داس 16 بیت هست کلا محصولات هم رده رو اگر مقایسه کنیم به طور مثال suse 64 bit و xp 64bit و یا xp و freebsd و یا ... کاملا افت پرفرمنس و مصرف بیهودهء رم و ... قابل رویت هست روی ویندوز و تصحیح این مشکل هم به سادگی امکان نداره چون از پایه مشکل داره این سیستم عامل. حالا چرا در بعضی شرایط به طور مثال برای مولتی مدیا پا به پای سیستم عامل های دیگه میتونه پردازش کنه بر میگرده به پردازنده های اینتل که خیلی اپتیمایز شدند برای انجام عملهای خاص با استفاد از سیستم عامل ویندوز و ویندوز هم متقابلن به همین شکل.
و سرعت و مصرف سیستم عامل ها برمیگرده به ساختارش و روشهای کامپایل نهاییش.

تقريباً اکثر سيستم های Pocket pc از cpu اينتل که intel StrongARM 32-bit هست استفاده ميکنن.
خودتون هم که به بيدليل خوب کار کردن سيستم های microsoft بر روی intel اشاره کردين!
فعلاً هم nokia از intel استفاده نميکنه!

در مورد خصوصیات directx نوکیا کارش بر روی یک سیستم مشابه تقریبا تموم شده و گوشیایی جدید سیمبین سری 60 نوکیا قراره از این تکنولوژی استفاده کنند. (البته حدس میزنم اواخر 2005 و اوایل 2006 این گوشی ها به بازار بیاند.) البته بگزریم که بازی و ... سه بعدی نوکیا بیشتر مواردش کیفیت بهتری دارند از بازی هایی که من دیدم برای ویندوز ce مثل tomb raider ویندوز سی ای که کیفیت خاصی نداره.

انشالّه...
ما تا 2006 صبر ميکنيم.
اما مهم اينه که هرچيزی که nokia بسازه directx نيست.apiهاش هم directx نميتونه باشه!
ختم کلام.به زبان ساده بگم:
يعنی اينکه کسی که يک بازی برای pc ساخته بايد همه کدش رو عوض کنه تا بر روی nokia اجرا شه.
و يعنی اينکه کسی که يک بازی برای pc سخته نيازی نيست که اصلاً کدش رو عوض کنه تا بر روی windows ce اجرا بشه.

در مورد کيفيت هم بر همگان واضح و مبرهن هست که deviceاي که از کارت گرفيک استفاده ميکنه بهتر هست از اونی که استفاده نميکنه
حالا تحليل با خودتون!!
در ضمن اين که نشد مقايسه!
همين الان بازی سراغ دارين که به پای duke nukem برسه که فقط بر روی smartphone و pocket pc قابل اجرا هست،که خود من قابل اجرا کردمش بر روی اين device ها!
هيچ استفاده اي هم از خصوصيات گرافيکی نميکنه!از tomb raider هم بهتره!
همين الان هم مشغول تلاش هستم که از خصوصيات nvidia استفاده کنم واسه سريع تر کردن بازی!

در مورد شکل استفاده سازنده های گوشی از سیستم عامل ها به خاطر ساختار سیمبین خیلی مناسب تر هست برای سازنده ها چون میتونند سخت افزار و امکانات رو بر اساس نیاز خودشون تغییر بدند که این امکان خیلی محدود هست بر روی ویندوز سی ای.

در اين مورد هم حرف شما صدرصد درست هست!
چون cpu هيچ کدوم گوشی های nokia اولاً معلوم نيست که چه specificationاي دارن،چی هستن و کلاً به دلايلی همه زير ساخت nokia پنهان هست و در هاله اي از شک و ترديد
اين بهترين کمک به سازنده های سخت افزار هست!و چون nokia دارای sdio نيست براحتی نميتوان از اينهمه وسايل سخت افزاری که در بازار موجود هست استفاده کرد.يعنی wifi/bluetooth/fax/gprs همگی خداحافظ!
که البته همه بدليل طراحی بسيار خوب symbian و nokia هست!

و دقيقاً به همين علت هست که ما بر روی windows ce ،امولاتور برای pc,gameboy advance,playstation,playstation 2,dos,windows, داريم چون خيلی سخت سازنده ها ميتونن سيستم رو بر اساس نياز خودشون تغيير بدن!
مثلاً همه symbian ها به rom دسترسی دارن(!) و به فايل های system (!) و براحتی ميتونن سيستم رو براساس نياز های خود تغيير بدن...بميرم....نه، انگار اصلاً نه اينکه دسترسی ندارن،حتی نميتونن ببينن!
و دقيقاً واسه همين سخت بودن و نبود specification ها هست که پروژه نصب linux بر روی pocket pc در جريان هست!
اصلاً انقدر microsoft بد system ميسازه،واسه همينه که linux روی xbox نصب کردن.
اصلاً وقتی os به صورت open source عرضه بشه همونجور که گفتم برای windows،بنده خدا مهندس ها اصلاً گيج ميشن و نميتونن سخت افزار و نرم افزار طراحی کنن...حيوونی ها..پس symbian بهتره چون بهشون source رو نميده...
و چون اکثر pocket pc ها از intel استفاده ميکنن( که microsoft باهاش بده و system هاش باهاش بد کار ميکنه)،حيونی ها اصلاً به specification ها دسترسی ندارن...چون ميدونين که اصلاً intel هيچ چيزی در مورد cpu هاش تو سايتش ننوشته....
واسه همينه که هپه cpu های intel ،overclock ميشن در حد 1.5 برابر اما هنوز هيچ کس cpu های motorolla رو که اينکار رو ميشه روش انجام داد،نکرده...چون فقط specification رو به شرکتی که در حد 1 ميليون cpu ازش بخره،بهش ميدن
اصلاً چون فعلاً فقط intel امکان host و client شدن برای usb رو ميده،سازنده های سخت افزار اصلاً علاقه ماند نيستن....
يا مثلاً امکانات wireless mmx که windows بهره برده،اصلاً به هيچ درد نميخوره!
ما همه بايد برای امکانات جديد nokia صبر کنيم!
سيستم directx جديد nokia،apia های جديد nokia،سخت افزار های جديد nokia!
فقط nokia!

در مورد اوت لوک من روی پی سیم شخصا استفاده نمیکنم و برنامه های مناسب تری هست برای استفاده کردن. که صد البته برای سیمبین هم نرمافزارهای مناسبتری وجود داره. (نمیدونم واقعا کسی اینجا هست که از اوتلوک استفاده کنه مشکلات امنیتیه فجیع امکانات خیلی عادی و ...)

البته microsoft همه ميدونن که خيلی فجيعه...
اما حالا من بدبخت که يک email دارم اما webbased نيست بايد چی کنم؟!
eudora حتماً!
اما خوب چون من pop3 دارم و ماشالا خصوصيات outlook رو هيچ کدوم ندارن،پس outlook برای من خوبه!
اما خوب شايد اگه شما yahoo و يا gmail نداشتين،و يک email که pop3 به شما ميداد،جزو مصرف کننده های outlook ميشدين!

به هر حال خارجی ها نظر شما رو ندارن،و از outlook استفاده ميکنن!

70 در صد بازار فروش انلاین موسیقی مربوط میشه به اپل که هیچ گونه تولرانسی برای انواع گوشیا قائل نیست.
سونی هم همین سرویس رو میده و زیاد مهم نیست چون خود اپراتورها سرویسهای مشابهی میدند و اینکه حالا wma بر روی سیمبین اجرا نشه به نظر من مشکل بزرگی نیست چون به همین شکل فرمتهای دیگه ای که قابل استفاده هستند روی سیمبین روی ویندوز سی ای قابل استفاده نیستند.

چند تا مثال از اين فرمت ها ميزنين..
والا من هر چی با emule دنبال آهنگ يا فيلم ميگردم فعلاً فقط به اين فرمت ها برخورد کردم
audio:mp3,wma,ogg,mid
video:mpg,avi,wmv,qt,ogm

که همه رو pocket pc و smartphone اجرا ميکنه!
در مورد service موسيقی microsoft هم...والا هنوز 1-2 ماه نشده راه افتاده...بايد صبر کنيم ببينيم سال بعد چی ميشه!!
اما تا اينجا ما نديديم متأسفانه Microsoft در جايی وارد بشه و هی رشد نکنه!

در مورد شایعه پالم خود شرکت این خبر رو تکذیب کرده.

http://news.zdnet.com/2100-1040_22-5438347.html

من چيزی از تکذيب نشنيدم!و نديدم!
به هر حال palm سيستم خوبی هست.و در ضمينه handheld بسيار موفق.

در مورد امکانات تمام مورد هایی که گفتید قابل استفاده هست برای گوشی های جدیدتر نوکیا.
انشالّاه...
به هر حال چون شما elite moderator هستين،و گوشی nokia دارين و از طرفداران سخت nokia و طبيعتاً نميشه که طرفدار microsoft باشين.
پس حق با شما است.
واقعاً بهترين سيستم عامل symbian هست و تا ابد پيروز خواهد بود!