PDA

View Full Version : علائم اختصاری در سیستم های صوتی

haj_amir
15 November 2005, 02:40 PM
سلام...

من هر موقع نظریات دوستان را می خوندم به 1 سری اصطلاحات بر می خوردم ، که باعث می شد هیچی از اون متن را نفهمم.

حال ، دوست دارم 1 کم در مورد اون چیزایی که یاد گرفتم توضیح بدم.

DSP = Digital Signal Processor
EQ = Equalizerr
ASL = Auto Sound Levelizer با age *** location فرق داره

RCA Preout = The standard connection system to carry sound from a head unit to an amplifier or equalizer

WMA = Windows Media Audio

OEL Display = OEL Displays are a marvel to behold, not just for the comprehensive control they offer, but for their high contrast and brightness - even in sunlight, at wide viewing angles and with active 3D visuals

IMPP = Injection Molded Polypropylene

اینا هنوز برای من سوال هست:

dB = ?
فکر کنم در مورد حساسیت و کیفیت باند هستش.

RMS = ?
میدونم چی هست ولی یکی بگه که آیا 1 استاندارد هست یا company با company فرق می کنه ؟

Displacement = ؟
در قسمت توضیحات ساب دیدم ؟

راستی این فرکانسی که برای سیستم صوتی ضبط ماشین هست(باندها ،ساب ، ضبط و...) حدودا توی چه رنجی هست ؟
18hz ~ 45kh من توی جاهای مختلف، بین اینارو دیدم.

حالا شما هم این لیست را کامل کنید ،لطفا...

haj_amir
15 November 2005, 02:57 PM
راستی مدیران به من گیر ندن که چرا فارسی ننوشتم.
خدا وکیلی بعضی چیزا انگلیسیش راحت تره...

در ضمن دیدم ،1 جا خواسته بودن به فارسی بر گردونن
Equalizer رو نوشته بود برابر کننده ، بدتر آدم گمراه میشه...
جریان اون چرخبال پیش میاد.

hamidjan
16 November 2005, 10:49 AM
db مخفف دسی بل هست
RMS میزان توان و بازده واقعی که یک اسپیکر یا آمپلیفایرمیتواند تحمل و اجرا کند
frequeny responce یعنی پاسخ فرکانسی.در اسپیکرها میزان این پاسخ در زیر مگنت درج شده
مثلا در ساب بین 18HZ تا 350HZ هستش.
امیدوارم تونسته باشم کمکی کرده باشم.

haj_amir
16 November 2005, 03:15 PM
hamid جان ممنون از جوابی که دادی...
Displacement رو هم یه توضیح کوچولو بدی ممنون میشم

راستی RMS رو می دونم چیه...1 کم درباره استاندارد توی این زمینه توضیح بده...یعنی آیا 2تا شرکت فرق میکنه میزان RMS شون باهم؟

fizzi
16 November 2005, 09:55 PM
Watts RMS : Watts Root Mean Square

اين مقدار توان ماكزيمم خروجي پيوسته هست . براي اينكار سيگنال قوي PINK NOISE كه يك سيگنال با شدت ثابت و مولتي فركانس هست و مقدار آن در لابراتوار كمپاني بدست ميآيد. در حقيقت چون يك سيگنال شبيه سازي شده و غير واقعي هست و به بيان ديگر يك موسيقي حقيقي كه متشكل از فركانس هاي گسترده نيست ( يك نويز هست) مقداري كه در آزمايشات بدست ميايد كمتر از توان حقيقي آن سيستم براي پخش موسيقي هست...يعني در عمل آن سيستم داراي توان بالاتري از مقدار اعلام شده هست و ممكن هست يك كمپاني صلاح بداند اين مقدار را تا چه حدي كمتر بر روي محصولش چاپ كند. كمپاني هاي معتبر اين اندازه را كمتر از توان حقيقي (تقريبن 50% ) در نزر ميگيرند مثلن اگر بر روي جعبه محصول يك كمپاني معروف (مثلن ناكاميچيي يا آلپاين) نوشته شده باشد 100watts rms به احتمال زياد تواني كه سيستم با مقدار نويز معقول ميتواند بدست بدهد نزديك به 2 برابر اين مقدار ميباشد.
ولي يك شركت معمولي ميتواند اين رقم رابيشتر از اين اعلام كند...

و البته فاكتور ديگري مهمتر از ميزان وات هست signal to noise ratio يا نسبت نويز به سيگنال كه بر حسب db ميباشدو كيفيت نهايي يك سيستم به آن وابسته هست(db واحد شدت خروجي صداست ...)

اميدوارم مفيد بوده باشه براتون ...

haj_amir
17 November 2005, 02:54 AM
اقا دمه شما گرم..کلی استفاده کردیم

Displacement رو هم یه توضیح کوچولو بدی ممنون میشم

راستی این فرکانسی که برای سیستم صوتی ضبط ماشین هست(باندها ،ساب ، ضبط و...) حدودا توی چه رنجی هست ؟
18hz ~ 45kh من توی جاهای مختلف، بین اینارو دیدم.

haj_amir
17 November 2005, 03:21 AM
1 چیز دیگه...
این کامپوننت GBL مگه رو خودش آمپ نداره که بعضیا میگن آمپ می خواهد.
مثلا توی این عکس مدل 608 gti هست:

http://www.jbl.com/car/products/images/products_small/c608gti.jpg

البته شایدم این چیزی که توی عکس هست همون Crossover باشه که من هیچ وقت درست نفهمیدم چیه ؟اگه میشه واضح بگید...
مرسی

حامدگلشن
17 November 2005, 10:00 AM
1 چیز دیگه...
این کامپوننت GBL مگه رو خودش آمپ نداره که بعضیا میگن آمپ می خواهد.
مثلا توی این عکس مدل 608 gti هست:

http://www.jbl.com/car/products/images/products_small/c608gti.jpg

البته شایدم این چیزی که توی عکس هست همون Crossover باشه که من هیچ وقت درست نفهمیدم چیه ؟اگه میشه واضح بگید...
مرسی
دوست عزيز اون crossover هست:icon_surp
crossover كارش تفكيك فركانس هست فركانسهاي بالا و فركانسهاي ميد رنج

hamidjan
17 November 2005, 02:22 PM
ممنون جناب fizzi از توضیح کاملتون.
در تایید فرمایش دوست خوبم جناب fizziباید بگم یکی از دوستانم به یه ساب آلپاین رو که 500 RMS بوده رو 1000w RMS به اون میده و هیچ مشگلی هم براش بوجود نیومده.

hamidjan
17 November 2005, 02:38 PM
1

مرسی
crossovr قطعه ای است که از یک سری سلف وخازن و.. درست شده و در دستگاهای صوتی و آمپلیفایرها و باندهای coaxial (هم محور) استفاده میشوند.
کار crossover همونطور که حامد عزیز گفتند عبور دادن یکسری از فرکانسهای تعریف شده هستند.مثلا زمانی که از پخش یا آمپلیفایر فرکانس پایین (40hz) خارج میشه با عبور از فیلتر low pass به سوی ساب ووفر هدایت میشه.
اگر فرکانس MID RANGE خارج شود وظیفه بلندگوی مید رنج شروع میشود.
اگر فرکانسهای بالا (3000hz ) به بالا خارج شود (همون صدای اصطلاحا تیس تیس) تیوترها انجام وظیفه میکنن.(high pass)
پس کراس اور نمیگذارد فرکانسهای مختلف با هم قاطی شوند و باعث بالا رفتن کیفیت صدای پخش شده میشود.:icon_cool

haj_amir
19 November 2005, 02:41 AM
ممنون از همه دوستان