PDA

View Full Version : گیربکس اتوماتیک 206

صفحه ها : 1 2 3 4 [5] 6

hamed_mo
21 June 2010, 12:08 AM
سلام
من 206 sd اتومات همون v9 دارم حدود 50000 تا باهاش رفتم گاهي چراغ sport , snow با هم روشن ميشه چشمک مي زنه و يا 2 بار ماشين دار حال حرکت با اينکه d رو نشون مي داد خلاص شد و چراغ موتور همون چراغ چک روشن شد و بوق error زد .با خاموش کردن ماشين بطور کامل و روشن کردن ماشين مورد بر طرف شد اما هر چند وقت اينطوري ميشه .دليل چي مي تونه باشه؟

دوست عزيز نگران نباشيد !
اون ايراد معمولا قبل يا بعد از تعويض روغن گيربکس بوجود مياد که مربوط به شيربرقي گيربکس هست که حدودا 180 هزار تومن هزينه داره به همراه 30 تومن اجرت تعويض ...

مال من هم اين مشکل رو داره که قراره ببرم نمايندگي تخصصي گيربکس اتوماتيک برام تعويض کنند.

نمايندگي مجيديه.

alizadeh652
21 June 2010, 12:33 AM
تلفنی از نمایندگی بابت هماهنگی دارین؟مشکلش خیلی جدیه؟چون می خوام بفروشمش خرج زیادی نکنم روش.البته من جاده کندوان زای باهاش می روم شاید ماهی 2 3 بار و کمی بد رانندگی می کنم:icon_arro

yaghini
21 June 2010, 03:03 PM
دوست عزيز حق با شماست . البته تقريباً تمام اتومبيلهاي دنده اتوماتيک جديد که موتور اونها زير 150 اسب بخار قدرت دارند ، از گيربکسهاي 4 دنده استفاده مي کنند . براي همين هم نسبت دنده هاي اين ماشينها با نسبت دنده هاي ماشينهاي هم نوعشون که غير اتومات هستند به نحوي متفاوته که اون رنج قدرت و سرعت رو بتونن تقريباً پوشش بدند . توي 206 اتومات هم نسبت دنده 1 ، يه چيزي بين 1و 2 معموليه . 2 يه چيزي بين 2 و 3 معمولي ، 3 هم بين 3 و 4 هستش و 4 هم بين 4 و 5 دنده معمولي . براي همين هم يه احساسي شبيه به شروع حرکت در دنده 2 ( توي ماشينهاي معمولي ) به شما دست ميده که کاملاً هم طبيعيه و هيچ کاريش نميشه کرد . مثلاً خود من با اتومات توي دنده 3 حدود 130 تا رفتم که به هيچ عنوان توي دنده معمولي هاي 206 ( براي مثال تيپ 5 که موتورش با تيپ 6 يکيه ) امکان پذير نيست .

در مورد 206 و دنده يک اصلا درست نيست، دقيقا همون نسبت دنده رو داره و در دور موتور 6200 سرعت 50 کيلومتر رو ميده.

براي دنده هاي 2 و 3و 4 اين مطلب صادق هست.

alizadeh652
28 June 2010, 02:30 PM
سلام,امروز رفتم ماشین رو نشمن دادم یکی از شیر برقی ها رو رگلاژ کرد گفت احتمالا مشکل حل می شه وگرنه باید یکی از شیر برقی ها عوض بشه که حدودا" 50000 تومان خرج داره

alizadeh652
29 June 2010, 02:19 PM
سلام,امروز رفتم ماشین رو نشمن دادم یکی از شیر برقی ها رو رگلاژ کرد گفت احتمالا مشکل حل می شه وگرنه باید یکی از شیر برقی ها عوض بشه که حدودا" 50000 تومان خرج داره
ماشین رو بردم نمایندگی 5049 توی نظام الملک که کار تخصصی 206 اتومات انجام میده 2تا شیر برقی رو عوض کرد و نیم لیتر روغن ریخت و نرم افزار رو دانلود کرد 220000 تومان گرفت

alizadeh652
29 June 2010, 11:19 PM
راستی یک مورد که از یک منع موثق کارشناس گیرباکس اتومات در مورد دنده ها پرسیدم اینکه در ترافیک های زیر 2 دقیقه ماشین خلاص نشه و روی پارک گذاشته نشه و روغن گیرباکس رو 40000 کیلومتر بهتر عوض بشه

Black&White
5 July 2010, 10:07 PM
سلام دوستان من یک سوال راجع به گیربکس 206 sd اتومات داشتم. وقتی ماشین را روشن میکنم و ترمز را گرفته و دنده را از حالت P به حالت R میبرم یک تکان و صدای متوسطی به وجود می اید. می خواستم ببینم که این مورد طبیعی است یا اینکه کلا باید بدون صدا و لرزش این اتفاق انجام شود؟ ممنون

alizadeh652
6 July 2010, 12:11 AM
سلام دوستان من یک سوال راجع به گیربکس 206 sd اتومات داشتم. وقتی ماشین را روشن میکنم و ترمز را گرفته و دنده را از حالت P به حالت R میبرم یک تکان و صدای متوسطی به وجود می اید. می خواستم ببینم که این مورد طبیعی است یا اینکه کلا باید بدون صدا و لرزش این اتفاق انجام شود؟ ممنون
اگه کلا" ضربه کم باشه طبیعی هست ولی اگه شدید باشه حتی هنگام تعویض دنده در حرکت مشکل جدیه .بهتره زمانی که می خوای دنده رو از پارک به عقب بزاری و دور موتور بالاست چند ثانیه تامل کنی تا دور موتور به حالت نرمال برسه بعدش دنده رو عوض کنی

msa85
6 July 2010, 02:08 PM
سلام

جدیدا متوجه شدم بعد از یک رانندگی طولانی تو جاده های کوهستانی تو محیط ساکت میشه صدای گیربکس را شنید که ویز ویز میکنه...

به نظر شما طبیعیه...

البته بعد از سفر ویز ویز تمام شد.

zorro_new
10 July 2010, 02:02 PM
با سلام
من یک 206 اتومات 84 دارم 80.000 کارکردشه
تازه گیا خیلی داغ میشه و تو ترافیک آدم رو کلافه میکنه باید کولر رو خاموش کرد و بعضی مواقع هم چند دقیقه ایستاد و موتور رو خاموش کرد :icon_cry:. قبلا" هیچ وقت اینطوری نمی شد.
البته با توجه به گرمای بالای 40 درجه شاید طبیعی باشه. البته من 40.000 روغن گریبکس رو عوض کردم هر 10.000 روغن موتور با فیلتر هار و عوض میکنم total 7000 .
هفته پیش رادیاتور رو هم دادم باز کردن و تمیز کردن . موتور رو هم شستم .
حالا به نظر دوستان کار دیگه ای هم میشه کرد؟
ممنون

mortezagipsy
10 July 2010, 02:45 PM
چند درجه مي شه دماي آب ؟
كاركرد فن نرماله ؟

alizadeh652
10 July 2010, 05:32 PM
معمولا حداقل 90 تا 100 نواسان داره و توی ترافیک شدید همراه با کولر فن 2 کار میکنه

C.Haddock
10 July 2010, 09:54 PM
معمولا حداقل 90 تا 100 نواسان داره و توی ترافیک شدید همراه با کولر فن 2 کار میکنه

فکر میکنم عادی باشه، لااقل ماشین من که همینطوره. (V9)
تو راهبندان بعد از یه مسافت بلند، مثلا راهبندان وسط اتوبان رشت-قزوین دما با کولر بالای 100 هم میرفت. حدود 102 103 تقریبا. اما در بدترین وضعیت هم دیگه بالاتر نرفت. فن هم با دور بالا کار می کرد.

دمای الان تهران کم نیست. من یه تیپ 2 هم دارم که اینروزها با کولر فنش خیلی زیاد با دور بالا کار میکنه، دماش هم نسبت به معمول بالاتره.

دمای ماشین شما هم فکر نمیکنم نگران کننده باشه. مگر اینکه کارکرد غیر طبیعی از گیربکس احساس کنید. من فکر میکنم الان دیگه می فهمم چه موقع دمای گیربکس غیر عادی شده. مثلا چند وقت پیش تو سر بالایی جاده فیروزکوه تو یه راهبندان بدجور ناگهان به مدت 7-8 دقیقه فن با دور بالا شروع به کار کرد و در این مدت گیربکس هم به هیچ وجه معکوس نکشید. دمای موتور تا حدود 88 درجه پایین آمده بود، هوای بیرون سرد بود و طبیعتا کولر هم خاموش بود. مجبور شدم تا مسافتی یکم با گیربکس مهربون باشم. تو سربالایی ولنجک هم همینطوری شده، البته با شدتی کمتر.
در مجموع من فکر میکنم گیربکس این ماشین مکانیزمهای حفاظتی قابل قبولی داره، از جمله در برابر دمای بالا. فقط اگه دیدید داره التماس میکنه دیگه سربه سرش نگذارید :icon_evil

و یه چیز دیگه اینکه یکی از دوستان قبلا توصیه کرده بود در راهبندان کولر را خاموش نکنید تا دور بالای فن گیربکس را خنک کند. من باهاش موافقم. چون اگه گیربکس گرمش بشه یکم اذیت میکنه.:icon_surp

zorro_new
11 July 2010, 11:25 AM
چند درجه مي شه دماي آب ؟
كاركرد فن نرماله ؟
سلام
دمای آب از 95-98 کمتر نمیشه :icon_eek: تا 110- نزدیک قرمز هم میره
دور تند هم کار میکنه ولی به نظر میرسه زورش کمه !
یک مشکل دیگه هم اینکه کا ر کرد گریبکس خیلی کند میشه . من شخصا" فکر میکنم گرمای زیاد رو کارکرد گریبکس اتوماتیک خیلی تاثیر میذاره باید دنبال یک راه برای بهتر خنک کردن گریبکس و موتور بود.من قبلا" 405 داشتم رادیاتورش رو عوض کردم( 4 لول بستم) خیلی بهتر شدولی در مورد 206 هرچی پرسیدم گفتن از این که داری بهتر نیست:icon_cry: (رادیاتور من فرانسویه) .
خلاصه که گرما هم خودمون رو کلافه کرده هم ماشین رو :icon_bigg

mortezagipsy
11 July 2010, 01:28 PM
خوب يه مقدار زياده اين دما. البته مدلهاي اتوماتيك دماي كاركردشون بالاتره يه مقدار ولي 110 براي مدت طولاني مي تونه آسيب بزنه.
ممكنه نياز به هواگيري داشته باشه.
ممكنه سنسور دماي آب به واسطه ي شستشوي موتور يا هر دليل ديگه اي خراب شده باشه و دما رو درست گزارش نكنه.
ممكنه گرفتگي تو مسير گردش آب به وجود اومده باشه. مثلا" در قسمت ترموستات.
چيز ديگه اي به ذهنم نمي رسه.
وقتي داغ كرد ماشين رو خاموش نكنيد. بذاريد درجا كار كنه تا دماش بياد پايين.

C.Haddock
11 July 2010, 01:30 PM
سلام
دمای آب از 95-98 کمتر نمیشه :icon_eek: تا 110- نزدیک قرمز هم میره

اگه واقعا اینقدر داغه بد نیست به یه آدم وارد نشونش بدید. مال من حتی پارسال که خودش زد شیلنگ رادیاتشو سوراخ کرد به نزدیک قرمز نرسید.

رادیاتور همه اتوماتیکها با غیر اتوماتیکها فرق داره و ظاهرا هنوز ایرانی نیست. مارکشون هم والئو هست.

V9 صفر یکی از دوستام هم بابت خرابی ترموستات یه مدتی اذیتش کرد تا فهمیدن چشه.

ijabalameli
12 July 2010, 09:46 AM
دوستان عزیز . من دیروز به نمایندگی مرکزی فروش محصولات آپشن ایران خودرو ، انتهای یادگار امام مراجعه کردم و یه LCD TYPE B که اونجا بهش میگن Trip Computer خریداری کردم . حدود 5 دقیقه هم نصبش بیشتر طول نکشید . به همه اتوماتیک سوارها توصیه می کنم از این معجزه !! 206 حتماً استفاده کنن . واقعا فوق العاده هستش .

saeed616361
12 July 2010, 10:20 AM
دوستان عزیز . من دیروز به نمایندگی مرکزی فروش محصولات آپشن ایران خودرو ، انتهای یادگار امام مراجعه کردم و یه LCD TYPE B که اونجا بهش میگن Trip Computer خریداری کردم . حدود 5 دقیقه هم نصبش بیشتر طول نکشید . به همه اتوماتیک سوارها توصیه می کنم از این معجزه !! 206 حتماً استفاده کنن . واقعا فوق العاده هستش .

سلام
قیمتش رو چند حساب کرد
من 4ماه قبل از بر وبچه های سایت تی تی آکبندشو گرفتم همونجا نصبش کرد 175000
تو امضا من پایین همین تاپیک لوازمی که نصب کردم همراه با قیمتش موجوده

ijabalameli
12 July 2010, 10:26 AM
سلام
قيمتش رو چند حساب کرد
من 4ماه قبل از بر وبچه هاي سايت تي تي آکبندشو گرفتم همونجا نصبش کرد 175000
تو امضا من پايين همين تاپيک لوازمي که نصب کردم همراه با قيمتش موجوده
قيمت LCD تنها رو 200 هزار تومن ، دکمه سر دسته برف پاک کن رو 30 هزار تومن و هزينه نصب 7 هزار تومن ، البته به همش يه 3% ماليات بر ارزش افزوده هم اضافه ميشه !! البته اينو بگم که قيمتش از بازار بيشتره و منم اينو ميدونستم ، ولي بجاش قطعاتي که مي گيري حرف و حديث توش نيست و خيالت راحته .
در ضمن ، همون موقع که من داشتم LCD TYPE B نصب مي کردم ، دو سه نفر ديگه هم براي همين توي صف بودن که نشونه استقبال از اين آپشنه .

saeed616361
12 July 2010, 10:49 AM
قيمت LCD تنها رو 200 هزار تومن ، دکمه سر دسته برف پاک کن رو 30 هزار تومن و هزينه نصب 7 هزار تومن ، البته به همش يه 3% ماليات بر ارزش افزوده هم اضافه ميشه !! البته اينو بگم که قيمتش از بازار بيشتره و منم اينو ميدونستم ، ولي بجاش قطعاتي که مي گيري حرف و حديث توش نيست و خيالت راحته .
در ضمن ، همون موقع که من داشتم LCD TYPE B نصب مي کردم ، دو سه نفر ديگه هم براي همين توي صف بودن که نشونه استقبال از اين آپشنه .

این آپشن واقعا نسبت به قیمتش مییارزه و حرفی نیست ولی خب ایرانخودرو تمام آپشن هاشو گرانتر دمیده این لوازمی که تو مشخصات امضا من می بینی همه آکبند و اصل هستند
اتفاقا من از بر بچه ها شنیدم برا نصب دزدگیر به مرکز آپشن یادگار امام رفتن اونجا ماشینو می برن داخل برا نصب و شما نمی تونی بری تو هر کار بخوان میکنن تازه یه مارک دزدگیر دیگه بستن جای اونچه اعلام کرده بودن وقتی صاحب ماشین متوجه می شه و میره معترض میشه بهش میگن اینم مثل همون مارکه ولی صاحب ماشین میگه من پول برا مارک مورد نظرم دادم و فقط همونو میخوام میگن نداریم و بعد از کلی شکایت وشکایت کشی 15% از پولشو نمیدن و دزدگیرو وا می کنن (به ماشین کدوم بدبختی ببندن خدا میدونه)
راستی مگه ماشینت اتومات نیست پس باید کلید سر دسته برف پاک کن رو فابریک داشته باشه مال من که داشت و همه اتومات سوار ها هم که نصب کردن گفتن کلید رو داره.

saeed616361
12 July 2010, 10:54 AM

سرجمع 250000 تا خب همینو با تضمین اصل فرانسه بچه ها می بندند در محل شما یا میتونی مراجعه کنی به اونا فقط 180000 تفاوت 70000تومن تو یه آپشن کم نیست می تونی با این تفاوت قیمتها امکانات دیگری برا ماشینت تهیه کنی

ijabalameli
12 July 2010, 11:02 AM
اتفاقا من از بر بچه ها شنيدم برا نصب دزدگير به مرکز آپشن يادگار امام رفتن اونجا ماشينو مي برن داخل برا نصب و شما نمي توني بري تو هر کار بخوان ميکنن تازه يه مارک دزدگير ديگه بستن جاي اونچه اعلام کرده بودن وقتي صاحب ماشين متوجه مي شه و ميره معترض ميشه بهش ميگن اينم مثل همون مارکه ولي صاحب ماشين ميگه من پول برا مارک مورد نظرم دادم و فقط همونو ميخوام ميگن نداريم و بعد از کلي شکايت وشکايت کشي 15% از پولشو نميدن و دزدگيرو وا مي کنن (به ماشين کدوم بدبختي ببندن خدا ميدونه)

1 - نه ، اتفاقاً پيزي رو که از نمايشگاه خريد مي کني به خودت تحويل مي دن با يه نامه به بخش نصب تجهيزات که ضلع جنوبي نمايشگاهه . خودت ماشين رو مي بري تو و بالا سرش واي ميستي تا اون چيزي رو که خريدي برات نصب کنن . براي همه هم همين طوره . يعني تمام کسائيکه اونجا داشتن براي ماشينشون چيزي نصب مي کردن خودشون سر ماشينشون بودن .
2 - دکمه سر دسته برف پاک کن وجود داره ، ولي فنرشو نداره . در اصل داري قيمت يه فنرو 30 هزار تومن پرداخت مي کني .
3 - ماشين من هنوز گارانتي هستش . اگه توي سيستم برقيش به هر دليلي تغيير داده بشه ( از قبيل نصب هر جور تجهيزات آپشن ) ، گارانتي سيستمهاي برقي ماشين باطل ميشه . دوستان خود من با اين مشکل به کرات مواجه شدن . وقتي شما چيزي ور توسط خود ايران خودرو ( کلاهبردار گران فروش !!! ) نصب مي کنيد ، چون به شما گواهي نصب ميده از اين مشکل جلوگيري ميشه . فکر کنم 70 هزار تومن ارزش عدم ابطال گارنتي رو داشته باشه .

leo_h
12 July 2010, 11:12 AM
دوستان آپشنها مباركتون باشه ولي از تعويض باطري غافل نشين!
باطري ايران خودرو آب اسيد ايرانيه و حتما در اسرع وقت با نوع خشك 66 آمپر عوضش كنيد.
مال ماشين من كه يك روز صبح با استارت تركيد و علاوه بر اتلاف هزينه و وقت، اسيدش به يك قسمتهايي از محفظه موتور آسيب زد:icon_bigg

ijabalameli
12 July 2010, 11:16 AM
دوستان آپشنها مباركتون باشه ولي از تعويض باطري غافل نشين!
باطري ايران خودرو آب اسيد ايرانيه و حتما در اسرع وقت با نوع خشك 66 آمپر عوضش كنيد.
مال ماشين من كه يك روز صبح با استارت تركيد و علاوه بر اتلاف هزينه و وقت، اسيدش به يك قسمتهايي از محفظه موتور آسيب زد:icon_bigg

ببخشيد مي پرسم . ماشينتون چقدر کار کرده بود و همچنين توي چه فصلي اين اتفاق اوفتاد ؟

saeed616361
12 July 2010, 11:19 AM
1 - نه ، اتفاقاً پيزي رو که از نمايشگاه خريد مي کني به خودت تحويل مي دن با يه نامه به بخش نصب تجهيزات که ضلع جنوبي نمايشگاهه . خودت ماشين رو مي بري تو و بالا سرش واي ميستي تا اون چيزي رو که خريدي برات نصب کنن . براي همه هم همين طوره . يعني تمام کسائيکه اونجا داشتن براي ماشينشون چيزي نصب مي کردن خودشون سر ماشينشون بودن .
2 - دکمه سر دسته برف پاک کن وجود داره ، ولي فنرشو نداره . در اصل داري قيمت يه فنرو 30 هزار تومن پرداخت مي کني .
3 - ماشين من هنوز گارانتي هستش . اگه توي سيستم برقيش به هر دليلي تغيير داده بشه ( از قبيل نصب هر جور تجهيزات آپشن ) ، گارانتي سيستمهاي برقي ماشين باطل ميشه . دوستان خود من با اين مشکل به کرات مواجه شدن . وقتي شما چيزي ور توسط خود ايران خودرو ( کلاهبردار گران فروش !!! ) نصب مي کنيد ، چون به شما گواهي نصب ميده از اين مشکل جلوگيري ميشه . فکر کنم 70 هزار تومن ارزش عدم ابطال گارنتي رو داشته باشه .

خوب دوست من با دیدن جمله داخل پرانتز همه چی حله چون فهمیدم ایرانخودرو را شناختی
البته برا من فنر هم داشت بعد از جازدن ال سی دی (5دقیقه) تمام امکانات ال سی دی در اختیار قرار گرفت بدون هر گونه کار اضافه دیگر
در ضمن فقط نصب دزدگیر می تواند بهانه دست نمایندگی در خصوص گارانتی (فقط در مورد برق خودرو) بدهد که این مارکی که من نصب کردم در بیرون تایید شده ایرانخودرو با آرم ایرانخودرو بر روی ریموت است

C.Haddock
13 July 2010, 06:22 PM
دکمه سر دسته برف پاک کن و فنر آن در SD ها وجود داره
به نظر من برای LCD نوع B و بقیه آپشنها مانند لیمیتر و کروز کنترل - که بازهم به نظر من امکانات فوق العاده ای هستند - تاپیک جداگانه وجود داره و بهتره در جای خود مطرح بشه. این آپشنها مختص 206 اتوماتیک نیستند.

Sayeye Khorshid
2 August 2010, 10:57 PM
سلام
بچه ها من از صفه 55 خوندم این 3-4 صفه آخری دیگه فاکتور گرفتم.چندتا مسئله.از تنظیم موتوری شنیدم بنزین سوپر نزنم!بنزین معمولیم که..
من پدرم خودش تو نفتکش بوده و میگه که تو سفراشون نفتان مثلا 15000تن میاوردن تو بندرا بش سرب و...اضافه میکنن میشه 25000-30000تن میگن بنزین تزریق میکنن.از سوپر اما بیخبرم.جاهایی که پالایشگاه دارن مث شیراز کیفیت بنزین خوبه اما بقیش..!اینجا که بده.
بگذریم.دوستان برا تعویض دنده از D به M مطمئنید نیازی به توقف نیست و تو حرکت میشه انداخت دستی؟یکی از آشناها میگفت سر همین 400 تومن پیاده شده!
2-گیربکسش روغن نمیخاد نه؟
3-برا نگهداریش فقط روغن موتور میخاد و فیلتر هوا؟و اینکه روغن موتورو سر چقد باید باید عوض کنیم؟من قبل عید گرفتم ماشینو(مدل89)6900 راه رفته هنوز روغنش فابریکه!و چه روغنی رو پیشنهاد میکنین براش؟
4-کروز کنترل بخام براش بزارم و پدال5سیمه لیمتدار بهتره؟اصلا فرق با لیمیت و بی لیمیت چیه؟قیمتی که حدود5تومنه!:icon_evil

mads_7454
3 August 2010, 11:14 PM
بگذریم.دوستان برا تعویض دنده از D به M مطمئنید نیازی به توقف نیست و تو حرکت میشه انداخت !:icon_evil

هیچ نیازی به توقف نیست دوست من توی همه تیپ ترونیک ها میشه بدون توقف به منوال رفت و همه لطفش به همینه

Sayeye Khorshid
4 August 2010, 12:29 AM
2-گیربکسش روغن نمیخاد نه؟
3-برا نگهداریش فقط روغن موتور میخاد و فیلتر هوا؟و اینکه روغن موتورو سر چقد باید باید عوض کنیم؟من قبل عید گرفتم ماشینو(مدل89)6900 راه رفته هنوز روغنش فابریکه!و چه روغنی رو پیشنهاد میکنین براش؟
4-کروز کنترل بخام براش بزارم و پدال5سیمه لیمتدار بهتره؟اصلا فرق با لیمیت و بی لیمیت چیه؟قیمتی که حدود5تومنه!:icon_evil

ضمن تشکر از mads_7454 عزیز یکی این 3تا سوال مخصوصا آخری که مارک و مدلشم هم جواب بده ممنون میشم.
درضمن برا اونایی که موقع دنده عقب گرفتن بعد از روشن شدن ماشین صدای تقه ای میشنون و خوششون نمیاد!:icon_excl موقع توقف قبل از اینکه دنده رو در حالت p قرار بدید ترمز دستی رو بکشید.اگه ترمز بگیرین دنده رو رو n بزارید بعد دستی بکشید و بندازید p بهتره.بعد که میخاین روشن کنین و راه بیوفتین هم اول ترمز بگیرین بعد دنده رو عوض کنین (دیگه اون صدارو نمیده:icon_sad:)بعد دستی رو بدید پایین.:icon_cool
درواقع باید هیچ فشاری حتی اندازه ی 1 سانتیمتر حرکت چرخ جلو رو محور جلو نباشه :icon_razz چه موقع فرستادن دنده به p چه درآوردن ازp!
عمر گیربکس هم کم نمیشه اینجور!

saeed616361
4 August 2010, 08:13 AM
د
رضمن برا اونایی که موقع دنده عقب گرفتن بعد از روشن شدن ماشین صدای تقه ای میشنون و خوششون نمیاد!:icon_excl موقع توقف قبل از اینکه دنده رو در حالت p قرار بدید ترمز دستی رو بکشید.اگه ترمز بگیرین دنده رو رو n بزارید بعد دستی بکشید و بندازید p بهتره.بعد که میخاین روشن کنین و راه بیوفتین هم اول ترمز بگیرین بعد دنده رو عوض کنین (دیگه اون صدارو نمیده:icon_sad:)بعد دستی رو بدید پایین.:icon_cool
درواقع باید هیچ فشاری حتی اندازه ی 1 سانتیمتر حرکت چرخ جلو رو محور جلو نباشه :icon_razz چه موقع فرستادن دنده به p چه درآوردن ازp!
عمر گیربکس هم کم نمیشه اینجور!

در 206 اتومات در شروع حركت تا ترمز نگيري نمي توني از دنده پارك خارج بشي
در خصوص كروز حتما ببند واقعا ارزش داره ختما با ليميت و پدال 5 سيمه اون وقت برو يه مسافرت خارج از شهر حالشو ببر من از زماني كه كروز با ليميت رو بستم تا الان تو مسافرت هام جريمه نشدم چون با تنظيم كروز روسرعت مورد نظر حال هرچي پليس جاده اي رو كه ميرن پشت موانع قايم ميشنو گرفتم

Sayeye Khorshid
4 August 2010, 02:46 PM
در 206 اتومات در شروع حركت تا ترمز نگيري نمي توني از دنده پارك خارج بشي
آره اما تیکه مهمش اولش بود که دنده رو بدی خلاص دستی بکشی بعد بدی پارک.تیکه دومش آش کشک خالست:icon_arro

vahid_elx_645ci
31 August 2010, 02:02 AM
سلام..این 206 ما یه ذره قدیمیه،مدل 82-83ئه...بعد شتاب اولیه ی خوبی نداره اصلا"،یعنی به نظرم پراید شتاب اولیش از این بهتره..البته بعد از 3-4 ثانیه گاز دادن ماشین انگار یه دفعه ای جون میگیره...می خواستم ببینم این کلا" ویژگی 206ئه یا بحاظر قدیمی شدن ماشین اینجوری شده؟ میشه کاریش کرد بهتر بشه؟
البته ماشین تیپ 6 نیست..تیپ4

Sayeye Khorshid
31 August 2010, 04:46 AM
سلام..این 206 ما یه ذره قدیمیه،مدل 82-83ئه...بعد شتاب اولیه ی خوبی نداره اصلا"،یعنی به نظرم پراید شتاب اولیش از این بهتره..البته بعد از 3-4 ثانیه گاز دادن ماشین انگار یه دفعه ای جون میگیره...می خواستم ببینم این کلا" ویژگی 206ئه یا بحاظر قدیمی شدن ماشین اینجوری شده؟ میشه کاریش کرد بهتر بشه؟
البته ماشین تیپ 6 نیست..تیپ4

آره داداش.طبیعیه.دلیلشم عدم همخوانی پدال ماشین با ماشینه(البته اگر پدال ماشینت برقیه!)برقیه؟اگه برقیه میتونی 1 پدال5سیمه بزاری که شتاب خیلی بیشتر میشه اما بازم از دنده ای کمی کمتره.
البته اگه برقیم نباشه بازم شتابش اندازه دنده دستی نیست.
از حق نگذریم پراید دنده یکش تمام خانواده پژو و سمندو میگیره!:icon_quesمال من که یکش میگرفت.
البته دوستان دقت کنند که در مورد کندی ماشین تاپیک جداگانه وجود دارد و این بحث را در تاپیک مربوطه پیگیری نمائبد.

reza_118
3 September 2010, 09:47 PM
دوستان لطفاً به عنوان تاپیک دقت فرمائید در صورت ارسال پست نامربوط پست بدون انتقال به تاپیک مربوطه حذف میشود
از دوستان تازه وارد هم تقاضامندم پیش از ارسال پست به قوانین سایت دقت نموده و از ارسال پست بدون محتوا

ببببببببببببببببللللللللللللللللللله
و نامربوط خودداری فرمائید
قرار نیست که مثلاً کروز یا چرخ یا چراغ یا ضبط و .... چون روی 206 تیپ 6 هست پس همه این مسائل در این تاپیک مطرح شود برای هر کدام از این موارد تاپیک جداگانه ایجاد شده است
http://www.phalls.com/images_phalls/misc/navbits_finallink_rtl.gif (http://www.phalls.com/showthread.php?t=26827) قبل از ایجاد گفتگویی جدید در بخش خودرو حتما اینجا را بخوانید

در صورت ادامه کابر خاطی اخطار دریافت خواهد کرد

ATOS
5 September 2010, 11:17 PM
میشه هیچ وقت دنده رو در وضعیت P قرار نداد و موقع خاموش کردن بزاریم روی N و موقع روشن کردن روی D ؟

hamed_mo
5 September 2010, 11:52 PM
میشه ولی خطر ناکه...معمولا باید روی پارک بزاری تا ماشینت هم حرکت نکنه.

mehdizadeh04
6 September 2010, 02:19 AM
میشه هیچ وقت دنده رو در وضعیت P قرار نداد و موقع خاموش کردن بزاریم روی N و موقع روشن کردن روی D ؟

میشه ولی خطر ناکه...معمولا باید روی پارک بزاری تا ماشینت هم حرکت نکنه.

با سلام
تا اونجایی که بنده میدونم ماشین استارت نمیخوره

Hamed
6 September 2010, 05:54 AM
میشه ،روشن هم میشه .مثل ماشینای عادیه که باید دستی رو بکشی تا راه نیوفته/

amingzj
6 September 2010, 10:26 AM
توی هر ماشینی فرق میکنه
مثلا توی لندکروز 2007 تا وقتی روی P نذاری نمیشه سوییچ رو رو در اورد
اما روی N استارت میخوره

Innovation
6 September 2010, 02:09 PM
iهمه ماشین ها روی n استارت می خورن برای این که اگه توی سرعت ماشین خاموش کرد بد بخت نشید
توی دفترچه راهنما هم اشاره شده حتما روی p استارت بزنن فقط اگه توی سرعت ماشین خاموش شد روی n استارت بزنن

pipo4713
7 September 2010, 09:27 PM
iهمه ماشین ها روی n استارت می خورن برای این که اگه توی سرعت ماشین خاموش کرد بد بخت نشید
توی دفترچه راهنما هم اشاره شده حتما روی p استارت بزنن فقط اگه توی سرعت ماشین خاموش شد روی n استارت بزنن

فقط هواستون باشه که اگه ماشین خاموش شد توی سرعت بالای 50 تا توی N استارت نزنید سعی کنید ماشین رو نگه دارید بعد استارت بزنید بخاطر اینکه سلکتور تنظیماتش بهم میریزه و حتی ممکنه نیمسوز یا تمام سوز بشه و بعد به راحتی استارت نمیخوره و کلی مکافات و همینطور حدودا80تومان هزینه اش هست.

hamed_mo
8 September 2010, 01:10 AM
بچه ها برای کارکرد ۷۰۰۰۰ تای گیربکس (غیر از تعویض روغن گیربکس) چه سرویس هایی پیشنهاد میدید تا انجام بدم؟ مشکل خاصی با گیربکس ندارم! (البته شیر برقی هاشو باید عوض کنم اون مشکل معروف شاملش شده بعد از تعویض روغن!!)

Warrior--
10 September 2010, 12:02 PM
سلام حامد جان,

هر کاری می کنید نه دیگر روغن را تعویض کنید و نه بروید پیش آندره برای تعویض شیر برقی!!!
این گیرباکس سیستم تشخیص کیفیت بسیار دقیق روغن دارد و به محض اینکه متوجه شود که کیلومتر تعویض روغن اتومبیلتان فرا رسیده است آن را به شما اعلام می کند(با چشمک زدم چراغ های Snow و Sport و همچنین ثبت خطایی مبنی بر تعویض روغن در ECU).
مطمئن باشید با روغن فابریک کارخانه(البته اگر عوض نمی کردید) می توانستید 160-150 هزار کیلومتر در صورت داشتن رانندگی نرمال مسافت طی کنید...

با تشکر

hamed_mo
10 September 2010, 12:55 PM
روغن رو در ۶۰ تا عوض کردم واقعا تاثیر خوبی داشت!
الان در بعضی اوقات گیربکس ضربه شدیدی وارد می کنه به اتاق و چراغ snow sport همزمان شروع به چشمک زدن می کنه و گیربکس فلج می شه به عبارتی!!!!!!گفتن باید شیر برقی رو عوض کنند!!
مورد دیگه ای هست؟

mehdizadeh04
10 September 2010, 01:12 PM
سلام حامد جان,

هر کاری می کنید نه دیگر روغن را تعویض کنید و نه بروید پیش آندره برای تعویض شیر برقی!!!
این گیرباکس سیستم تشخیص کیفیت بسیار دقیق روغن دارد و به محض اینکه متوجه شود که کیلومتر تعویض روغن اتومبیلتان فرا رسیده است آن را به شما اعلام می کند(با چشمک زدم چراغ های Snow و Sport و همچنین ثبت خطایی مبنی بر تعویض روغن در ECU).
مطمئن باشید با روغن فابریک کارخانه(البته اگر عوض نمی کردید) می توانستید 160-150 هزار کیلومتر در صورت داشتن رانندگی نرمال مسافت طی کنید...

با تشکر

با سلام
من نمیدونم دلایل شما برای این بحثی که میفرمایید خیلی هوشمنده چیه.
ولی دوست بنده یه 206 تیپ 6 داره که حدود یک هفته پیش تقه های شدیدی میزد.
بردیم مکانیکی روغن گیربکس رو چک کرد و دید که یک لیتر دقیقا کم داره که سر ریزش کرد.
اول فکر کردم دروغ میگه
وقتی خودم رفتم دیدم باور کردم!!!!

hamed_mo
10 September 2010, 01:22 PM
با سلام
من نميدونم دلايل شما براي اين بحثي که ميفرماييد خيلي هوشمنده چيه.
ولي دوست بنده يه 206 تيپ 6 داره که حدود يک هفته پيش تقه هاي شديدي ميزد.
برديم مکانيکي روغن گيربکس رو چک کرد و ديد که يک ليتر دقيقا کم داره که سر ريزش کرد.
اول فکر کردم دروغ ميگه
وقتي خودم رفتم ديدم باور کردم!!!!

البته من فکر نمي کنم درست باشه روغن کم رو سرزير کنيد!!
کلا بايد عوض شه! به دوستتون توصيه کنيد ببره نمايندگي! چون بسيار حساس هست!!!!

alizadeh652
10 September 2010, 01:29 PM
سلام , منم 206 اتومات داشتم علت روشن شدن چراغ اسنو و اسپرت هم زمان و یا گاهی لگد زدن و یا هنگ کردن رو با تعویض 2 تا شیر برقی اصلی رو کیلومتر 45000 حل کردم که با نیم لیتر روغن هنکام تعویض شیر برقی که سر ریز کرد 220000 تومان خرج برداشت و مشکل حل شد . همیشه برای تعویض لوازم و یا روغن در ماشین 2تا واژه هست ساعت کرد موتور یا مسافت پیموده شده که هیچ وقت این 2 با هم یکسان نیستند و بنا به محل و نوع رانندگی متغیر است . مثال اینه که روغن ماشین اگه میگه 10000 کیلومتر تعویض بشه این فقط مسافت رو گفته اما ساعت کارکرد موتور در ترافیک رو هم خودت باید در نظر بگیری در تهران حدود 1000 کیلومتر همیشه باید کم کنی تا به حد نرمال برسی .معمولا روغن گیرباکس اتومات روی 80000 کیلومتر عوض کردنش تا حدی استاندارد اونم باز به نوع رانندگی و نوع روغن بستگی داره .

Warrior--
10 September 2010, 02:33 PM
مهدی جان, من مدارک مستند این موضوع تشخیص کیفیت روغن توسط گیرباکس را 3-2 ماه پیش در تی تی گذاشتم. اگر کمی وقت بگذارید همه ی آن ها را پیدا می کنید.
مشکل اتومبیل دوست شما هم ربطی به چیزی که من گفتم ندارد. کم بودن روغن گیرباکس به تعویض روغن و تشخیص کیفیت روغن دو مسئله ی جدا از یکدیگر هستند.

باز هم به دوستان توصیه می کنم هرگز به فکر تعویض روغن گیرباکس نباشید.
یکی از دوستان که دوستان قدیمی تر این سایت ایشان را می شناسند(پدرام جان) در کیلومتر 90000(فکر کنم) 3 لیتر روغن گیرباکس اتومبیلشان را تعویض کردند ولی هیچ تغییری به گفته ی خودشان حس نکردند و فقط برای راضی کردن دل خودشان این کار را کرده بودند که نتیجه ی خاصی نداشته در نهایت.

با تشکر

m16586
13 September 2010, 09:15 AM
مهدي جان, من مدارک مستند اين موضوع تشخيص کيفيت روغن توسط گيرباکس را 3-2 ماه پيش در تي تي گذاشتم. اگر کمي وقت بگذاريد همه ي آن ها را پيدا مي کنيد.
مشکل اتومبيل دوست شما هم ربطي به چيزي که من گفتم ندارد. کم بودن روغن گيرباکس به تعويض روغن و تشخيص کيفيت روغن دو مسئله ي جدا از يکديگر هستند.

باز هم به دوستان توصيه مي کنم هرگز به فکر تعويض روغن گيرباکس نباشيد.
يکي از دوستان که دوستان قديمي تر اين سايت ايشان را مي شناسند(پدرام جان) در کيلومتر 90000(فکر کنم) 3 ليتر روغن گيرباکس اتومبيلشان را تعويض کردند ولي هيچ تغييري به گفته ي خودشان حس نکردند و فقط براي راضي کردن دل خودشان اين کار را کرده بودند که نتيجه ي خاصي نداشته در نهايت.

با تشکر

تاييد ميشه توي کيلومتر بالاي 100 هزار بود و واقعا هم هيچ تاثيري نداشت بيخودي پولتون را دور ميريزيد کلا اين گيربکس مشکلش توي هواي گرمه و موقعي که مدت طولاني در دماي حدود 100 درجه بمونه مثلا در ترافيک شروع به لگد پراني ميکنه که ميشه در اين حالت هم از مد دنده دستي استفاده کرد و یا کولر ماشین روشن باشه ( دما روی 90 میمونه )
اين لگد پراني ها خيلي هم بي خرج نيست اولين عارضه آن پاره شدن سريع دسته موتور طرف گيربکس هست

mads_7454
13 September 2010, 03:31 PM
دوستان من یه سوالی برام پیش اومده . اگه توی سر پایینی ماشینو توی n قرار بدیم در حال حرکت برای گیربکس مشکلی پیش میاد . و اگه دوباره توی d قرار بگیره موقعی که ماشین سرعتش زیاده چی ؟

Warrior--
13 September 2010, 04:28 PM
بله, مشکل پیش می آید و به شدت عمر گیرباکس را کم می کند!

من فکر کنم بدانم دلیل این کارتان چیست...
صرفه جویی در مصرف سوخت.
درست حدث زدم؟ :icon_ques

اگر همینطور است باید به عرضتان برسانم که در صورتی که گیرباکس اتومبیل درگیر باشد(تو دنده باشد) و شما گاز ندهید مصرف به 0 می رسد در صورتی که اگر گیرباکس را خلاص کنید مصرف حداقل به 2 لیتر در 100 کیلومتر خواهد رسید چون موتور باید برای روشن ماندن بنزین دریافت کند در صورتی که اگر گیرباکس درگیر باشد نیرو از چرخ به گیرباکس و از گیرباکس به موتور انتقال پیدا می کند.

تاييد ميشه توي کيلومتر بالاي 100 هزار بود و واقعا هم هيچ تاثيري نداشت بيخودي پولتون را دور ميريزيد کلا اين گيربکس مشکلش توي هواي گرمه و موقعي که مدت طولاني در دماي حدود 100 درجه بمونه مثلا در ترافيک شروع به لگد پراني ميکنه که ميشه در اين حالت هم از مد دنده دستي استفاده کرد و یا کولر ماشین روشن باشه ( دما روی 90 میمونه )
اين لگد پراني ها خيلي هم بي خرج نيست اولين عارضه آن پاره شدن سريع دسته موتور طرف گيربکس هست

این هم پدرام جان عزیز که دقیق تر توضیح دادند.

با تشکر

clifftribe
13 September 2010, 10:26 PM
مصرف سوخت 0 ؟؟؟؟ دوست عزیز برای کارکردن موتور در حالت روشن و ترکیب نسبت سوخت و هوا ( 1 به 14 یا 17 در ماشینهای جدید ) همیشه ضرورت سوختن بنزین وجود داشته و امکان 0 بودن مصرف سوخت در حالت روشن موتور محال است .

haftsin
13 September 2010, 11:22 PM
بله, مشکل پیش می آید و به شدت عمر گیرباکس را کم می کند!

من فکر کنم بدانم دلیل این کارتان چیست...
صرفه جویی در مصرف سوخت.
درست حدث زدم؟ :icon_ques

اگر همینطور است باید به عرضتان برسانم که در صورتی که گیرباکس اتومبیل درگیر باشد(تو دنده باشد) و شما گاز ندهید مصرف به 0 می رسد در صورتی که اگر گیرباکس را خلاص کنید مصرف حداقل به 2 لیتر در 100 کیلومتر خواهد رسید چون موتور باید برای روشن ماندن بنزین دریافت کند در صورتی که اگر گیرباکس درگیر باشد نیرو از چرخ به گیرباکس و از گیرباکس به موتور انتقال پیدا می کند.

این هم پدرام جان عزیز که دقیق تر توضیح دادند.

با تشکر
سلام
چه مورد جالبی، احتمالاً برای گیربکس های دستی هم این ویژگی وجود داره :D

یک سوال فنی: گیربکس 206 تیپ 4 با تیپ 6، به جز قابلیت تیپ ترونیک، از نظر کارکرد فرق دیگه ای هم دارند؟!:icon_excl
ممنون

vahid_elx_645ci
14 September 2010, 12:09 AM
یک سوال فنی: گیربکس 206 تیپ 4 با تیپ 6، به جز قابلیت تیپ ترونیک، از نظر کارکرد فرق دیگه ای هم دارند؟!:icon_excl

فکر نکنم..جفتشون هوشمندن..جفتشون هم اون دو حالت برف و اسپورت رو دارن.

Warrior--
14 September 2010, 11:34 AM
گیرباکس تیپ 4 نوع اولیه ی AL4 است ولی گیرباکسی که روی تیپ 6 نصبش شروع شد از نظر الکترونیکی تغییرات زیادی کرد و پیشرفته تر و هوشمند تر شد و قابلیت تیپ ترونیک هم به آن اضافه شد.

در مورد صفر شدن مصرف سوخت هم بله, برای گیرباکس دستی هم صدق می کند و دقیقا مصرف سوخت 0 می شود. ربطی هم به مخلوط هوا و سوخت و ... ندارد و دقیقا مصرف 0 می شود. اگر باور ندارید بهتر است به تی تی سر بزنید تا اطلاعات کامل پیدا کنید.

با تشکر

amirvr14
14 September 2010, 02:30 PM
بله من هم وقتي تو سراشيبي قرار ميگيريم و پام رو از پدال گاز بردارم مصرف لحظه ايم 0 ميشه

msa85
14 September 2010, 09:37 PM
سلام به دوستان اتومات سوار

به تازگی وقتی ماشین را خاموش می کنم ( دقیقا وقتی سویچ را می چرخانم) یک صدای بوق مانند خیلی کوتاه را میشنوم ... کسی میدونه علت چیه؟

شما تا بحال به چنین موردی برخوردین؟

سوال دوم:

روغن ماشین را دفعه اول چند هزارتا تعویض کنم.

در مورد صفر شدن مصرف سوخت هم بله, برای گیرباکس دستی هم صدق می کند و دقیقا مصرف سوخت 0 می شود. ربطی هم به مخلوط هوا و سوخت و ... ندارد و دقیقا مصرف 0 می شود. اگر باور ندارید بهتر است به تی تی سر بزنید تا اطلاعات کامل پیدا کنید.

با تشکر

مصرف سوخت وقتی ماشین روشن باشه صفر نمیشه دوست عزیز:icon_mrgr اگر این طور بود که یک ماشین با سوختی مشخص ، بینهایت ساعت درجا کار می کرد:icon_sad:

آن عدد صفری که مشاهد می کنید مصرف سوخت لحظه ای در صد کیلومتر است و چون ماشین حرکت نداره در نتیجه بجای این که بنویسه بینهایت می نویسه صفر:

یعنی

(مصرف سوخت )/ مسافت(صفر) == > می نویسه صفر

:icon_cool

haftsin
14 September 2010, 10:25 PM
باز هم سلام،
یه موردی هس که سخت رو اعصابمه
اگه تو حالت P به دسته گیربکس فشار کمی بیارم، صفحه ای که روش PRND نوشته یه تکون نا چیزی میخوره و یه کم جابجا میشه، میتونه واسم بعداً دردسر بشه.؟ عادیه یا نه؟!
یه جورایی انگار لقه گیربکسم. شایدم راه تو را میخواند، پیچاشو نبسته باشه. :))

reza_118
14 September 2010, 11:51 PM
سلام به دوستان اتومات سوار

به تازگی وقتی ماشین را خاموش می کنم ( دقیقا وقتی سویچ را می چرخانم) یک صدای بوق مانند خیلی کوتاه را میشنوم ... کسی میدونه علت چیه؟

شما تا بحال به چنین موردی برخوردین؟

سوال دوم:

روغن ماشین را دفعه اول چند هزارتا تعویض کنم.

مصرف سوخت وقتی ماشین روشن باشه صفر نمیشه دوست عزیز:icon_mrgr اگر این طور بود که یک ماشین با سوختی مشخص ، بینهایت ساعت درجا کار می کرد:icon_sad:

آن عدد صفری که مشاهد می کنید مصرف سوخت لحظه ای در صد کیلومتر است و چون ماشین حرکت نداره در نتیجه بجای این که بنویسه بینهایت می نویسه صفر:

یعنی

(مصرف سوخت )/ مسافت(صفر) == > می نویسه صفر

:icon_cool
در مورد تعویض روغن آیا اسم تاپیک شباهتی به تاپیک روغن دارد؟:icon_razz
این تاپیک صرفاً در مورد گیرباکس اتوماتیک هست نه تیپ 6
در مورد مصرف هم در تاپیک مربوطه پیگیری شود
http://www.phalls.com/images_phalls/misc/navbits_finallink_rtl.gif (http://www.phalls.com/showthread.php?t=38814&page=21) بررسي نمونه اي مصرف يك باك بنزين در پژو 206

behnam68
16 September 2010, 09:47 AM
باز هم سلام،
یه موردی هس که سخت رو اعصابمه
اگه تو حالت P به دسته گیربکس فشار کمی بیارم، صفحه ای که روش PRND نوشته یه تکون نا چیزی میخوره و یه کم جابجا میشه، میتونه واسم بعداً دردسر بشه.؟ عادیه یا نه؟!
یه جورایی انگار لقه گیربکسم. شایدم راه تو را میخواند، پیچاشو نبسته باشه. :))

سلام دوست عزیز
نگران نباشید اون قسمت یک کیت الکترونیکی هستش و شل بودنش ب گریبکس ربط نداره
شما اون قاب مشکی دورشو باز کن زیش فکر کنم 3 تا پیچ انو سفت کنی مشکل حل میشه

Overlord
22 September 2010, 02:07 PM
با عرض سلام خدمت اساتيد،

من تازگي يه 206 وي 9 گرفتم ميخواستم چندتا نکته رو مطرح کنم .

اول اينکه اين ايران خودرو موقع تحويل خودرو مارو بدجور متعجب کرد ! من 6/13 کاراي پرداختشو انجام دادم و گفتن 20 روز کاري تحويل ميديم ما هم تو دلمو 1 ماه درنظر گرفتيم :icon_surp بعدش يهو 6/28 ( که روز تولدم هم بود ) از نمايندگي زنگ زد گفت آقا اين ماشينتو نميخواي بياي ببري ؟ :icon_sad: ( يعني اگه پنجشنبه رو هم روز کاري حساب کنيم ميشه حدود 12 روزه ! )

دوم موقع تحويل گرفتن خودرو فهميدم فيش اتصال قفل مرکزي / فلاشر رو تو کارخونه شکوندن و واسه اينکه لق نزنه آقاي نمايندگي از چوب کبريت استفاده کرد ! بهش گفتم همين ؟ ميگه آره ديگه وگرنه بايد کل سيمکشي داشبورد رو عوض کني ! رفتم خودم يه فيش گرفتم اوني کي رو با سيمچين قطع کردم و اينو جاش زدم :icon_mad:

سوم اينکه کيف آچار و قرآن نداشت و لاستيک هم اگه اشتباه نکنم بارز بود :icon_mad:

چهارم اينکه چند دفعه حادثه آفريدم که به خير گذشت ! بدترينش وقتي بود که تو همت حدود 80 سرعت داشتم و جلو راه بندان شد بعد به اين نتيجه رسيدم که کلاچ رو بگيرم و بدم دنده 3 :icon_razz
ديگه خودتون ميدونيد ترمز رو محکم با پاي چپ فشار دادم و شانس آوردم ماشين عقبي جاي خالي داشت که جا خالي بده وگرنه فکر کنم با اون سرعت عقب ماشين داغون ميشد . بعدش که اوضاع آروم شد يکي تو ماشين بقلي بهم گفت خواستي کلاج بگيري ؟ :icon_arro

اونايي که تازه دنده اتوماتيک گرفتن از من ميشنويد اگه يادتون ميره، اين پاي چپ رو ببنديد به صندلي تا يکيو به کشتن نداده :icon_surp

و اما چندتا سوال دارم در مورد رانندگي با دنده اتوماتيک خواهش ميکنم دليل منطقي واسه جوابها بيارين چون تو همنجا خوندم ولي به نظرم منطقي نيومد
.
.
.
.

من معمولاً وقتي به راهبندان نزديک ميشم چند متر مونده به اينکه توقف کنم دنده رو از D روي N ميذارم و بعد با يه ترمز ملايم خودرو متوقف ميشه . آيا اين کار ايرادي داره ؟ چرا ميگن توي حرکت اگه دنده روي N باشه به گيرباکس آسيب ميرسه ؟

دليل اينکه ميگن براي رفتن از N به D يا از D به R چند ثانيه بايد صبر کرد ؟ اينجوري که سر و ته کردن ماشين تو يه کوچه باريک که احتياج به چند بار عقب و جلو رفتن هست با حساب تمام اين مکث ها نيم ساعتي طول ميکشه !:icon_mad:

Warrior--
22 September 2010, 03:50 PM
سلام دوست عزیز

مبارکتان باشد و چرخش برایتان بچرخد.

و اما جواب سوال ها:

1-بله اشکال دارد, در این حالت علاوه بر اینکه گیرباکس در کم کردن سرعت اتومبیل دیگر دخیل نیست و لنت بیش تری مصرف می شود, مصرف سوخت هم افزایش می یابد(در صفحه ی قبل توضیح داده شد چرا) و همچنین مهم ترین دلیلی که می گویند اصلا این کار را نکنید باقی ماندن گرما در گیرباکس است! چرا که وقتی گیرباکس در حالت N باشد گردش مایع خنک کننده و روغن در گیرباکس بسیار کم است! و عمر گیرباکس را کاهش و استهلاک را چندین برابر می کند.
همچنین در ترمز گیری های شدید هم دیگر گیرباکس معکوس نمی دهد که کمک به کم شدن سرعت اتومبیلتان کند...

2-چند ثانیه زمان لازم نیست. فقط زمان به اندازه ای لازم است که گیرباکس دنده را تعویض کند.
اگر دقت کرده باشید وقتی دنده را از N به D می برید حدود 0.5-0.4 ثانیه بعد دنده جا می رود. تا این لحظه تحت هیچ شرایطی نباید با اتومبیل گاز دهید چون موقع جا رفتن دنده گیرباکس تقه می زند و به مرور عمرش کم می شود...
همین زمان هم برای رفتن به دنده عقب لازم است.

با تشکر

clifftribe
22 September 2010, 06:16 PM
دقیقا با این حرف موافقم ... منم تا چند روز اول که عادت نداشتم زود بعد از جا رفتن دسته دنده توی D گاز میدادم و حرکت میکردم ... اما اگه کسری از ثانیه صبر کنین ماشین بعد از جا رفتن دسته دنده در حالت درایو و یه تکون خیلی کوچیک که به منزله آماده شدن ماشین برای راه افتادنه ، دیگه لگد نمیرنه موقع شروع حرکت ...

کلا با این گیربکس اتوماتیک آدم عادت میکنه خیلی ریلکس رانندگی کنه ... حیف که مصرف بیشترش به عینه حس میشه ... :icon_ques

s.ch.badris
24 September 2010, 08:39 PM
من یکی داشتم فروختم از مصرف بالاش تو شهر و همین طور نداشتن هیچ گونه شتابی تو دنده 1 و صدای تق تق کردن دنده یک که وقتی گیربکس گرم میشد اصلا خوشم نیومد و ضده حال بود

به جاش الان رفتم یه تیپ 5 سفید گرفتم و دیگه سمت ماشینای اتومات تولید داخل اصلا نمیرم

behrooz_chz
28 September 2010, 02:25 AM
من به این نتیجه رسیدم که تو ترافیک یک متر دومتر حرکت ماشین رو در حالت تیپ ترونیک قرار بدم و در دنده یک ارام حرکت کنم اینطوری از شر رفتن به دنده دو که معمولا خیلی زود اتفاق نیوفته راحت میشم می خواستم ببینم این حرکت واسه گیربکس ضرر نداره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

Sayeye Khorshid
28 September 2010, 02:35 AM
من به این نتیجه رسیدم که تو ترافیک یک متر دومتر حرکت ماشین رو در حالت تیپ ترونیک قرار بدم و در دنده یک ارام حرکت کنم اینطوری از شر رفتن به دنده دو که معمولا خیلی زود اتفاق نیوفته راحت میشم می خواستم ببینم این حرکت واسه گیربکس ضرر نداره ؟

نه.
اتفاقا کاربردی ترین قسمت تیپ ترونیک همینه
و البته جاهایی که مثلا تو جاده ای و سراشیبی هایی وجود داره و ماشین زود زود دنده رو سنگین یا سبک میکنه.تو این وضع میزاری مثلا دنده3 که دیگه هی تند تند عوض نکنه.
هم گیربکس سالمتر میمونه هم خودت عصبی نمیشی.:icon_cool

s.ch.badris
28 September 2010, 03:40 AM
behrooz_chz (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=122026) عزیز اصلا نگران نباش هیچ ضرری نداره حالت تیپ ترونیک واسه گیربکس

من طی دوسالی که 206 تیپ 6 رو داشتم یکی به خاطر اینکه ماشین شتاب نداشت و یکی هم به خاطره اینکه وقتی گیربکس گرم میشد دیگه اون هوشمندی خودش رو از دست میداد و نمیدونست که چه زمانی باید به دنده 2 بره میزاشتم رو حالت تیپ ترونیک یا همون دستی خودمون و میتونم این طوری بگم که من اگر 1000 ساعت با این ماشین رانندگی کرده باشم حدود 700 ساعتش رو در حالت دستی باهاش رانندگی کردم:icon_excl

amirvr14
28 September 2010, 11:47 AM
من طی دوسالی که 206 تیپ 6 رو داشتم یکی به خاطر اینکه ماشین شتاب نداشت و یکی هم به خاطره اینکه وقتی گیربکس گرم میشد دیگه اون هوشمندی خودش رو از دست میداد و نمیدونست که چه زمانی باید به دنده 2 بره میزاشتم رو حالت تیپ ترونیک یا همون دستی خودمون و میتونم این طوری بگم که من اگر 1000 ساعت با این ماشین رانندگی کرده باشم حدود 700 ساعتش رو در حالت دستی باهاش رانندگی کردم:icon_excl[/quote]

طی این 2 سال ازش راضی بودی؟مشکل خاصی پیدا نکرد؟

amirvania
28 September 2010, 05:43 PM
من خودم 206 اتوماتیک نداشتم اما یکی از دوستانم که مدتهاست این ماشین رو داره خیلی ازش رضایت نداره . میگه خیلی وقتا گیربکسش گیج میزنه مخصوصا در مواقع معکوس دادن تو جاده که دیگه حتما باید از حالت منوال استفاده کرد وگرنه میتونه حادثه آفرین باشه .
سپاس :icon_excl

hajarash
28 September 2010, 07:27 PM
من خودم 206 اتوماتیک نداشتم اما یکی از دوستانم که مدتهاست این ماشین رو داره خیلی ازش رضایت نداره . میگه خیلی وقتا گیربکسش گیج میزنه مخصوصا در مواقع معکوس دادن تو جاده که دیگه حتما باید از حالت منوال استفاده کرد وگرنه میتونه حادثه آفرین باشه .
سپاس :icon_excl

اگه این گیرباکس ( AL4 ) این قدر گیجه :icon_roll پس چرا پژو هنوز رو محصولات مدرن تر خودش هم از اون استفاده میکنه؟؟

s.ch.badris
28 September 2010, 07:33 PM
طی 2 سالی که داشتم هیچ مشکل موتوری یا اینکه گیربکش خراب بشه نداشت ولی مشکلش همون چیزایی بود که گفتم یعنی گیربکس بعد از گرم شدن صدای تق تق میداد موقعی که میخواستم شروع به حرکت کنم و خیلی هم دیر شروع بع حرکت میکرد

این طوری بگم : تا حالا دیدین وقتی یه خانومی که تازه رانندگی یاد گرفته و میخواد شروع به حرکت کنه چقدر طول میکشه که دنده جا بندازه و کلاج بگیره تا شروع به حرکت کنه !!!

گیربکس اتومات ایران خودرو همشون همین طوری هستن وش یه مشکل فنی دارن که همخونی با موتورهایی که تو ماشین میزارن ندارن

s.ch.badris
28 September 2010, 07:36 PM
اگه این گیرباکس ( AL4 ) این قدر گیجه :icon_roll پس چرا پژو هنوز رو محصولات مدرن تر خودش هم از اون استفاده میکنه؟؟

دوست عزیز

این دسوت ما amirvania درست میگه گیربکس گیج میزنه

و گیربکسی که شرکت پژو استفاده میکنه برای محصولاتش فرق میکنه با گیربکسی که ایران خودرو استفاده میکنه در محصولاتش در واقع تکنولوژی یکی هست ولی قطعات یکی نیست و همشون مشکل فنی دارن یعنی وقتی گیربکس گرم میشه دیگه قاطی میکنه و تشخیص نمیده که زود باید بره دنده 2 یا دیرتر باید دنده عوض کنه و تو جاده هم حتما باید رو حالت دستی باشه وگرنه خطر آفرین هست چون من خودم هم جاده امتحانش کردم و هم ت وشهر که خیلی خیلی چیزه بیخودی هست این گیربکس اتومات ایران خودرو

Warrior--
28 September 2010, 08:51 PM
سلام دوستان,

اشتباه نکنید.
گیرباکس C5 و 407 و 307 و 406 و 207 و یک سری دیگر از اتومبیل های پژو و سیتروئن همین AL4 ای هستند که روی 206 نصب می شود. دقیقا همین AL4! ولی در آن ها 3-2 قطعه ی وابسته به گیرباکس تغییر می کند که یکی از آن ها ECU گیرباکس است.
برای همین شما وقتی مثلا سوار 407 و C5 می شوید واقعا از نحوه ی تعویض دنده هایشان شگفت زده می شوید!!

با تشکر

hamed_mo
28 September 2010, 09:38 PM
پس من چرا تاحالا مشکلی با گیچ زنی ماشینم نداشتم!!؟؟:icon_razz

به نظر من یکم بحث شانس هست و طرز استفاده و نگهداری از گیربکس!

Warrior--
28 September 2010, 09:47 PM
طرز رانندگی که خیلی مهم است در خوب یا بد کار کردن گیرباکس ولی آن 3-2 قطعه هم نقش اساسی در کارکرد گیرباکس و نرمی تعویض دنده ها و ... دارند.

با تشکر

Sayeye Khorshid
28 September 2010, 09:54 PM
آره طرز استفاده خیلی مهمه
امیر هم درست میگن قطعات وابسته تاثیر داره.مثلا پدال گازی که اصلا همخوانی نداره با این گیربکس و ecu.پدال 5 سیمه ای که سیم مربوط به لیمیتر توش غیر فعاله و تاثیر شگرفی روی کاهش گیچ زنی داره نشون میده که این پدالهای 4 سیمه ی مصرفی رو این ماشین،مناسب نیست.

در خصوص فرمایش s.ch.badris عزیز هم عرض کنم که این گیربکس هیچیش داخلی نیست.گیربکس بسته شده وارد میشه و تکنولوژی ساختش هنوز(شکرخدا)دست ایرانخودرو نیوفتاده(که بزنه داغونش کنه).

behrooz_chz
29 September 2010, 12:27 PM
مشکل گیج زدن و معکوس کشیدن با تعویض پدال کاملا حل میشه و معکوس های واقعا لذت بخشی میکشه حداقل واسه من که اینطوره فقط همون مشکل 1 به 2 میمونه اونم توی سرعت کم و سر بالایی و گرنه دیگه مشکلی نداره با تعویض پدال

kodir
29 September 2010, 01:26 PM
مشکل گیج زدن و معکوس کشیدن با تعویض پدال کاملا حل میشه و معکوس های واقعا لذت بخشی میکشه حداقل واسه من که اینطوره فقط همون مشکل 1 به 2 میمونه اونم توی سرعت کم و سر بالایی و گرنه دیگه مشکلی نداره با تعویض پدال
شما کدوم پدال رو بستی بدون لیمیتر ساپورت یا با لیمیتر ساپورت؟ چند؟

Sayeye Khorshid
29 September 2010, 03:21 PM
شما کدوم پدال رو بستی بدون لیمیتر ساپورت یا با لیمیتر ساپورت؟ چند؟

تو تاپیک پدال 5 سیمه بحثش شد.عملا تاثیر این دو پدال رو ماشین یکی هست و در هردو کیفیت کاربردی اون 4 سیم اصلیشون که تو پدال 4 سیمه فابرک هست از پدال 4 سیمه بیشتره و این باعث رفع گیجی میشه.
سیم پنجمش هم که اصلا تو بدون ساپورت لیمیتد ، بشکنش چون اصلا بود و نبودش تاثیری نداره (نشکنیشا:icon_mrgr) اما با ساپرت لیمیتدش همین پین مربوط به لیمیتد میشه!:icon_cool

sjavanrooh
6 October 2010, 02:14 PM
برای اولین بار در ایران انجام می شود
تست گیربکس های اتوماتیک پژو 206 پیش از نصب روی خودرو
عصر خودرو: برای اولین بار در ایران تنها نمایندگی تعمیر تخصصی گیربکس های اتوماتیک خودرو پژو 206 اقدام به تست این گیربکس ها پیش از نصب روی خودرو کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«عصرخودرو» آندره مانوکیان مدیر این نمایندگی مجاز در گفتگو با خبرنگار ما تصریح کرد:
این نمایندگی به تازگی همچنین شبیه سازی را وارد کشور کرده است که می تواند بلوک های هیدرولیک را خارج از خودرو تست کند.
وی افزود: این تعمیرگاه هم اکنون قابلیت تعیمر 200 دستگاه خودرو در ماه را دارد با این وجود 60 درصد این ظرفیت فعال است.
مانوکیان همچنین پذیرش این نمایندگی را روزانه 18 تا 20 خودرو اعلام کرد و افزود: هم اکنون ماهانه بین 100 تا 120 گیربکس در این تعمیرگاه تعمیر می شود.
وی همچنین با اشاره به قرارداد این نمایندگی با اداره پست اظهارکرد: هم اکنون هر گیربکس اتوماتیک که در هر کجای کشور معیوب باشد برای تعمیر به این نمایندگی ارسال و تا حداکثر 24 ساعت تعمیر و بازگردانده می شود.
مانوکیان با اشاره به 20 سال سابقه خود در تعمیر گیربکس های اتوماتیک گفت: این تعمیرگاه هرساله از سوی متنخصصین پژو بازدید می شود .
به گفته وی این نمایندگی برای 30 نفر از افراد مجرب در تعمیر گیربکس اتوماتیک اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

تصاویر خبر

s.ch.badris
6 October 2010, 04:51 PM
برای اولین بار در ایران انجام می شود
تست گیربکس های اتوماتیک پژو 206 پیش از نصب روی خودرو
عصر خودرو: برای اولین بار در ایران تنها نمایندگی تعمیر تخصصی گیربکس های اتوماتیک خودرو پژو 206 اقدام به تست این گیربکس ها پیش از نصب روی خودرو کرده است. به گزارش پایگاه اطلاع رسانی«عصرخودرو» آندره مانوکیان مدیر این نمایندگی مجاز در گفتگو با خبرنگار ما تصریح کرد:
این نمایندگی به تازگی همچنین شبیه سازی را وارد کشور کرده است که می تواند بلوک های هیدرولیک را خارج از خودرو تست کند.
وی افزود: این تعمیرگاه هم اکنون قابلیت تعیمر 200 دستگاه خودرو در ماه را دارد با این وجود 60 درصد این ظرفیت فعال است.
مانوکیان همچنین پذیرش این نمایندگی را روزانه 18 تا 20 خودرو اعلام کرد و افزود: هم اکنون ماهانه بین 100 تا 120 گیربکس در این تعمیرگاه تعمیر می شود.
وی همچنین با اشاره به قرارداد این نمایندگی با اداره پست اظهارکرد: هم اکنون هر گیربکس اتوماتیک که در هر کجای کشور معیوب باشد برای تعمیر به این نمایندگی ارسال و تا حداکثر 24 ساعت تعمیر و بازگردانده می شود.
مانوکیان با اشاره به 20 سال سابقه خود در تعمیر گیربکس های اتوماتیک گفت: این تعمیرگاه هرساله از سوی متنخصصین پژو بازدید می شود .
به گفته وی این نمایندگی برای 30 نفر از افراد مجرب در تعمیر گیربکس اتوماتیک اشتغال مستقیم ایجاد کرده است.

تصاویر خبر

به به چه شود

اگه تا به امروز که گیربکس مشکل پیدا میکرد و تمام گیربکس رو یکجا در می آوردن و یه دونه دیگه کامل به جاش میزاشتن و تعویض میکردن الان با این مرکز دیگه همون هم تعویض نمیکنن و به جاش دست ایران خودرو میره توش به جای تعویش حالا میخوان جز به جز تعمیرش کنن یعنی گیربکس اتوماتی که دنده 1 اون خراب بوده فکر کنم الان دیگه دنده خلاصش هم از بین بره

اینجانب
8 October 2010, 10:14 AM
سلام
دوستان در این پست (http://www.phalls.com/showpost.php?p=863218&postcount=58)اطلاعاتی در مورد دستگاهی هست که برای تعویض روغن جعبه دنده اتوماتیک بکار میرود . اگر کسی استفاده کرد لطفا نظرش را بنویسد.
با تشکر

haftsin
24 October 2010, 11:30 PM
سلام
شرمنده نمیتونم تمام پستای این تاپیکو بخونم، مشکل صدای تق تقو منم دارمو نمیدونم از کجاست؟! احتمال میدم مال گیربکس باشه.
از دقیقه اولی هم که تحویل گرفتم این مشکلو داشتم، میشه درستش کرد؟!
خودروی من کارکردش هنوز 500 تا هم نیس.

nadi_tav
25 October 2010, 08:51 AM
سلام دوست عزیز
من از اسفند 87 که با 206 آشنا شدم و به دلیل حساسیت زیادی که به وسیله نقلیه ام دارم تا به حال زمان و هزینه یسیار زیادی رو متحمل شدم و حرف آخر اینه فروختم و از شرش راحت شدم .
به لطف خدا وقتی سوناتی لیمیتد خریدم و اولین دور 5 دقیقه ای رو باهاش زدم میخواستم داد بزنم...
از ته دل میگم یا حساسیتت رو کم کن یا سریع ردش کن
موفق باشید

s.ch.badris
25 October 2010, 12:35 PM
دوستان nadi_tav (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=119687) و haftsin (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=119052) من 2 سال 206 اتومات داشتم و همین صداهای تق تق و لرزش ماشین هم داشتم ولی این یک مشکل فنی که باعث خرابی باشه نیست و نوع و مدل خوده

گیربکس اتومات ایران خودرو این طوری هست که جدیدا روی پارس هم گذاشتن و نباید زیاد به این موضوع حساس بشین و بهش اهمیت بدین چون مشکل خاصی نیست ، و در این مورد مطمئن باشید و 206 اتومات بهترین ماشین برای شهر هست و خیلی خیلی راحت به خاطره گیربکس اتوماتش

اما اگر مثل من این صداهای تق تق و لرزش میزنن تو ذوقتون باید ضرر 3 یا 4 میلیونی رو به تن خودتون بمالید و بفروشید فقط به خاطره این صداها چون این یه مشکل حاد و جدی نیست

من این ماشین رو به جاهای مختلف و نمایندگی های مختلف تو شهرهای مختلف نشون دادم و همشون این موضوع رو میدونستن و میگفتن که مدل گیربکس همین طوری هست و بس و مشکل فنی نیست

nadi_tav
25 October 2010, 09:05 PM
دوست من فقط بحث تق تق نیست نمیدونم از کجاش بگم ؟ روغن ریزی بعد از مدتی از گیربکس یا بریدن پلوس و 700 تومن و امداد خودرو / یا گرم کردن و قاط زدن تو ترافیک تابستون و مصرف وحشتناکش که واقعا رو اعصابه
البته فقط یه نظر شخصیه اما جدا ارزش نداره

haftsin
25 October 2010, 11:21 PM
دوستان nadi_tav (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=119687) و haftsin (http://www.phalls.com/vbulletin/member.php?u=119052) من 2 سال 206 اتومات داشتم و همین صداهای تق تق و لرزش ماشین هم داشتم ولی این یک مشکل فنی که باعث خرابی باشه نیست و نوع و مدل خوده

گیربکس اتومات ایران خودرو این طوری هست که جدیدا روی پارس هم گذاشتن و نباید زیاد به این موضوع حساس بشین و بهش اهمیت بدین چون مشکل خاصی نیست ، و در این مورد مطمئن باشید و 206 اتومات بهترین ماشین برای شهر هست و خیلی خیلی راحت به خاطره گیربکس اتوماتش

اما اگر مثل من این صداهای تق تق و لرزش میزنن تو ذوقتون باید ضرر 3 یا 4 میلیونی رو به تن خودتون بمالید و بفروشید فقط به خاطره این صداها چون این یه مشکل حاد و جدی نیست

من این ماشین رو به جاهای مختلف و نمایندگی های مختلف تو شهرهای مختلف نشون دادم و همشون این موضوع رو میدونستن و میگفتن که مدل گیربکس همین طوری هست و بس و مشکل فنی نیست

سلام
ممنونم، این صدا بیشتر توی دنده یک میاد و از طرف صفحه داشبورد اگه جهتشو درست تشخیص داده باشم
بعد از نصب دزدگیر و بازکردن داشبورد تا چندین ساعت صداش خوب شد، ولی بعدش دوباره شروع شد و روز از نو قصه از نو.:icon_mad:
واایی کاشکی درست شه، چون منم حساس شدم به صداش:icon_cry:یعنی همش با صدا تولید میشند؟! امان از دست خودروسازهای داخلی امان

Sayeye Khorshid
26 October 2010, 12:27 AM
ببخشید این صدایی که ازش صحبت میکنین دقیقا چیه؟منمتوجه نمیشم.من ماشینم تو فشار باشه،مثلا کولر فول باشه یا سربالایی سنگین باشه موتور گرم باشه تو حرکت اولیه که پا رو ترمز برمیدارم و گاز میدم یه صدای تق تق از موتور میاد؛ شما همون رو میگید؟

haftsin
26 October 2010, 12:46 AM
ببخشید این صدایی که ازش صحبت میکنین دقیقا چیه؟منمتوجه نمیشم.من ماشینم تو فشار باشه،مثلا کولر فول باشه یا سربالایی سنگین باشه موتور گرم باشه تو حرکت اولیه که پا رو ترمز برمیدارم و گاز میدم یه صدای تق تق از موتور میاد؛ شما همون رو میگید؟
نه از موتور نیس، یه چیزی رو متوجه شدم این که موقعی که تازه شروع به حرکت میکنم، این صدا بیشتر به گوش میرسه و معمولاً دنده یک این صدای تِق تِق میاد. ولی هیچ تاثیری روی عملکرد گیربکس نداره. صدا مطمئناً از داخل کابینه .
البته من پارس اتومات دارم با گیربکس تیپ 4 و موتور TU5
ممنونم

reza_118
26 October 2010, 08:17 AM
سلام
ممنونم، اين صدا بيشتر توي دنده يک مياد و از طرف صفحه داشبورد اگه جهتشو درست تشخيص داده باشم
بعد از نصب دزدگير و بازکردن داشبورد تا چندين ساعت صداش خوب شد، ولي بعدش دوباره شروع شد و روز از نو قصه از نو.:icon_mad:
واايي کاشکي درست شه، چون منم حساس شدم به صداش:icon_cry:يعني همش با صدا توليد ميشند؟! امان از دست خودروسازهاي داخلي امان

اگر شما مطمئن نيستي صدا از گيربکس هست يا نه و حس ميکني از طرفاي داشبورد هست منظورم محفظه داشبورد در سمت راست هست بهتر هست کش قمقمه آب را چک کنيد در صورت پاره شدن صداهايي توليد ميکند که معلوم نيست از کجاست

s.ch.badris
26 October 2010, 02:34 PM
ببخشيد اين صدايي که ازش صحبت ميکنين دقيقا چيه؟منمتوجه نميشم.من ماشينم تو فشار باشه،مثلا کولر فول باشه يا سربالايي سنگين باشه موتور گرم باشه تو حرکت اوليه که پا رو ترمز برميدارم و گاز ميدم يه صداي تق تق از موتور مياد؛ شما همون رو ميگيد؟

درسته همون صدايي که تو حرکت اوليه به گوش مياد و مثل اين ميمونه که مثلا کلاچ رو به موقع رها نکرده باشي و گاز بدي

همين صدا منظوره من هست

طي تحقيق و پرس و جويي که کردم طي اون 2 سالي که ماشين رو داشتم معلوم شد که اين صدا و افت شتاب ماشين و تاخير در حرکت و صداي تق تق از گيربکس اتومات ايران خودرو ( که روي 206 و پارس گذاشته ميشه) هست ولي يک مشکل فني و خرابي نيست و قسمتي از اين مشکل هم از موتور ماشين هم هست

و نبايد بابت اين قضيه حساس و نگران باشيد

ولي اگر اون طوري که بعضي از دوستان گفتن صدا از طرف داشبورد مياد و يا اينکه گيربکس روغن ريزي داره حتما ماشين اين دوستان يه مشکل کوچيک قابل رفع داره که حل ميشه

ولي در کل صداي تق تق و تاخير در حرکت زماني که موتور و گيربکس گرم ميشه از نوع و مدل گيربکس اتومات ايران خودرو هست و خرابي يا مشکل فني نيست

Sayeye Khorshid
26 October 2010, 11:47 PM
درسته همون صدايي که تو حرکت اوليه به گوش مياد و مثل اين ميمونه که مثلا کلاچ رو به موقع رها نکرده باشي و گاز بدي

همين صدا منظوره من هست

طي تحقيق و پرس و جويي که کردم طي اون 2 سالي که ماشين رو داشتم معلوم شد که اين صدا و افت شتاب ماشين و تاخير در حرکت و صداي تق تق از گيربکس اتومات ايران خودرو ( که روي 206 و پارس گذاشته ميشه) هست ولي يک مشکل فني و خرابي نيست و قسمتي از اين مشکل هم از موتور ماشين هم هست

و نبايد بابت اين قضيه حساس و نگران باشيد

ولي اگر اون طوري که بعضي از دوستان گفتن صدا از طرف داشبورد مياد و يا اينکه گيربکس روغن ريزي داره حتما ماشين اين دوستان يه مشکل کوچيک قابل رفع داره که حل ميشه

ولي در کل صداي تق تق و تاخير در حرکت زماني که موتور و گيربکس گرم ميشه از نوع و مدل گيربکس اتومات ايران خودرو هست و خرابي يا مشکل فني نيست

پس این صدا از گیربکس هست!فکرمیکردم از موتور باشه.مطمئن هستید از موتور نیست و دلیل همون

مثلا کلاچ رو به موقع رها نکرده باشي و گاز بدي
نباشه و از گیربکسه؟
100%؟

s.ch.badris
28 October 2010, 02:32 AM
وابستگی شدید به شتاب.....!موضوعی که واسه من که 23 سالمه نمیشه گذشت ازش!!اما همه دوستان به این موضوع که در ابتدای حرکت شتاب نداره اذعان داشتن!!یعنی شتاب میانیش خوبه!!
نکنه شتاب میانیش هم خوب نیست؟

آقا امیر
منم یه جوون 23 ساله هستم و 206 اتومات داشتم و فروختم و جوونم راحت شد و الان هم هنوز یکی از اقوام داره مدل v9 رو.

مطمئن باش مطمئن باش مطمئن باش که اگر یکی از ماشین های اتومات ایران خودرو مثل 206 یا پارس یا حتی 407 رو خریدی به شدت میخره تو ذوقت و پشیمون میشی اینو با اطمینان کامل بهت میگم چون تجربه این قضیه رو دارم و پشت فرمون ماشینهای گیربکس اتوماتیک ایران خودرو نشستم حتی 407

اما از لحاظ اینکه تو ترافیک و کلا رانندگی نیازی به گرفتن گیربکس و تعویض دنده نداری خوبه ولی اصلا نباید انتظار شتاب اولیه یا شتاب ثانویه یا شتا میانی داشته باشی یا اینکه بخوای تو جاده های بین شهیر از ماشینی سبقت بگیری که اون موقع واویلا میشه چون ماشین وقتی گیربکسش گرم میکنه دیگه راه نمیره

این طوری بهت بگم بهتره : آسه برو آسه بیا تا ماشینه اتوماتیکت شاخت نزنه

nadi_tav
28 October 2010, 08:36 AM
سلام
نه دوست من ابدا اینطور نیست که شتاب دنده ای رو داشته باشه من در طول یکسال ونیم 4 مدل مختلف عوض کردم و تنها مورد واقعا متفاوت تیپ4 مدل 82 بود که ای سی یو 744 داشت و واقعا وحشی بود البته اگر بخوای کل کل کنی باید گیربکست سالم و خنک باشه اونوقت حتما روی manual حال میکنی و تو سبقتها هم من همش یه دستم به فرمون و اون یکی به کلید اسپرت بود که خیلی حال میده ولی در کل ماشین با ثباتی نیست و به قول معروف آن و آفه و همینطور مصرفش که کمر شکن (من السی بی /پدال 5 سیم و کروز داشتم ولی باز بی رمق و بسیار پر مصرف)

behnam68
28 October 2010, 10:05 AM
اینطریم که دوستان میگن نیست
من تیپ 6 مدل 83 744 دارم و واقعا ازش راضیم ویک تیپ 3 هم داریم که اصلا قایل مقایسه نیستند
تیپ 6 هایی شتاب خوبی ندارن 745 هستند شما در 744 با تعویض پدال گاز کپ اولیه تا 90 درصد حل میشه
شتاب ثانویه خیلی خوبیم داره
ولی تمامی انها به نحوه رانندکی هم بستکی داره جون به نظر من گریبکس تیپ6 رو باید تربیت کرد

saeed616361
28 October 2010, 10:27 AM
اما از لحاظ اینکه تو ترافیک و کلا رانندگی نیازی به گرفتن گیربکس و تعویض دنده نداری خوبه ولی اصلا نباید انتظار شتاب اولیه یا شتاب ثانویه یا شتا میانی داشته باشی یا اینکه بخوای تو جاده های بین شهیر از ماشینی سبقت بگیری که اون موقع واویلا میشه چون ماشین وقتی گیربکسش گرم میکنه دیگه راه نمیره

سلام
بابا اينجوريها هم كه ميگي نيست من وي9 دارم توشهر كه خيلي راحتم تو جاده هم از ماسال در گيلان از اتوبان رشت قزوين چون عجله داشتم تو شب راحت با 180تا 190 مي اومدم تازه ترسيدم بيشتر برم همه ماشينارو جاگذاشتم تازه بعضي جاها رو كروز بود 140تا خداييش تو شيب يا سرازيري از 140تا هيچي كم و زياد نميشد و براحتي معكوس ميكشيد تازه من هنوز از اسپرتش استفاده نكردم (چشم نخوره ايشالا)

s.ch.badris
28 October 2010, 03:49 PM
دوستان من حرفی رو که زدم در مورده بی حالی تیپ 6 مربوط به تیپ 6 های مدل 87 به بعد بود که با ECU 7.4.5 هستن و نه مدل های قدیم

من تا به حال 9 تا 206 اتوماتیک و 2 تا پارس اتوماتیک و 3 تا پژو 407 اتوماتیک رو سوار شدم و در تمام موارد بلا استثناء زمانی که گیربکس و موتور ماشین گرم میشه گیربکس از حالت هوشمندی خارج میشه و به حالت بی هوشی میرسه که با تبدیل گیربکس از حالت اتومات به دستی باید خودت کنترلش کنی و هیچ گونه شتابی هم نداره که دنده یک و شروع حرکتش که دیگه فاجعس ولی بعضی دوستان درست گفتند که تو دنده 2 به بعد بهتر میشه بازم تاکید میکنم بهتر میشه و عالی نمیشه یعنی افت شتاب هنوز قابل احساس هست

reza_118
29 October 2010, 12:12 AM
دوستان لطفاً به عنوان تاپیک دقت شود
گیربکس اتوماتیک هست نه تیپ 6

amirvr14
29 October 2010, 12:53 AM
با تشکر بسیار بسیار بسیار زیاد از دوستان گلم من از جواباتون کاملا قانع شدم و بیخیال 206 اتوماتیک شدم!
راستش من از وقتی هوس اتوماتیک کردم که مزدا 3 همسایمون دستم بود(مسافرت بودن)تو این 3-4 روز واقعا لذت بردم!طوریکه پشت ماشین خودم که میشستم میگفتم بابا ماشین منوئل چی بوده دیگه!!
با نظر دوستان و مرور این تاپیک مسجم شدم تا پول واسه مزدا 3 نداشته باشم سراغ ماشین اتوماتیک(لااقل از نوع ایران خدرویی) نرم!!
با توجه به اینکه آقا رضا اخطار دادن دیگه از این بحث بیایم بیرون
بازم از همگیتون ممنونم

s.ch.badris
29 October 2010, 03:34 AM
دوستان لطفاً به عنوان تاپیک دقت شود
گیربکس اتوماتیک هست نه تیپ 6

آقای رضا جان عزیز ، گله گلاب

تمام این بحث هایی که اینجا شد عزیزم همش در مورده گیربکس اتوماتیک بود دیگه حالا خوده شما هم یه دقت کوچولو بکنی که حتما هم کردی در ادامه عنوان تایپیک که نوشته شده (( گیربکس اتوماتیک )) ادامش هم نوشته شده ((206)) و از اونجایی که در خانواده 206 فقط تیپ 6 و مدل v9 اتوماتیک هستن پس طبق قاعده علیت هر زمانی اسم از تیپ 6 یا v9 میاد در این تایپیک و با توجه به عنوانش و مباحث مطروحه قصد و نظر و غرض و عرض همان گیربکس اتوماتیک در خانواده 206 هست پس به نظرم من دوستان خارج موضوع تایپیک چیزی نگفتن

البته شما هم نکته به جایی عرض کردین که دوستان از موضوع اصلی یعنی گیربکس اتومات خارج نشن

mads_7454
30 October 2010, 01:26 AM
دوستان من حرفی رو که زدم در مورده بی حالی تیپ 6 مربوط به تیپ 6 های مدل 87 به بعد بود که با ECU 7.4.5 هستن و نه مدل های قدیم

من تا به حال 9 تا 206 اتوماتیک و 2 تا پارس اتوماتیک و 3 تا پژو 407 اتوماتیک رو سوار شدم و در تمام موارد بلا استثناء زمانی که گیربکس و موتور ماشین گرم میشه گیربکس از حالت هوشمندی خارج میشه و به حالت بی هوشی میرسه که با تبدیل گیربکس از حالت اتومات به دستی باید خودت کنترلش کنی و هیچ گونه شتابی هم نداره که دنده یک و شروع حرکتش که دیگه فاجعس ولی بعضی دوستان درست گفتند که تو دنده 2 به بعد بهتر میشه بازم تاکید میکنم بهتر میشه و عالی نمیشه یعنی افت شتاب هنوز قابل احساس هست

آقا امیر
منم یه جوون 23 ساله هستم و 206 اتومات داشتم و فروختم و جوونم راحت شد و الان هم هنوز یکی از اقوام داره مدل v9 رو.

مطمئن باش مطمئن باش مطمئن باش که اگر یکی از ماشین های اتومات ایران خودرو مثل 206 یا پارس یا حتی 407 رو خریدی به شدت میخره تو ذوقت و پشیمون میشی اینو با اطمینان کامل بهت میگم چون تجربه این قضیه رو دارم و پشت فرمون ماشینهای گیربکس اتوماتیک ایران خودرو نشستم حتی 407

این طوری بهت بگم بهتره : آسه برو آسه بیا تا ماشینه اتوماتیکت شاخت نزنه

:icon_mrgr واقعا جالبه من هم وی9 دارم هم 407 دارم و تا بحال هیچوقت مواردی رو که شما اشاره کردین توش ندیدم شاید ماشینای من فرق میکنن نوع رانندگی من هم کلا اسپرت و پر گازه . در مورد 206 حالا یه ایرادات جزیی وجود داره اما دیگه 407 رو نفرمایید که در مورد تجربه رانندگیتون باهاش شک میکنم هماهنگیه گیربکس و موتور 407 عالیه حتی توی داغترین شرایط گیربکس و امکان نداره لگد بزنه یا افت شتاب پبدا بکنه ماشین . گشتاور 200 نیوتنی 407 رو مثل اینکه فراموش کردین . توی این ترافیک و خیابونا خرید ماشین منوال اشتباه محضه .

nadi_tav
30 October 2010, 08:06 AM
دوست من جزیی یعنی ماشین صفر رو که میکیری دنده عقبش تقه داشته باشه یا وقتی کولر میگیری ترمز کیری دچار مشکل باشه یا مصرفش صدی 16 17و...

mads_7454
30 October 2010, 04:22 PM
دوست من جزیی یعنی ماشین صفر رو که میکیری دنده عقبش تقه داشته باشه یا وقتی کولر میگیری ترمز کیری دچار مشکل باشه یا مصرفش صدی 16 17و...

دنده عقب مواقعی تقه زیاد میزنه که قبل از اینکه دستیو بکشین دنده رو روی پارک بزارین ، در هر صورت شما یکی از ارزانترین اتوماتیکهای بازار ایران رو سوار هستین و نباید ازش انتظار برابری با اتوماتیکهای گرونتر رو داشته باشین . در مورد مصرف ، بالاتر از منوال هست اما این رقمی که شما میگین رو توی بدترین شرایط هم من ندیدم . در مورد ترمز هم مشکلی ندیدم موقع کولر گرفتن اما مثل ماشینای دیگه به علت افت قدرت موتور و خلا سر منیفیلد کمی قدرت ترمز افت میکنه .

s.ch.badris
30 October 2010, 04:34 PM
:icon_mrgr واقعا جالبه من هم وی9 دارم هم 407 دارم و تا بحال هیچوقت مواردی رو که شما اشاره کردین توش ندیدم شاید ماشینای من فرق میکنن نوع رانندگی من هم کلا اسپرت و پر گازه . در مورد 206 حالا یه ایرادات جزیی وجود داره اما دیگه 407 رو نفرمایید که در مورد تجربه رانندگیتون باهاش شک میکنم هماهنگیه گیربکس و موتور 407 عالیه حتی توی داغترین شرایط گیربکس و امکان نداره لگد بزنه یا افت شتاب پبدا بکنه ماشین . گشتاور 200 نیوتنی 407 رو مثل اینکه فراموش کردین . توی این ترافیک و خیابونا خرید ماشین منوال اشتباه محضه .

مواردی که به سرو و صدا و لرزش و تق تق و همه اینا رو گفتم مربوط به 206 اتومات هست نه 407

407 از لحاظ هماهنگی گیربکس با موتور و نرمی و آرامش و بی صدایی و خیلی چیزهای دیگه ماشین بسیار عالی هست ولی شتاب اولیه نداره نسبت به رقبای خودش ومیزان پول پرداختی در قبال کالا دریافتی زیاده

مصرف بنزین 206 اتومات هم به هیچ عنوان صدی 16 یا 17 لیتر نیست نهایتا صدی 11 میسوزنه که بازم نیست

صدای تقه گیربکسش هم همیشه نیست فقزمان تو پارک گذاشتن و زمانی که گیربکس گرم میشه

یکی از دوستان حرف خوبی میزنه بابا این ماشین یکی از ارزونترین اتومات های کشور هست نباید با رقبای گرون قیمت خودش مقایسه بشه

این یه مشکل فنی حاد نیست و قابل چشم پوشی هست فقط باهاش آسه برین آسه بیان کاری به کارتون نداره

Sayeye Khorshid
30 October 2010, 05:21 PM
سلام

منم 206 اتومات دارم (v9) نسبت به هیچ ماشین هم رده قیمتی خودش قابل قیاس نمیدونمش.البته شاید تندر ظاهر بهتری داشت اون موقع حرفی داشت برای گفتن در مقابل این ماشین.

اما یه نکته؛ بچه ها ما داریم راجع به یه ماشین زیر 20 میلیونی صحبت میکنیم،با موتور1600 سی سی.خوب معلومه عملکرد گیربکسش مثل ماشین 35-40 میلیونی نیست.اگه بود که دیگه کی میرفت سراغ اونا!:icon_twis

آره تو ماشینای اتوماتیک واقعا 206 چیزی نیست که بخوای بهش بنازی.اما تو رنج قیمتیش خیلی هم خوبه.خوب موتور 1600 خودش چنان شتابی نمیتونه داشته باشه که شما این همه میگید کم شتابه.نسبت به تیپ5 آره دنده1 و 2 تا جایی که به قولی نیمکلاچ میره (خورده نگیرید،مثل نیمکلاچه) شتابش کمتره اما از همون دنده 2 که کل نیروی موتور به چرخا منتقل میشه ماشین میشه همون 206 با شتاب دنده دستی(البته با همون موتور 1600).در قیاس با تیپای 2و3 که دیگه حرف بیخوده بگید شتابش کمتره.خودمون تیپ3 داریم نگین تا حالا ندیدم.نرمی قدرت موتور که اصلا قابل قیاس با 1400 سی سی ها نیست.
حتی من خودم ماشین الان10هزارتایی کارکرده (میخام بگم یعنی لاستیک چقد کار کرده) بعضی وقتا تیک هم میکشه!البته یه ذره.حتی رو دنده 2 هم پیش میاد صدای تیکشو بشنوم.
این از شتاب.

اما مصرف.دوست عزیز همه 206 ها صفرشون پر مصرفند و بعد از حدود 10 هزارتا طبیعی میسوزونن. همین تیپ 6 ما صدی 11 میسوزوند با 110-120 تا سرعت خارج شهر،تیپ 3 مون تو شهر صدی12!اما الان صدی7 تقریبا.تیپ6 هم الان صدی 8 وخورده ای!

اگه صحبت صرفا سر 206 هست، دنده اتوماتیکش از دستیش خیلی بهتره!من به نسبت پولی که تو ایران دارم بهاش میدم راضیم از سیستم دندش و آسایشی که فراهم کرده برام.اما اگه راجب ماشینای دنده اتوماتیک صحبت میکنیم که بله،مثلا همین مزدا3 خیلیم بهتره از206هه!(که خوب اونم 15-20 تومن گرونتره!)

یک نکته آموزشی:
تقه دنده عقب بخاطر اشتباه رانندگی خود شماست.عیب از ماشین نیست(هرچند شاید تو اتوماتای دیگه همین موضوع هم وجود نداشته باشه!)
برای اینکه موقع حرکت دنده عقب میندازید تقه نده موقعی که میخاید ماشین رو پارک کنید و بزارید تو حالت P اول دنده رو خلاص کنید یعنی بزارید رو N ترمز رو رها کنید و دستی رو بکشید.وقتی بدون هیچ عمل اضافه (مثل ترمز گرفتن یا هل دادن ماشین یا هرچی دیگه) ماشین در سکون کامل بود بزارید تو حالت P.بعد وقتی خاستید باز راه بیوفتید اول از حالت P درش بیارید بعد دستی رو آزاد کنید دیگه تقه نمیده.
حالا اگه تو سراشیبی بودیدو خاستید پارک کنید اول خلاص کنید بعد دستی رو بکشید بعد ترمز رو رها کنید ماشین که ساکن شد بزارید تو پارک.درآوردنشم مثل همون؛ اول از پارک درش بیارید بعد دستی رو آزاد کنید.بعد هر دنده ای میخاید بدید و حرکت کنید.
من مدتهاست صدای تقه رو اینجور حذف کردم.

خطاب به آقا امیر.
داداش اگه نظرت رو داشتن 206 هست که واقعا بهت پیشنهادش میکنم،یعنی اگه 206 دوست داری و وسعت هم میرسه به خرید تیپ6 شک نکن تو خریدش.206 اتومات به دستی میصرفه نسبت به آسایشی که فراهم میکنه برات من خودم جوون 21 ساله هستم!حرکت پرشتاب رو خیلی دوس دارم با همین ماشین هم دور موتورم رو 5و6 هست اما آسایشی که این ماشین برام فراهم کرده رانندگی رو برام بسیار لذتبخش تر از حرکت پرشتاب با تیک 5ثانیه ای کرده. اما اگه نظرت رو داشتن یه ماشین اتوماتیکه که آره اینو نگیر بزار یه کمری کارکرده بگیر 25تومن.البته اون منئوال هم نداره.بهر حال زیر27-28 تومن نباید داشته باشی اگه اتوماتی میخای که مشکل کم شتابی یا لگد خفیف تو مواقع خاص از1به2 نداشته باشه.

reza_118
31 October 2010, 01:00 AM
دوستان عزیز چنانچه از این به بعد پستی در مورد شتاب و مصرف یا تصمیم برای خرید خودرو یا مقایسه با سایر خودروها و.....یا هر گونه پست غیر از گیربکس اتوماتیک 206 ارسال شود ضمن پاک شدن پست به کاربر خاطی اخطار داده میشود

nadi_tav
31 October 2010, 07:40 AM
دوست من سلام
اولا که من رانندگی با اتوماتیک رو کاملا بلدم . چیزی که گفتم به این دلیله که کوچه ما بن بسته و برای بیرون اومدن باید مسیر کوتاهی رو دنده عقب می اومدم یعنی استفاده از دنده عقب فقط برای پارک نبوده و از n بهr زیاد مبتلا به بود و اونوقت مزه تقه رو می چشیدم ثانیا مصرفش عین واقعیته روزهای صفری که با یک باک به زور 220 کیلومتر میرفت و بعد که بهتر شد فقط 30 درصد کاهش چون السی بی داشتم و به دقت یادداشت هم میکردم .
الان موهاوی وی 8 فول دارم و تازه معنی اتوماتیک رو میفهمم
منظوره این نسیت که ایراد بگیرم عرض میکنم 206 اتومات همینیه که هست و چیز تعریفی نیست فقط سوار شید و از اونی که هست لذت ببرید و فقط واقع بین باشید

amirvr14
31 October 2010, 11:07 PM
ضمن احترام به اخطار رضا جان باید بگم که تمامی ادوات 206 اتوماتیک با سایر 206 ها مشترک هست!بنابراین لازم نیست تاپیکی جدا برای 206 اتواتیک داشته باشیم!تنها فرق این خودرو این خودرو گیربکسش هست که این تاپیک به این موضوع اختصاص یافته!!
منی که میخوام بدونم این خودرو برای مثال شتابش چطور هست باید برم تو چه تاپیکی پست بزنم؟

f808d
31 October 2010, 11:30 PM
آیا گیرباکس 206 VTI هست؟

reza_118
1 November 2010, 09:42 AM
ضمن احترام به اخطار رضا جان بايد بگم که تمامي ادوات 206 اتوماتيک با ساير 206 ها مشترک هست!بنابراين لازم نيست تاپيکي جدا براي 206 اتواتيک داشته باشيم!تنها فرق اين خودرو اين خودرو گيربکسش هست که اين تاپيک به اين موضوع اختصاص يافته!!
مني که ميخوام بدونم اين خودرو براي مثال شتابش چطور هست بايد برم تو چه تاپيکي پست بزنم؟

ميزان شتاب 206 (http://www.phalls.com/showthread.php?t=37710)

دوستان سوالات از اين قبيل را مي تواتن در پيغام خصوصي يا پروفايل ساير کاربران يا خود من مطرح کرد

محمدامین
2 November 2010, 02:46 PM
شکر خدا بعد از یک هفته و اندی تلاش مستمر، با عزمی راسخ و اراده ای استوار تمامی مطالب تاپیک خوانده شد:icon_arro.(خسته نباشم انشاا..ه)
البته جا داره از آقا رضا از بابت هدایت صحیح تاپیک تشکر کرد چون این تاپیکی که من خوندم مثل آجیل چارشنبه سوری از ضبط ماشین گرفته تا رنگ سپر جلو از همه جور بحث و رنگی توش بود که خوشبختانه کم کم داره به موضوع اصلی برمی گرده.
راجع به بحث باید عرض کنم که بعد از داشتن پژو 205 و پرشیا و همزمان با داشتن ماکسیما اتومات، کیا اپیروس و v8 به عنوان ماشین خانوادگی، یک دستگاه v9 از سال 87 داشته ام که بعد از حدود 40000 کیلومتر رانندگی در شهر،اتوبان و جاده حتی به صورت سنگلاخ و مالرو هیچ ایراد خاصی را حتی در مقایسه با اتومبیل های مذکور ندیدم و با توجه با رنج قیمت در مقایسه با اتومبیل های هم رده کاملاً سر تره و به غیر از تعویض روغن و فیلتر و لنت ترمز و ریپ موتور بعد از استارت در هوای سرد(که این یکی تو همه موتورهای tu5 شایعه و با تعویض روغن و فیلتر به موقع مثل اینکه حل میشه) به تعمیرگاه مراجعه نکردم و از نظر گیربکس شاید در حد عالی نباشد ولی عملکردش برای من خیلی راضی کننده است.
فقط اشکالی که هست همین صدای چرخ سمت راننده است که در پست قبلی هم عنوان شده که یک بار با مراجعه به نمایندگی حل شد ولی بعد یه مدت دوباره شروع شده البته مشکل خاصی نیست ولی اگه بدونم با روغن کاری حل میشه حتما اقدام می کنم.

اصغر
3 November 2010, 10:21 PM
سلام

من ديشب چند صفحه از اين تاپيك رو (3-2 صفحه از اول؛ 3-2 صفحه از وسط و 3-2 صفحه از آخر) خوندم و متوجه شدم كه بسياري له و عليه گيرباكس اتوماتيك 206 صحبت كرده اند.

اين موضوع باعث شد كه امروز از سر كنجكاوي از يكي از همكارانم كه V9 داره (مدل 87 با كاركرد 35.000 كيلومتر و از اون ماشين هايي كه لاي پر قو بزرگ شده و هنوز آخ نگفته صاحبش توي تعميرگاهه براي چكاپ !) خواهش كنم كه ماشينشو براي تست در اختيار من بگذاره.

با اين تست روي هم رفته تصوراتي كه در مورد گيرباكس اتوماتيك اتوموبيل هاي با حجم موتور و توان پايين داشتم تاييد شد چون به نظرم ماشين بسيار تنبل اومد و عكس العملش نسبت به دستورات راننده كه از طريق پدال گاز صادر مي شد بسيار بطئي و كاهلانه بود. حتا آزمايشات رو در مود Sport تكرار كردم و در كمال تعجب تغيير آنچناني احساس نكردم.

حالا سوالم از دوستاني كه از اين گيرباكس تعريف كرده اند اين است كه آيا قبلا تجربه ي رانندگي با اتوموبيل هاي اتوماتيك با توان متوسط (140 اسب بخار و كمي بالاتر) يا بالا (170 اسب بخار به بالا) را داشته اند و يا اتوموبيلي كه من تست كردم ايراد داشته است؟

من در يك سربالايي نسبتا تند شهري از حالت سكون با گاز زياد سعي در به حركت در آوردن اتوموبيل با شتاب ماگزيمم داشتم كه به كلي دكوراژه شدم زيرا اتوموبيل وقعي به اشتياق من نمي نهاد و مثل يك لاك پشت پير راه خود را مي رفت. لازم به ذكر است كه دوستم مثل من هميشه فقط از بنزين سوپر استفاده مي كند.

براي من رسيدن به پاسخي منطقي، فني و واقعي به اين سوال خيلي مهم است پس خواهش مي كنم دوستان بدون تعصب جواب بنده را بدهند تا دوستي را از خطر ضرر مالي نجات دهند.

Warrior--
3 November 2010, 11:11 PM
سلام

من ديشب چند صفحه از اين تاپيك رو (3-2 صفحه از اول؛ 3-2 صفحه از وسط و 3-2 صفحه از آخر) خوندم و متوجه شدم كه بسياري له و عليه گيرباكس اتوماتيك 206 صحبت كرده اند.

اين موضوع باعث شد كه امروز از سر كنجكاوي از يكي از همكارانم كه V9 داره (مدل 87 با كاركرد 35.000 كيلومتر و از اون ماشين هايي كه لاي پر قو بزرگ شده و هنوز آخ نگفته صاحبش توي تعميرگاهه براي چكاپ !) خواهش كنم كه ماشينشو براي تست در اختيار من بگذاره.

با اين تست روي هم رفته تصوراتي كه در مورد گيرباكس اتوماتيك اتوموبيل هاي با حجم موتور و توان پايين داشتم تاييد شد چون به نظرم ماشين بسيار تنبل اومد و عكس العملش نسبت به دستورات راننده كه از طريق پدال گاز صادر مي شد بسيار بطئي و كاهلانه بود. حتا آزمايشات رو در مود Sport تكرار كردم و در كمال تعجب تغيير آنچناني احساس نكردم.

حالا سوالم از دوستاني كه از اين گيرباكس تعريف كرده اند اين است كه آيا قبلا تجربه ي رانندگي با اتوموبيل هاي اتوماتيك با توان متوسط (140 اسب بخار و كمي بالاتر) يا بالا (170 اسب بخار به بالا) را داشته اند و يا اتوموبيلي كه من تست كردم ايراد داشته است؟

من در يك سربالايي نسبتا تند شهري از حالت سكون با گاز زياد سعي در به حركت در آوردن اتوموبيل با شتاب ماگزيمم داشتم كه به كلي دكوراژه شدم زيرا اتوموبيل وقعي به اشتياق من نمي نهاد و مثل يك لاك پشت پير راه خود را مي رفت. لازم به ذكر است كه دوستم مثل من هميشه فقط از بنزين سوپر استفاده مي كند.

براي من رسيدن به پاسخي منطقي، فني و واقعي به اين سوال خيلي مهم است پس خواهش مي كنم دوستان بدون تعصب جواب بنده را بدهند تا دوستي را از خطر ضرر مالي نجات دهند.

سلام اصغر جان

ببینید, این گیرباکس کامپیوتری بسیار پیشرفته و عجیب و غریب دارد!
این جناب کامپیوتر با نحوه ی رانندگی راننده به طور کامل(تقریبا) آشنایی پیدا می کند و سعی می کند همیشه انتظاراتی که راننده از اتومبیلش داشته است را برآورده کند.
الگوریتم های تشخیص این روش ها بسیـــــــــــــــــار عجیب و غریب هستند ولی تقریبا دقیق دقیق این نحوه ی رانندگی را تشخیص می دهند.
شما هم پشت اتومبیلی نشسته اید که 35000 کیلومتر با کم ترین شتاب ممکن و اکونومیک تریح حالت ها حرکت کرده و مسلما گیرباکس به تغییرات ناگهانی واکنش زیادی نشان نمی دهد.

ولی در کل...

تقریبا همه ی اتومبیل های دنده اتوماتیک کند تر از دنده دستی ها عمل می کنند چون باید لحظه به لحظه وضعیت های مختلفی را چک کنند که به گیرباکس فشار مضاعف نیاید و اگر قرار است فشاری هم بیاید در حد زیاد باشد نه خیلی زیاد و خطرناک و برای همین درخواست های راننده را به خوبی پاسخگو نمی باشند و این مورد کاملا طبیعی است.
مثلا اگر شما بخواهید با دور موتور 6 هزار حرکت کنید با دنده دستی می توانید و صفحه کلاچ اتومبیلتان داغون می شود ولی مهم این است که می توانید! ولی گیرباکس پیشرفته ی اتوماتیک (منجمله گیرباکس 206) این اجازه را به شما نمی دهد و وقتی دنده را در حالت D قرار می دهید صبر می کند تا دور موتور به 2000 برسد که به گیرباکس فقط فشار زیاد وارد شود نه فشار خیلی زیاد که آنوقت تورک کانورتور داغون می شود و یک خرج 500-400 هزار تومانی روی دست شما می گذارد!
یک فرض: البته شاید 20 سال دیگر اگر اتومبیل 206 تان را به کسی که سنش 20-18 سال است بدهید تا با آن رانندگی کند, این شخص هرگز متوجه تاخیر پدال و گیرباکس و ... نخواهد شد.
منظورم از گفتن این فرض این بود که این من و شما هستیم که به اتومبیل دنده دستی عادت کرده این و با هوشمندی گیرباکس های اتوماتیک کمی سخت کنار می آییم.:icon_cool
البته کند بودن گیرباکس های اتوماتیک در 5-4 سال اخیر تا کنون کم تر شده ولی باز هم همیشه همه ی جوانب برای کار گیرباکس در نظر گرفته می شود و بعد فرمان به گیرباکس صادر می شود.

با تشکر

Sayeye Khorshid
4 November 2010, 03:41 AM
سلام

تشخیص شما کاملا درست بوده!
صحبت شما کاملا صحیحه.شتاب این گیربکس کمه همین طور که امیر گفتن دستور گرفتن کامپیتر نسبت به انسان ضعیفتره.تو سربالایی کم میاره و برای موتور 110 اسبی طبیعیه!من 140-150 اسبی اتومات سوار نشدم اما خوب قاعدش هم همینه که اونا با اون قدرت ،گیربکسشون توان انتقال نیروش بیشتر باشه!مسلمه که این ماشین و گیربکس به پایه اونا در راحتی احساس آرامش قدرت و انتقال قدرت نمیرسه اینو هیچکس نمیتونه منکر بشه.بحث سر 2 چیزه و خارج از اونا نیست!
1-با حدود 20 میلیون این ماشین با این گیربکس ارزش داره؟(بله تو این رنج مناسبترین گزینست)
2- اینکه 206 گیربکس اتومات راضی کننده تره یا دستی؟(بازم من میگم اتومات بهتره!چون لذت راحتیش از لذت شتابگیریش خیلی بیشتره.)
خارج از این دو بحث که برگ برنده تو زمین ماشین دیگه ای میوفته!
مثلا یکی بیاد بگه آزرا بگیرم یا 206 تیپ6 مسلمه حتی خود منی که حساسم رو این ماشین میگم آزرا بخر!
یا کسی که سوناتا،بنز یا بی ام و بتونه بخره مشخصه 206 اتومات بش پیشنهاد نمیشه!:icon_mad:

1مثال بزنم برا شخص شما،شما برا گرفتن عکسای خیلی معمولی تو خونه(نه عکسای حرفه ای)که فقط ثبت خاطره کنه اگه حدود 20000تومن پول داشته باشین دوربین 2 مگاپیکسلی با کیفیت واقعه ای ی 20000 تومنی میخرین یا دوربین 1.5 مگاپیکسلی با قیمت 18000 تومن؟ یا مثلا یک دوربین 3.5 مگاپیکسلی با قیمت 50000تومن؟
کدومش بهتره؟

reza engine
4 November 2010, 09:02 AM
اصغر جان؛ من هم يه مدت دنبال تيپ 6 بودم و بيشتر از شما تمام صفحات مربوط به گيربكس اتوماتيك در اين فروم و فروم همسايه رو خوندم. از تمامي اطرافيانم كه داشتند سوال كردم و باز هم به نتيجه مشخص نرسيدم. خودم هم مثل شما تست كردم و هيچ هوشمندي خارق العاده و مثال زدني در حدي كه بعضي دوستان ازش ياد ميكنند در اين گيربكس نديدم.
از اطرافيان هم تقريبا 50 درصد راضي و 50 درصد كاملا ناراضي بودند.

چندين مورد هم خوندم و شنيدم كه واقعا تعجب كردم.
1 اينكه در تستي كه در مجله ماشين بين V9 با موتور 1600 و گيربكس فوق پيشرفته ( به قول دوستان) و يك عدد پاريس صندوق دار با حجم موتور 1300 و گيربكس اتومات ساده انجام شد. حتي در حالت اسپرت هم 206 حرفي در شتابگيري نداشت. و اين به نظر من نشانگر ضعف AL4 هست.

گيربكس 407 هم AL4 هست نظير 206 ( ولي احتمالا پوسته و برخي متعلقات متفاوت هست ) اينكار پژو در زمينه انتخاب نوع گيربكس به حدي براي من تعجب برانگيز هست كه روزي بشنوم گيربكس ياريس با كمري يكسان هست.

saeed616361
4 November 2010, 09:39 AM
اصغر جان؛ من هم يه مدت دنبال تيپ 6 بودم و بيشتر از شما تمام صفحات مربوط به گيربكس اتوماتيك در اين فروم و فروم همسايه رو خوندم. از تمامي اطرافيانم كه داشتند سوال كردم و باز هم به نتيجه مشخص نرسيدم. خودم هم مثل شما تست كردم و هيچ هوشمندي خارق العاده و مثال زدني در حدي كه بعضي دوستان ازش ياد ميكنند در اين گيربكس نديدم.

1 اينكه در تستي كه در مجله ماشين بين V9 با موتور 1600 و گيربكس فوق پيشرفته ( به قول دوستان) و يك عدد پاريس صندوق دار با حجم موتور 1300 و گيربكس اتومات ساده انجام شد. حتي در حالت اسپرت هم 206 حرفي در شتابگيري نداشت. و اين به نظر من نشانگر ضعف AL4 هست.

گيربكس 407 هم AL4 هست نظير 206 ( ولي احتمالا پوسته و برخي متعلقات متفاوت هست ) اينكار پژو در زمينه انتخاب نوع گيربكس به حدي براي من تعجب برانگيز هست كه روزي بشنوم گيربكس ياريس با كمري يكسان هست.

باسلام
خوب دوستان در يك كلمه ميشه گفت هرچي پول بدي آش مي خوري (در مورد مقايسه ماشين اتومات) اين مسلم است هرچقدر بودجه ات بيشتر با شه حق انتخاب بيشتري داري البته اگر قيمت ها نزديك باشه مورد سليقه هم به اين انتخاب اضافه ميشه
مثلا در مورد انتخاب بين 206 وياريس جداي از تفاوت قيمت من خودم 206 رو انتخاب كردم بدليل اينكه قابليت نصب آپشن هاي بيشتري نسبت به ياريس داشت و شكل ظاهري اونو هم بيشتر مي پسنديدم و الانم ازش كاملا راضيم و هر كس ميپرسد بهش پيشنهاد ميكنم در اين رنج قيميتي 206 اتومات بخره والا اگر پول بيشتري داريد خب هيچوقت 206 به گرد بنز و بي ام و و .....نميرسه
با تشكر

اصغر
4 November 2010, 01:50 PM
سلام

بله درسته كه اين گيرباكس هوشمنده ولي اينكه بعد از چندهزار كيلومتر به رانندگي صاحبش عادت مي كنه و ... ديگه اسمش هوشمندي نيست و بيشتر به شوخي شبيهه.

در هر صورت من بعد از كلي سبك سنگين كردن به اين نتيجه رسيدم كه چون از كلاچ ترمز گرفتن در خيابانهاي تهران خسته شده ام و بايد ماشين اتوماتيك بخرم و بهترين چيزي هم كه فعلا در اين رنج قيمت مي شه خريد V9 است (خداييش از ورنايي كه اتوماتيكش شده 23 تومن خيلي بيشتر مي ارزه) امروز رفتم و خريدمش:icon_neut

فعلا كه پلاك نداره ولي از نمايندگي تا خونه كه آوردمش متوجه شدم كه اصلا ربطي به ماشين دوستم نداره و خيلي بهتره. به نظرم اون دوستم بايد ماشينشو به تعميركار نشون بده چون علي رغم اينكه هنوز حس مي كنم اين ماشين حتا نسبت به 1400 دنده اي خودم تنبل تره ولي اصلا نا اميد كننده نبود و از رانندگي باهاش در همين مسير كوتاه لذت بردم.

saeed616361
4 November 2010, 02:32 PM
در هر صورت من بعد از كلي سبك سنگين كردن به اين نتيجه رسيدم كه چون از كلاچ ترمز گرفتن در خيابانهاي تهران خسته شده ام و بايد ماشين اتوماتيك بخرم و بهترين چيزي هم كه فعلا در اين رنج قيمت مي شه خريد V9 است (خداييش از ورنايي كه اتوماتيكش شده 23 تومن خيلي بيشتر مي ارزه) امروز رفتم و خريدمش

فعلا كه پلاك نداره ولي از نمايندگي تا خونه كه آوردمش متوجه شدم كه اصلا ربطي به ماشين دوستم نداره و خيلي بهتره. به نظرم اون دوستم بايد ماشينشو به تعميركار نشون بده چون علي رغم اينكه هنوز حس مي كنم اين ماشين حتا نسبت به 1400 دنده اي خودم تنبل تره ولي اصلا نا اميد كننده نبود و از رانندگي باهاش در همين مسير كوتاه لذت بردم.

با سلام
مبارك باشه .مطمئن باش پشيمون نميشي (اگه گوش شيطون كر جزو هندوانه هاي قرمز ايرانخودرو باشه) حالا حالا جا داره كه آپشن بهش اضافه كني بعضي هاش تو امضاء من هست البته بيشتره ولي تو امضام جا نميشد
راستي چطوري و چند قيمت خريدي؟ چه رنگي؟
با ماشين اتومات رانندگيت كمي هم فرهنگي تر ميشه چون ديگه تكاف كشيدن و لايي بازي (اگر اهل باشي البته) را ميزاري كنار
در هرحال مباركه و چرخاش به سلامتي برات بگرده

راستش منم كه ميخواستم وي 9 بخرم وقتي اين تاپكو خوندم دودل شده بودم ولي چون رانندگي با اتوماتو با دنده دستي عوض نميكنم و قصد نداشتم بيشتر ازاين هزينه كنم (يه پرايد هيدروليك و ABS و ايموبلايزر 8120000 هم برا تو شهر خريدم) دل به دريا زدم و يه وي9 هم خريدم برا مسافرت كه تا الان بسيار خوب بوده و داخل شهر هم دارم از همين وي9 استفاده ميكنم و پرايدو دادم به همسرم .در كل اتومات وي9 خودروي خوبي به حساب ميآيد با اين قيمت در بازار انحصاري فعلي.

s.ch.badris
4 November 2010, 04:00 PM
دوستان اگر ماشین تو همین رنج قیمت 18 تا 20 میلیون میخوان بهترین گزینه همین 206 با گیربکس اتومات هست و به نظرم فعلا نمیشه این ماشین رو با هیچ ماشین موجو دیگه تو ایران قیاس کرد

چون اگر بخوای از نظر قیمت قیاس کنی با توجه به اتومات بودنش از رقیبای پایین دستی خودش بالاتر به نظر میاد
اگر بخوای از نظر قدرت موتور قیاس کنی خب حتما از رقیبای بالا دستی خودش پایین تر به نظر میاد
اگر از نظر آپشن باشه که هم ممکن کم بیاره و هم ممکنه زیاد بیاره

کلا نمیشه قیاس کرد این ماشین رو با بقیه ماشین ها

فقط میشه گفت از نظر رنج قیمت ماشین خوبی هست

دوستان تاکید میکنم تا جایی که امکان داره به هیچ وجه به گیربکس اتومات ماشین فشار نیارین و خیلی عدی و نرم باهاش رانندگی کنید

ماشینی که من فروختم 3 هفته بعد طرف تماس گرفت گفت که گیربکسش به نظر میاد مشکل پیدا کرده و وقتی برده پیشه نمایندگی بهش گفتن صفحه های گیربکس ماشین سوختن

از نمایندگی که قیمت گرفتم و گفتم که به نظر میاد دنده 2 و 1 گیربکس ماشین طبق گفته نمایندگی ایران خودرو سوخته گفت که باید صفحه گیربکس اتومات عوض بشه و قیمتش 4 میلیون تومان هست:icon_eek:

من که خودم شرمنده شدم از کسی که بهش ماشین رو فروخته بودم و( البته اون بنده خدا هم ماشین رو قبل از خرید کاملا تست کرده بود از همه نظر حتی شتاب ) چون شانس این بنده خدا روزی که ماشین رو خرید ، گیربکس ماشین مثل شیره وحشی شده بود که هی میخواست بپره و چنگ بزنه به آسفالت و خیلی خوب کار میکرد و بازم این بنده خدا اصلا حرفی نداشت در مورده اینکه گیربکس ماشین خراب شده ولی من خودم شرمنده شدم با همه اینکه زمانی که ماشین دسته خودم بود خیلی خوب کار میکرد و مشکلی هم نداشت

و بازم به دوستان تاکید میکنم اگر گیربکس اتومات ماشین شما هم مثل ماله من هم صدای تق تق میده و تو دنده عقب و دنده 1 یکمی لرزش داره و یکمی هم میکوبونه حتما ببرین نمایندگی یه نگاهی بهش بندازه که خدایی نکرده مثل ماشین ما که فروختیم بعدا گیربکس ماشین نسوزه

و خیلی خیلی هم با ماشین مدارا کنید و نرم و آروم باهاش رانندگی کنید

Warrior--
4 November 2010, 05:13 PM

سلام رضا جان

بستگی دارا شما از چه دیدی نگاه کنید؟
دید استفاده کننده یا دید متخصص؟
من از دید تخصصی گفتم این گیرباکس بسیار بسیار پیشرفته است چون در موردش تا حدی به صورت تخصصی خوانده ام.
شاید خندیتان بگیرد ولی روش هایی که برای کنترل عملکرد در این گیرباکس استفاده شده در فضا پیما استفاده می شود(علمش را می گویم). ولی نه گیرباکس سوناتا و نه گیرباکس یاریس هرگز و هرگز و هرگز به پایش نمی رسند!
ولی به دید مصرف کننده قضیه فرق می کند...
مصرف کننده شتاب سرعت گیری و ... را می بیند.

این گیرباکس روی C5 جدید و قدیم و Xantia و 407 و 406 و 207 و 307 و خیلی از اتومبیل های دیگر پژو و سیتروئن استفاده شده است. شاید برای شمای مصرف کننده تعجب بر انگیز باشد که واقعا چرا این همه مدت این گیرباکس استفاده شده؟!!
ولی از دید تخصصی به این نتیجه خواهید رسید که این گیرباکس به دلیل اینکه بسیار پیشرفته بوده است تا الان دوام آورده است. این گیرباکس برای پژو و سیتروئن بسیار مفید بوده و پر استفاده و برای بسیاری از خودرو سازان جهان (منجمله ایران خودرو و Hyundai و KIA و خیلی دیگر از خودرو ساز ها) یک موجود عجیب و غریب بوده!
گیرباکس AL4 دید بسیار خوبی به پژو و سیتروئن داده و گیرباکس بعدی این شرکت ها مسلما حرف های بسیار زیادی در جهان خواهد داشت(مانند AL4 که نوع خودش بی نظیر بوده(دید تخصصی)) و مدت ها روی اتومبیل های این شرکت ها استفاده خواهد شد.

گیرباکس فعلی ایراداتی دارد که در زمان ظهورش هرگز این ها ایراد نبودند.
مثل:
کم بودن تعداد دنده ها
حساسیت به گرما(در 407 و C5 و کلا اتومبیل های کلاس C به بعد این مشکل رفع شده)
تقه زدن(مثل مورد قبل رفع شده)
کمی کند بودن در عملکرد(دلیلش را پایین توضیح می دهم)
و چند مورد جزیی دیگر.

ولی باز هم تاکید می کنم. سیستم نرم افزاری این گیرباکس که روی 206 پیاده شده بسیار پیشرفته و آن سیستمی که برای اتومبیل های کلاس C به بعد نصب شده بسیار پیشرفته تر از سیستم قبلی هستند و هوشمندی های خاص خود را دارند که بعضا این هوشمندی ها باعث ایجاد کندی در عملکرد گیرباکس می شوند که امروزه این کندی مورد قبول همه واقع نمی شود. با اینکه گیرباکس های اتوماتیک شرکت های نو ظهوری مانند Hyundai و KIA به ظاهر بهتر و سریع تر از AL4 عمل می کنند ولی آیا در باطن گیرباکس اتفاقاتی که در AL4 می افتد می افتد؟
مسلما خیر...
ولی گیرباکس جدید پژو و سیتروئن با اینکه هوشمندی های بسیار بیش تری نسبت به AL4 خواهد داشت ولی در عین حال کندی AL4 را نخواهد داشت.

امیدوارم این مطالب که تا حد زیادی هم جنبه ی اطلاعات عمومی داشت مورد استفاده ی دوستان قرار گیرد.

با تشکر

reza_118
4 November 2010, 07:27 PM
دوستان در اینکه گیربکس اتومات 206 گیربکس هوشمند و خوبی هست شکی نیست ولی فکر کنم مشکل اصلی که صحبتهای دوستان دچار دوگانگی شده در کیفیت گیربکس 206 جدید هست که تا حدی ایرانی شده وگرنه گیربکس 206 های قدیم تا این حد مشکلات جدید را نداشته

محمدامین
4 November 2010, 08:16 PM
سلام

اصغر جان همانگونه که تو پستم گفتم من همزمان ماکسیما اتوماتیک و اپیروس هم میرونم و عرض کردم که کیفیت رانندگی با این نوع گیربکس در حد عالی نیست ولی از 20 به آن نمره 18 هم می توان داد. فقط کافی است این نکته رو در نظر داشت اولاً اون پاسخ با تاخیر به گاز در اپیروس نه ولی در ماکسیما( و ماشینهای همردیف اون مثل انواع تویوتاکمری ها و سوناتاو ..) تا حدی البته کمتر وجود دارد که مثل اینکه دوستان TT می گن این مشکل در 206 های اتوماتیک با عوض کردن پدال گاز پنج سیمه تا حدودی بهتر می شه و ثانیاً با مقایسه قیمتهای اتومبیلهای هم رده میتونم بگم واقعاً بهترین انتخاب جهت رانندگی بخصوص با ترافیک شهرهای بزرگ است. البته من در مورد خرید اتومبیل آدم حساسی هستم و v9 را با مطالعه انتخاب کردم.
تو انتخابت هیچ شکی نکن. به مبارکی انشااله. ازش لذت ببر.

amirvr14
5 November 2010, 02:47 AM
امیر جان میشه در رابطه با هوشمندی این گیربکس وو اونی که گفتی واسه فضاپیماها استفاده میشه بیشتر بنویسی و اگه مطلبی داری بزاری رو سایت؟

Warrior--
5 November 2010, 03:03 AM
سلام امیر جان

ببینید, یک علمی هست به نام منطق فازی. آن کسانی که حتی تا حد بسیار کمی با این موضوع آشنایی هستند و متخصص هم نیستند می دانند استفاده از این علم کار بسیــــــــــــــــــــــار مشکلی است ولی در صورت استفاده دنیا به کامشان شیرین خواهد شد.
تمامی فضاپیماها, سیستم های برقی خاص, ربات های بسیار خاص و همگی از این سیستم استفاده می کنند. مثلا آیا می دانستید چطور یک هواپیما ی جنگنده متوجه می شود که موشک دارد به سمتش می آید حتی اگر آن موشک 10 کیلومتر با هواپیما اختلاف داشته باشد؟ این علم باعث شده هواپیما موشک را ردیابی کند!!!
من وارد جزیاتش نمی شوم. گیرباکس AL4 هم از این سیستم برای پیشگویی ها و حدث ها استفاده می کند و عملکرد و بازدهی گیرباکس را شاید تا 20 برابر بیش تر از عملکرد همین گیرباکس بدون استفاده از این سیستم کند!!!!

مطمئنا تا همینجا هم مطالب زیاد گفته شد و همه اش شد مطالب حاشیه ای پیرامون گیرباکس AL4 به جای مطالبی اصلی و فکر کنم دیگر بیش تر لازم نباشد توضیح دهم.
امیدوارم دوستان استفاده برده باشند.

با تشکر

amirvr14
5 November 2010, 12:55 PM
دوستان آیا این گیربکس اجازه میده دور به مرحله کات آف برسه؟

ATOS
5 November 2010, 06:46 PM
به عقیده منکه تو مرحله تحقیق هستم،اینکه بگیم این گیربکس فلان و بساره و .... ببخشیدا... چرته

وقتی اینهمه ناراضی داره،حجت تمامه،حالا تو C5 اینطوریه تو اون اونطوریه همش حرف اضافه هست.:icon_mad:

nadi_tav
5 November 2010, 07:03 PM
با تایید گفته های دوست عزیزمان اصغر جان باید عرض کنم تجربه پدال 5 سیم رو هم دارم و تنها تفاوت ملموسش عملکرد لگاریتمی بجای خطی بود تازه نقطه ضعفش هم بعقیده من زمان بود که میخواستم سر گاز برم و بخاطر میلیمتری بودن پادرد میگرفتم و خلاصه اصلا از تنبلی کم نکرد . راجع به اسپرت هم باید عرض کنم فقط تو سربالایی و سبقت بشرط اینکه پدال گاز رو ثابت و با تاکید نگه داری کاربرد داشت / لازم به ذکر هست که اسفند 87 مدتی وی10 داشتم و با اینکه صندوقدار و سنگینتر بود و از جهت موتور و پدال برقی با تی6 یکی بود اینهمه تنبل نبود و اینم موید اینه که مقداری از تنبلی به گیربکس برمیگرده

Warrior--
5 November 2010, 07:22 PM
به عقیده منکه تو مرحله تحقیق هستم،اینکه بگیم این گیربکس فلان و بساره و .... ببخشیدا... چرته

وقتی اینهمه ناراضی داره،حجت تمامه،حالا تو C5 اینطوریه تو اون اونطوریه همش حرف اضافه هست.:icon_mad:

سلام عزیزم

حرف شما را قبول دارم ولی فقط برای 206.
شما هر موقع با C5 و 407 و ... رانندگی کردید و از این گیرباکس کوچک ترین اذیت و آزاری دیدید آنوقت حرف شما حجت است. :)

با تشکر

ATOS
5 November 2010, 08:16 PM
سلام عزیزم

حرف شما را قبول دارم ولی فقط برای 206.
شما هر موقع با C5 و 407 و ... رانندگی کردید و از این گیرباکس کوچک ترین اذیت و آزاری دیدید آنوقت حرف شما حجت است. :)

با تشکر
منم که عرض کردم ، فقط برای 206.
من آرزومه که C5 یا 407 بخرم:icon_neut (بالاخره یه روز می خرم:icon_mrgr)

reza_118
5 November 2010, 08:22 PM
دوستان براي بار آخر يادآوري ميکنم اگر از اين به بعد صحبتي از ماشين به جز 206 و گيربکس اتوماتيک شود و پستي که کوچکترين صحبتي غير از موضوع تاپيک در آن شود علي رغم اينکه 99% آن هم مربوط به تاپيک باشد و 1% غير مرتبط باشد با تمام احترامي که براي همه قائل هستم بدون گوشزد پست پاک شده و کاربر خاطي اخطار دريافت ميکند. از دوستان قدیمی و با تجربه توقع بیشتری هست که ...
مقايسه خودروها،قيمت،مشاوره براي خريد،و.... تاپيکهاي مربوط به خود را دارد

amirvr14
5 November 2010, 11:13 PM
دوستان جواب من رو هم بدین که میشه به کات آف رسید با این گیربکس یا نه؟

Warrior--
6 November 2010, 12:00 AM
دوستان آیا این گیربکس اجازه میده دور به مرحله کات آف برسه؟

تا جایی که من می دانم خیر. به محض رسیدن به کات آف دنده را سبک می کند.

با تشکر

Sayeye Khorshid
6 November 2010, 12:53 AM
دوستان جواب من رو هم بدین که میشه به کات آف رسید با این گیربکس یا نه؟

والا برا من میکشه رو دنده1 و بعضی وقتا2،اما خیلی کم.البته شرایط لاستیکم علی رغم 10هزار کارکرد جوری شده که ترمز هم میگیرم کمی جیرجیر داره.

pouria z
6 November 2010, 01:29 AM
والا برا من میکشه رو دنده1 و بعضی وقتا2،اما خیلی کم.البته شرایط لاستیکم علی رغم 10هزار کارکرد جوری شده که ترمز هم میگیرم کمی جیرجیر داره.
سلام
احتمالا منظور شما تیک آف میباشد.

به کات آف بعید میدونم حتی در حالت تیپ ترونیک هم برسه . البته امتحان نکردم.

این حالت رو گذاشتن برای وقتی که راننده به اشتباه دنده رو سبک نمیکنه گاز قطع بشه و دلیلی هم نداره تلاشی نمود برای رسیدن به این حالت.

amirvr14
6 November 2010, 10:42 PM
نه منظورم به مرز کات آف!!
بعضی جاها پیش میاد که احتیاج داری دور رو تا 5500 بالا ببری!من تو جاده تو سربالایی ها خیلی این کارو کردم!!تا این حدو اجازه میده؟(یعنی تا 5000 یا 5500)

pouria z
7 November 2010, 12:38 AM
نه منظورم به مرز کات آف!!
بعضی جاها پیش میاد که احتیاج داری دور رو تا 5500 بالا ببری!من تو جاده تو سربالایی ها خیلی این کارو کردم!!تا این حدو اجازه میده؟(یعنی تا 5000 یا 5500)

بله امیر جان منظورتونو متوجه شدم .
شما میتوانید با قرار دادن در حالت sport و یا با تخت گاز از همون حدود دور موتور استفاده کنید.
با شما هم عقیده هستم خیلی جاها نیاز میشه از رانندگی با دور موتور بالا استفاده کرد و تا حدودی در گیربکس اتومات هم قابل دسترس میباشد.

amirvr14
7 November 2010, 12:44 AM
یرای استفاده از حالت اسپرت یا برفی حتما باید ایست کاگل انجام داد یا در حین حرکت هم میشه این کارو کرد؟
آیا حالت برفی تا بحال مورد استفادتون قرار گرفته؟
عملکرد گیربمسو در حالت برفی میشه توضیح بدین؟

pouria z
7 November 2010, 12:59 AM
فکر میکنم باید ایست کامل انجام داد من خودم حتی دنده رو از حالت D هم خارج میکنم البته شاید نیازی نباشه من دقیقا اینو نمیدونم.
از حالت Snow هنوز استفاده نکردم آخه هنوز برف ندیده !! ( تحویل تابستان همین امساله !)
شنیدم باعث میشه با سبک عوض کردن دنده ها ماشین به قول دوستان تیک آف نکنه که لیز هم نخوره.

ببخشید اطلاعات کامل نبود تو این مورد. امیدوارم با توضیح بیشتر سایر دوستان اطلاعات کامل تر را کسب کنیم.

Warrior--
7 November 2010, 06:03 AM
نه نیازی نیست ایست کامل انجام شود و می توانید در حال رانندگی از این حالات استفاده کنید.

با تشکر

mads_7454
9 November 2010, 12:24 AM
در حالت اسپرت دور موتور تا حوالی 6000 میرسه و برای فعال کردن حالت اسپرت یا اسنو احتیاجی به توقف نیست .

1343
10 November 2010, 11:30 AM
سلام به همه دوستان
یک سال پیش شیرهای برقی گیربکس ماشینمو عوض کردم بعلاوه روغن هیدرولیک
از اون به بعد در زمستان وقتی دمای هوا زیر 12 درجه است صبح اول وقت که شروع به حرکت میکنم گیربکس ایرور میده و چراغ های حالت برفی و اسپرت چشمک میزنه، عمل تعویض دنده هم با تاخیر 2-3 ثانیه انجام میشه (از P به R یا N یا D ) !!!!!!!!!!!!
ولی پس از چند دقیقه که کار میکنه، موتور گرم میشه (دمای 80 درجه) پس از خاموش و روشن کردن دیگه ایرور نمیده و خیلی طبیعی کار میکنه. سرتاسر سال بدون هیچ ایرادی کار کرد ولی اوایل هفته که هوا دوباره سرد شد مجددا ایراد بروز کرد.
ممنون میشوم اگر دوستان کمک کنند
با تشکر
1343

K4M6N3
10 November 2010, 12:58 PM
سلام به همه دوستان
یک سال پیش شیرهای برقی گیربکس ماشینمو عوض کردم بعلاوه روغن هیدرولیک
از اون به بعد در زمستان وقتی دمای هوا زیر 12 درجه است صبح اول وقت که شروع به حرکت میکنم گیربکس ایرور میده و چراغ های حالت برفی و اسپرت چشمک میزنه، عمل تعویض دنده هم با تاخیر 2-3 ثانیه انجام میشه (از P به R یا N یا D ) !!!!!!!!!!!!
ولی پس از چند دقیقه که کار میکنه، موتور گرم میشه (دمای 80 درجه) پس از خاموش و روشن کردن دیگه ایرور نمیده و خیلی طبیعی کار میکنه. سرتاسر سال بدون هیچ ایرادی کار کرد ولی اوایل هفته که هوا دوباره سرد شد مجددا ایراد بروز کرد.
ممنون میشوم اگر دوستان کمک کنند
با تشکر
1343

مشکل به احتمال زیاد از روغن هست حالا یا گرانروی روغن یا مقدار یا نوعش
روغن توصیه شده برای گییرباکس اتوماتیک 206 = Essential pr 9736 22

یه نکته ی دیگه هم اینکه موقع روشن کردن تو هوای سرد حتما 30 تا 40 ثانیه بدون استارت زدن بزارید سویچ باز باشه تا ECU محاسبات لازم رو انجام بده

1343
10 November 2010, 09:08 PM
باسلام
ممنون از پاسخ سريع شما دوست عزيز
گيربکس ماشينو تو تعميرگاه 5049 آندره-آلفرد خيابان اجاره دار تعمير کردند و روغنش رو هم همانجا عوض کردند، خودم هم فکر ميکنم حجم روغني که ريختند مقدار ناچيزي کمتر از اندازه استاندارد بوده و در سرما به علت انقباض روغن حجمش از مقدار حد اقل استاندارد کمتر ميشه و در نتيجه ايرور ميده.
ولي وقتي به آقاي آندره مراجعه کردم با روش سنتي يک پيچ از بغل گيربکس رو شل کردند و گفتند وقتي از اينجا روغن بيرون بريزه يعني روغن کم نيست و عليرغم اصرار من از اضافه کردن روغن خودداري کردند و گفتند بخشي از گيربکس که متصل به دسته دنده است خراب شده و بايد تعويض بشه.
در مورد راهنمايي شما بايد بگم که هميشه اول سوييچ رو باز ميکنم و آنقدر صبر ميکنم تا چراغهاي ايربگ و بقيه چراغهاي داشبورد خاموش بشه و کارکرد کيلومتر نمايش داده بشه سپس استارت ميزنم، با اينهمه اينبار بيشتر صبر ميکنم تا ببينيم چي ميشه.
ماشين مدل سال 1383 و 72000 کيلومتر کار کرده
با تشکر مجدد
1343

حامد دانش
11 November 2010, 11:07 AM
سلام
موتور تیپ 5 و 6 هر دو یکی هست TU5.
فقط گیربکسشون فرق می کنه که 3900000 پولشه. و مسلماً برای کنترل گیربکس ecu , غیره.
میگن شتاب تیپ 5 بیشتر از تیپ 6. آره. تیپ5 تو 9.6 ثانیه و تیپ 6 تو 11 ثانیه 0-100 رو پر می کنند. اما این واسه مایکل شوماخره نه من و شما. و چون شما تمامه حواست به جاده متمرکز می شه و پدال رو تا ته فشار می دید خودش دقیقاً دنده 1 رو تو 6000 و خورده ای عوض می کنه دنده 2 رو تو 5500 و الی آخر. ولی شما با دنده دستی فقط با حستون اینکار رو می کنید و خیلی ها دنده 1 رو تا 6000 پر نمی کنند. و این یعنی شتاب 0- 100 کمتر.

usr338
11 November 2010, 04:06 PM
دوستان من آخرش نفهمیدم ، این گیربکس بالاخره قابل اعتماد هست یا نه ؟ نه دنبال شتابم و نه اسپرت و از این قبیل ، بالاخره برای افراد عادی و حتی ناشی این گیربکس قابل اعتماد هست ؟ یا زود زود پای آدم رو به تعمیرگاه باز میکنه ؟

hajarash
11 November 2010, 07:10 PM
دوستان من آخرش نفهمیدم ، این گیربکس بالاخره قابل اعتماد هست یا نه ؟ نه دنبال شتابم و نه اسپرت و از این قبیل ، بالاخره برای افراد عادی و حتی ناشی این گیربکس قابل اعتماد هست ؟ یا زود زود پای آدم رو به تعمیرگاه باز میکنه ؟

ببینید دوست من، من خودم این ماشین رو ندارم! ولی روزی حداقل 7-8 تا از این ها رو دست مردم میبینم که دارن باهاش رانندگی می کنند و در شیشه پشتیشون هم علامت تعمیرگاه آلفرد نیست!! ( اتوماتیک ها وقتی گذرشون به اون تعمیرگاه میافته، شیشه پشتی به آرم زیبای اون تعمیرگاه مزین میشه :icon_razz ) پس همشون هم مشکل دار نیستند....... به نظر من مشکل اینه که بعضی دوستان انتظارات بالایی از این گیربکس دارن، مثلاً تو یکی از فوروم های همسایه یکی اومده یود و از بقیه راهنمایی می خواست که چطوری باهاش Take off کنه؟!؟! :icon_twis چون تلاش های خودش برای انجام این کار به نتیجه نرسیده بود !!:icon_eek: خوب فردا این آقا میاد و میگه این گیربکس اینطوری خراب میشه و اونطوری بده و ......... خوب با این کارها مشخصه که نتیجه چیه؟ حداقلش این گیربکس اصله و میشه بهش اعتماد کرد. البته من نمیگم هیچ مشکلی نداره! حتماً داره ولی فکر میکنم اگه باهاش درست رفتار بشه، میشه بهش اعتماد کرد.....

mohammad_ma62
11 November 2010, 11:12 PM
سلام
ماشین من یه مشکل داره ( تیپ 6 دنده اتوماتیک )
وقتی دنده از 3 می خواد به 4 عوض شه ( رو سرعت 70 حدودا ) ، به شکل وحشتناکی محسوسه . یعنی ماشین یه تکون بد میخوره و دنده عوض می شه . البته اینم بگم که وقتی خیلی پرگاز رانندگی میکنم ، این اتفاق نمیفته و فقط وقتی رانندگی ارومی دارم اینطوری می کنه .
به نظر شما باید چی کار کنم ؟:icon_cry:

reza_118
12 November 2010, 12:48 AM
دوست عزیز لطفاً قوانین سایت را مطالعه و از ایجاد تاپیک تکراری خودداری فرمائید
ادامه مطلب خود را در گیربکس اتوماتیک 206 پیگیری نمائید

usr338
13 November 2010, 09:29 AM
ممنون از پاسختون و لی اگه 206 تا بالای 90 درصد داخلی سازی شده باشه که فکر نکنم هر چقدر هم اصل باشه از اصلت چیزی بمونه ;)

حامد دانش
13 November 2010, 10:54 AM
سلام
ببینید
من چند سال تیپ 6 دارم
فقط یک بار چون نمی دونستم و اطلاعاتی نداشتم به خاطر فشار زیادی که بهش آوردم
خرج گرفت واسم
البته الان که بیشتر بارم از اتومات می بینم که شاید با تعویض روغن مشکلم حل می شد
ولی 1200000 تومان خرج کردم. آخه هفته پیش تدوباره داشت اونجوری می شد روغن رو عوض کردم خوب شد

hamed_mo
15 November 2010, 09:37 PM
ببينيد دوست من، من خودم اين ماشين رو ندارم! ولي روزي حداقل 7-8 تا از اين ها رو دست مردم ميبينم که دارن باهاش رانندگي مي کنند و در شيشه پشتيشون هم علامت تعميرگاه آلفرد نيست!! ( اتوماتيک ها وقتي گذرشون به اون تعميرگاه ميافته، شيشه پشتي به آرم زيباي اون تعميرگاه مزين ميشه :icon_razz ) پس همشون هم مشکل دار نيستند....... به نظر من مشکل اينه که بعضي دوستان انتظارات بالايي از اين گيربکس دارن، مثلاً تو يکي از فوروم هاي همسايه يکي اومده يود و از بقيه راهنمايي مي خواست که چطوري باهاش Take off کنه؟!؟! :icon_twis چون تلاش هاي خودش براي انجام اين کار به نتيجه نرسيده بود !!:icon_eek: خوب فردا اين آقا مياد و ميگه اين گيربکس اينطوري خراب ميشه و اونطوري بده و ......... خوب با اين کارها مشخصه که نتيجه چيه؟ حداقلش اين گيربکس اصله و ميشه بهش اعتماد کرد. البته من نميگم هيچ مشکلي نداره! حتماً داره ولي فکر ميکنم اگه باهاش درست رفتار بشه، ميشه بهش اعتماد کرد.....

دوست من!
مراجعه به آلفرد فقط به خاطر خرابي گيربکس نيست! من براي تعويض روغن گيربکس مراجعه کردم و اون علامت رو هم چسبوندند!!:icon_arro

راستي براي روغن گيربکس بايد کلا تخليه بشه روغن يا اينکه سرزير مي کنند؟

hajarash
15 November 2010, 09:55 PM
راستي براي روغن گيربکس بايد کلا تخليه بشه روغن يا اينکه سرزير مي کنند؟

والا این طوری که من تو سایت های مختلف خوندم با این نوع تعویض، فقط 3 لیتر روغن تعویض میشه و در واقع 3 لیتر روغن قبلی تو گیرباکس باقی میمونه، که با این روغن جدید مخلوط میشه ( کل حجم روغن 6 لیتره ).

admiral
16 November 2010, 09:22 AM
ديگه وقتش رسيده كه ماشينهاي ايراني هم مثل بقيه جاها اتوماتيك بشن.يعني درصد ماشينهاي اتوماتيك توليدي به دستي بيشتر بشن.بااين ترافيك پاي ادم دافون ميشه اينقدر كلاچ بگيره.

حامد دانش
16 November 2010, 02:25 PM
سلام دوستان
من مدتهاست 206 تیپ 6 دارم
کاملاً درکش می کنم
فقط 1 سوال برام باقیمونده و اون اینه؟
وقتی گاز می دم مثلاً گازی که می دم به اندازه ای که دور موتور رو ببره رو 3500 اولش وقتی می رسه به حدودای 2000، 2000 خورده ای دور موتور افت می کنه بعد دوباره می ره بالا
خودم اینجوری فکر می کنم که پیش فرضش اینه که شما رو مثلاً 2500 می خوای عوض کنی میاد تا اونجا بعد می بینه مقدار گاز رو بیش از اون فشار دادی می بره بالاتر. ماشین که مشکلی نداره ولی این نمی دونم چیه قضیه اش؟؟ برنامه ECU?

maynard
20 November 2010, 07:33 PM
من يك V9 صفر خريدم. 1700 تا راه رفته. مشكلي كه دارم لگد زدن يا تقه زدن شديد تو تعويض دنده 1 به 2 هست. اين اتفاق هميشه نميفته. شايد تا حالا بيشتر از شش يا هفت بار نشده. من سعي كردم كل مطالب فروم رو بخونم تا سوالم تكراري نباشه ولي مشكل مشابه نديدم.

Sayeye Khorshid
20 November 2010, 09:32 PM
سلام

سلام دوستان
من مدتهاست 206 تیپ 6 دارم
کاملاً درکش می کنم
فقط 1 سوال برام باقیمونده و اون اینه؟
وقتی گاز می دم مثلاً گازی که می دم به اندازه ای که دور موتور رو ببره رو 3500 اولش وقتی می رسه به حدودای 2000، 2000 خورده ای دور موتور افت می کنه بعد دوباره می ره بالا
خودم اینجوری فکر می کنم که پیش فرضش اینه که شما رو مثلاً 2500 می خوای عوض کنی میاد تا اونجا بعد می بینه مقدار گاز رو بیش از اون فشار دادی می بره بالاتر. ماشین که مشکلی نداره ولی این نمی دونم چیه قضیه اش؟؟ برنامه ECU?

این حالت فقط توی دنده 2 وجود داره و دلیلش اینه که توی دنده 1 و نصفه دنده 2 (تا همونجا که شما میگی باز میره بالا!) تمام گشتاور منتقل نمیشه.یعنی یه جورایی مثل نیمکلاچ هست ماشین.برای همینه که ماشین تو دنده 1 یا 2 هست و شما با ترمز در توقف کامل هستید ماشین خاموش نمیشه!

من يك V9 صفر خريدم. 1700 تا راه رفته. مشكلي كه دارم لگد زدن يا تقه زدن شديد تو تعويض دنده 1 به 2 هست. اين اتفاق هميشه نميفته. شايد تا حالا بيشتر از شش يا هفت بار نشده. من سعي كردم كل مطالب فروم رو بخونم تا سوالم تكراري نباشه ولي مشكل مشابه نديدم.

مطمئنید؟تقریبا دو سوم مطالب این تاپیک بحث سر همین لگد زدنست!این مشکل رو این ماشین طبیعیه و البته تا حالا کسی ازش ضرری ندیده که بخاد باعث خرابی و خرج اندازی بشه.
معمولا تو فشارایی که میارید به ماشین این لگد بیشتر میشه همچنین زمانی که ماشین سرده.تا حالا راهی جز مدارا براش پیشنهاد نشده.

reza_vga8800640mb
23 November 2010, 01:30 PM
من باشم یک کار می کنم ،کل رادیاتور رو مایع هاشو ساکشن میکنم ،میرم کل رایاتور رو یه زده یخ و جوش خارجی میریزم توش ،بعد تو ترافیک میزام تو منوال راحل راهمو میرم تقه هم نمیزنه دیگه

اصغر
23 November 2010, 01:48 PM
من باشم یک کار می کنم ،کل رادیاتور رو مایع هاشو ساکشن میکنم ،میرم کل رایاتور رو یه زده یخ و جوش خارجی میریزم توش ،بعد تو ترافیک میزام تو منوال راحل راهمو میرم تقه هم نمیزنه دیگه

سلام

البته من نفهميدم ضد يخ و رادياتور چه ربطي به گيرباكس اتوماتيك و تقه زدن و ... داشت ولي حالا كه آف تاپيك شد يه چيزي رو عرض كنم دوستان بدانند كه هيچ وقت بيش از 50% حجم رادياتور را ضد يخ نريزند چون تا جايي كه يادمه نسبت حدود 33 تا 40 درصد ضد يخ و بقيه آب؛ پايين ترين نقطه ي انجماد رو داره و دماي انجماد مايع مخلوط بيش از 50% ضد يخ و آب دوباره سير صعودي پيدا مي كنه و تنها تاثيري كه ضديخ زياد از حد مي ذاره خوردگي بيشتر و هدر رفتن پوله :icon_arro

براي تهران و آب و هواي مشابه حدود 30% حجم رادياتور ضد يخ كافيه تا نقطه ي انجماد مخلوط رو به حدود 18- درجه ي سانتي گراد (معادل سرماي فريزر هاي خانگي) برسونه.

admiral
23 November 2010, 02:30 PM
اين سيستم اتوكلاچ چجوري ؟كسي داره؟

reza engine
23 November 2010, 02:36 PM
روغن گيربگس اتومات 206 بوسيله آب سيستم خنك كننده موتور خنك ميشه. از اونجايي كه يكي از عوامل تقه زدن رو بالا بودن دماي روغن گيربكس حدس ميزنند اين دوستمون احتمالا اين پيشنهاد رو دادند. حتي يادمه بعضي ها پيشنهاد ميدادند كه در ترافيك طولاني در تابستان كولر رو يكسره روشن بزاريد. در اين صورت تقه ها كمتر ميشه و دليلش رو به كار كردن دور تند فن ها و سريع تر خنك شدن روغن ارتباط ميدادند.
جايي هم خوندم كه يكي خنك كننده گيربكس رو با مال 307 تعويض كرده بود كه ظاهرا بزرگتر بوده و عملكرد بهتري در خنك كردن روغن داشته. شنيدم كه خنك كننده گيربكس اتومات تيپ 4 هاي سابق هم بزرگتر بودند.

behrooz_chz
28 November 2010, 07:50 PM
اون گرد گیر دور سلکتور دنده من کلا رو به پایین تا خورده و الان تمام متعلقات زیر دسته دنده معلوه اینو میشه عوض کرد اگه میشه چطوریه؟ خاک تو سر ایران خودرو لااقل یه جنسی میذاشت که یک سال کار کنه نه تو سه ماه اینطری فورمش رو از دست بده

mazzam
11 December 2010, 04:47 PM
سلام به همه دوستان و اساتید
من یه مقداری از مطالب این تاپیک رو خوندم چهار تا سوال داشتم :
دوستان لطف کنید من رو راهنمایی کنید
1- 206 اتوماتیک (صفر) ارزش خرید داره یا نه ؟
2- گیربکسش مشکل داره و خیلی زود مورد پیدا میکنه ؟
3- مصرف بنزینش چقدره ؟
4- این تقه معروف عادی یا نه ؟
من می خوام ماشینم رو عوض کنم در حال حاضر هم سمند دارم رانندگی منم پیرمردی اهل گاز و اینا نیستم فقط دیگه حوصله مصرف زیاد و تعمیرگاه رو ندارم :icon_neut
ممنون

محمدامین
11 December 2010, 06:19 PM
سلام به همه دوستان و اساتید
من یه مقداری از مطالب این تاپیک رو خوندم چهار تا سوال داشتم :
دوستان لطف کنید من رو راهنمایی کنید
1- 206 اتوماتیک (صفر) ارزش خرید داره یا نه ؟
2- گیربکسش مشکل داره و خیلی زود مورد پیدا میکنه ؟
3- مصرف بنزینش چقدره ؟
4- این تقه معروف عادی یا نه ؟
من می خوام ماشینم رو عوض کنم در حال حاضر هم سمند دارم رانندگی منم پیرمردی اهل گاز و اینا نیستم فقط دیگه حوصله مصرف زیاد و تعمیرگاه رو ندارم :icon_neut
ممنون
1- بله
2- خیر
3- اول زیاده رفته رفته کم میشه تا8 لیتر در 100 کیلومتر
4- مشکل خاصی نیست.

soheilm
12 December 2010, 12:57 PM
اتومات دردسر زیاد داره - طرفش نری بهتره - گیربکس معمولیش کلی داستان داره اتومات که بماند

engali
12 December 2010, 03:35 PM
اتومات دردسر زیاد داره - طرفش نری بهتره - گیربکس معمولیش کلی داستان داره اتومات که بماند

میشه بفرمائید مثلا چه درده سرهایی ؟؟؟

soheilm
12 December 2010, 04:29 PM
میشه بفرمائید مثلا چه درده سرهایی ؟؟؟

دردسرهاش

اول که داغ میشه تقه میزنه (بزرگترین مشکل)
شتاب نداره
خرج گیربکسش بالاست
آمار تعمیریش بالاست

gilase_tanha2020
12 December 2010, 04:40 PM
از اونجایی که این گیربکس اتومات در فرانسه واسه موتورهای 1400 طراحی شده در ایران و روی موتورهای 1600 بعد از یه مدت دچار اشکال میشه و باید شما گیربکس رو تعمیر کنی و اینکه گاهی دیده شده در ماشین های 206 اتومات عوض کردن دنده با یه تکون شدید ماشین همراه میشه مخصوصا از دنده 2 به 1.
در اینجا هم شما خیلی بیشتر با این گیربکس آشنا میشی

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?13007-%90%26%231740%3B%D1%C8%98%D3-%C7%CA%E6%E3%C7%CA%26%231740%3B%98-206/page42

salar68
12 December 2010, 06:03 PM
از اونجایی که این گیربکس اتومات در فرانسه واسه موتورهای 1400 طراحی شده در ایران و روی موتورهای 1600 بعد از یه مدت دچار اشکال میشه و باید شما گیربکس رو تعمیر کنی و اینکه گاهی دیده شده در ماشین های 206 اتومات عوض کردن دنده با یه تکون شدید ماشین همراه میشه مخصوصا از دنده 2 به 1.

http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?13007-%90%26%231740%3B%D1%C8%98%D3-%C7%CA%E6%E3%C7%CA%26%231740%3B%98-206/page42
سلام

این موضوع به هیچ عنوان صحیح نمی باشد

همین گیربکس به نام al4 بر روی 407 با موتور 2000 مدل 2009 نصب می باشد !!

soheilm
12 December 2010, 06:08 PM
سلام

این موضوع به هیچ عنوان صحیح نمی باشد

همین گیربکس به نام al4 بر روی 407 با موتور 2000 مدل 2009 نصب می باشد !!

البته خیلی احتیاج به یحث در اینباره نیست - اگر تاپیک گیربکس اتومات رو مطالعه بفرمائید موضوع روشنتر میشه

Sayeye Khorshid
13 December 2010, 10:57 PM

ضمن تایید فرمایش سالار باید بگم این گیربکس روی خودرو های اتومات سیتروئن هم هست!اونم با موتورهایی با قدرت های مختلف!c5-c6-407-206
اینا رو الان یادم میاد.
صنفی برخورد نکنید با موضوع!:icon_surpخیلی از دوستان اینجا ماشینشون دنده دستی هست و نمیدونم چه علاقه ای دارن این همه این گیربکس رو له کنن!:icon_mad:
بابا ما خودمون تیپ 3 هم داریما!
من خودم به شخصه سبک رانندگیم کاملا دنده دستی پسنده.خیلی از رانندگی با حرکات تحت اختیار لذت میبرم اما واقعا اصلا از گیربکس اتومات ماشینم به این اندازه که اشخاصی که ندارن این ماشین رو و ازش بد میگن و ناراضین:icon_razz ناراضی نیستم.بله یه صدای تقه داره که تا حالا نه من و نه هیچ کس دیگه ای ازش نه خرجی و نه دردسری دیدیم.خونه پرش این بوده که گفتیم بعضی وقتا صداش تو ذوق میزنه.و یک گیجی که اونم با پدال 5 سیمه کاملا برای من رفع شده که تازه قبل از خرید پدال هم با استفاده از دنده منوال مشکلش 100% حل بود!
حالا من نمیدونم چرا یه عده که این ماشین رو ندارن و بعضا هیچ اتومات دیگه ای هم نروندن چرا میگن گیربکسش اینقد خرج داره،فلان قد خرابی داره!اگه بخایم اینجور بررسی کنیم که منم میگم هیچکس نباید بره بنز بخره!خرجش بالاست،میدونید اگه رو میخ برید چرخش پنجر بشه چقد خرج لاستیکشه!!!
میخواید بگید با 1 میخ پنچر نمیشه؟خوب بابا گیربکس اینم با1 فوت خراب نمیشه!
من همین الان که 10 ماهه این ماشین زیر پامه،روز اول باتریشو عوض کردم که همین امروز خراب شد باز عوضش کردم یه 35 تومن اونجا یه 75 امروز.دریچه گازش خراب بود عوضش کردم و غیر از گارانتی 25 تومن پول دادم.50 تومنی خرج تنظیم موتورم شده که عیبشو نمیدونستن.فیلتر بنزین فابریکش خراب بود،پمپ بنزینشم خراب بود.این مشکلات هم مختص من تنها نبوده هرکی 206 خریده همین مکافاتا رو داشته با ایرانخودرو اما تا حالا گیربکسش نه اذیتم کرده نه خرج گذاشته برام بچه های اینجا هم خیلی کم کسی دیدم از خرابیاش بگه یا اینکه فلان قدر خرجش کردم،مخصوصا سری جدیدا،از دوسال پیش به اینور..تازه فهمیدم تو نگهداری و استفاده ازش هم بعضی کارایی که میکردم خارج از استانداردش بوده و در واقع خراب باش تا میکردم اما هیچ چیزش نشده!
تازه خرج این که کمتر از گیبکس دستیه که!دستی ها 10-20 هزارتا باید روغنشونم عوض کنن!اینا که 60-70 هزارتا لازم به تعویض دارن!
من اینقد لذت از رانندگی با این ماشین و گیربکسش بردم که ماشین بعدیمو خواستم بگیرم به هیچ وجه از دنده اتوماتیک دست بر نمیدارم.
به همه هم پیشنهادش میکنم چون واقعا ماشین خوبیه اگه حرف پشت سرش نزنن.همین الانا هم دارم دنبال یه کم کارکرد دست دو میگردم برای عموی خودم!

nadi_tav
14 December 2010, 10:35 AM
سلام عزیز برادر
من هم یه وقتی بخاطر کارم که طراحی الکترونیک بود عاشق اتوماتیک شدم چون معتقدم که از تکنولوژی پیشرفته تر و اکتیوی برخوردار بود و تجربه شخصی من 4 مدل مختلف 206 در یکسال و نیم بوده
که هیچ وقت به جمع بندی یک ماشین بیخرج و بی دردسر نمی انجامه
روغن ریزی از گیربکس و تست روغنهای پی درپی گیربکس:icon_bigg
دردسری بی مانند برای پیدا کردن سیم ارتباطی دسته دنده با سلکتور انتخاب وضعیت گیربکس:icon_bigg
مصرف بالا:icon_bigg
قاطی کردن در فصل گرما و ترافیک:icon_bigg
کاهش فاحش ترمزگیری در زمان استفاده از کولر:icon_ques
تنبلی و کندی و... :icon_ques
به نظر من هم ماشین خیلی بدی نیست اما بهتره مقداری واقع بینانه تر نقد بشه
موفق باشید

Sayeye Khorshid
14 December 2010, 11:09 AM
من که نگفتم گیربکسش خداست!خوب امکانش هم مسلما هست که بخواد عیب پیدا کنه اما نه دیگه اونقدر که بچه ها اینجا میگن!خرابیش نسبت به گیربکسای معمولی خیلی خیلی کمتره!مثال میزنم:اگه سیستم گیربکس و کلاچ و.. دنده دستی ها 10 درصدشون خرابی داره و به خرج میافته گیربکس اینا 3-4 درصدشون به خرج میافته.
مصرف چیش بالاست؟:icon_twisاز پارس و 404 و زانتیا و پیکان و ... کمتر میسوزونه که!بله از تیپ 5 مصرفش بیشتره که این طبیعت تمام دنده اتومات های دنیا نسبت به دنده دستی همون ماشینشونه.پس اینم عیب نیست که بخایم بزاریم رو این ماشین.
قاطی کردنش هم که عرض کردم به خاطر پدالش هست که ایرانخودرو زحمت کشیده و پدال نامناسب 4 سیمه رو بجای 5 سیمه گذاشته رو ماشین!با پدال 5 سیمه این مشکل هم کامل رفع میشه!(پدال 4 سیمه اصلا استاندارد این ماشین نیست و قابل دفاع هم نیست هرچند تو حالت منوال بزاری با اونم میشه کنار اومد)
کاهش ترمز گیری هم که باز مربوط به این تیپ و گیربکس نمیشه و خود تیپ5 که دنده دستی هست هم همین مشکل رو داره!
تنبلی و کندی هم بازم مربوط به تمام اتومات های دنیا نسبت به دنده دستیشونه!
تو این عیب هایی که شما بیان کردید غیر از اون مشکل تعمیری که فرمودید همونجور که توضیح دادم عیبی نبود که بگیم 206 اتومات یه چیز ناقص هست و نسبت به تیپ5 و بقیه اتومات های جهان ناقصه!

engali
14 December 2010, 02:31 PM
ضمن تایید فرمایش سالار باید بگم این گیربکس روی خودرو های اتومات سیتروئن هم هست!اونم با موتورهایی با قدرت های مختلف!c5-c6-407-206
اینا رو الان یادم میاد.
صنفی برخورد نکنید با موضوع!:icon_surpخیلی از دوستان اینجا ماشینشون دنده دستی هست و نمیدونم چه علاقه ای دارن این همه این گیربکس رو له کنن!:icon_mad:
من خودم به شخصه سبک رانندگیم کاملا دنده دستی پسنده.خیلی از رانندگی با حرکات تحت اختیار لذت میبرم اما واقعا اصلا از گیربکس اتومات ماشینم به این اندازه که اشخاصی که ندارن این ماشین رو و ازش بد میگن و ناراضین:icon_razz ناراضی نیستم.بله یه صدای تقه داره که تا حالا نه من و نه هیچ کس دیگه ای ازش نه خرجی و نه دردسری دیدیم.خونه پرش این بوده که گفتیم بعضی وقتا صداش تو ذوق میزنه.و یک گیجی که اونم با پدال 5 سیمه کاملا برای من رفع شده که تازه قبل از خرید پدال هم با استفاده از دنده منوال مشکلش 100% حل بود!
حالا من نمیدونم چرا یه عده که این ماشین رو ندارن و بعضا هیچ اتومات دیگه ای هم نروندن چرا میگن گیربکسش اینقد خرج داره،فلان قد خرابی داره!اگه بخایم اینجور بررسی کنیم که منم میگم هیچکس نباید بره بنز بخره!خرجش بالاست،میدونید اگه رو میخ برید چرخش پنجر بشه چقد خرج لاستیکشه!!!
میخواید بگید با 1 میخ پنچر نمیشه؟خوب بابا گیربکس اینم با1 فوت خراب نمیشه!
من همین الان که 10 ماهه این ماشین زیر پامه،روز اول باتریشو عوض کردم که همین امروز خراب شد باز عوضش کردم یه 35 تومن اونجا یه 75 امروز.دریچه گازش خراب بود عوضش کردم و غیر از گارانتی 25 تومن پول دادم.50 تومنی خرج تنظیم موتورم شده که عیبشو نمیدونستن.فیلتر بنزین فابریکش خراب بود،پمپ بنزینشم خراب بود.این مشکلات هم مختص من تنها نبوده هرکی 206 خریده همین مکافاتا رو داشته با ایرانخودرو اما تا حالا گیربکسش نه اذیتم کرده نه خرج گذاشته برام بچه های اینجا هم خیلی کم کسی دیدم از خرابیاش بگه یا اینکه فلان قدر خرجش کردم،مخصوصا سری جدیدا،از دوسال پیش به اینور..تازه فهمیدم تو نگهداری و استفاده ازش هم بعضی کارایی که میکردم خارج از استانداردش بوده و در واقع خراب باش تا میکردم اما هیچ چیزش نشده!
تازه خرج این که کمتر از گیبکس دستیه که!دستی ها 10-20 هزارتا باید روغنشونم عوض کنن!اینا که 60-70 هزارتا لازم به تعویض دارن!
من اینقد لذت از رانندگی با این ماشین و گیربکسش بردم که ماشین بعدیمو خواستم بگیرم به هیچ وجه از دنده اتوماتیک دست بر نمیدارم.
به همه هم پیشنهادش میکنم چون واقعا ماشین خوبیه اگه حرف پشت سرش نزنن.همین الانا هم دارم دنبال یه کم کارکرد دست دو میگردم برای عموی خودم!

من که نگفتم گیربکسش خداست!خوب امکانش هم مسلما هست که بخواد عیب پیدا کنه اما نه دیگه اونقدر که بچه ها اینجا میگن!خرابیش نسبت به گیربکسای معمولی خیلی خیلی کمتره!مثال میزنم:اگه سیستم گیربکس و کلاچ و.. دنده دستی ها 10 درصدشون خرابی داره و به خرج میافته گیربکس اینا 3-4 درصدشون به خرج میافته.
مصرف چیش بالاست؟:icon_twisاز پارس و 404 و زانتیا و پیکان و ... کمتر میسوزونه که!بله از تیپ 5 مصرفش بیشتره که این طبیعت تمام دنده اتومات های دنیا نسبت به دنده دستی همون ماشینشونه.پس اینم عیب نیست که بخایم بزاریم رو این ماشین.
قاطی کردنش هم که عرض کردم به خاطر پدالش هست که ایرانخودرو زحمت کشیده و پدال نامناسب 4 سیمه رو بجای 5 سیمه گذاشته رو ماشین!با پدال 5 سیمه این مشکل هم کامل رفع میشه!(پدال 4 سیمه اصلا استاندارد این ماشین نیست و قابل دفاع هم نیست هرچند تو حالت منوال بزاری با اونم میشه کنار اومد)
کاهش ترمز گیری هم که باز مربوط به این تیپ و گیربکس نمیشه و خود تیپ5 که دنده دستی هست هم همین مشکل رو داره!
تنبلی و کندی هم بازم مربوط به تمام اتومات های دنیا نسبت به دنده دستیشونه!
تو این عیب هایی که شما بیان کردید غیر از اون مشکل تعمیری که فرمودید همونجور که توضیح دادم عیبی نبود که بگیم 206 اتومات یه چیز ناقص هست و نسبت به تیپ5 و بقیه اتومات های جهان ناقصه!

واقعا عالی بود . یه دفاع درست دقیق و کارشناسی . من با شما کاملا موافق ام . اتومات خیلی بهتر از دستیه . من هر وقت سوار ماشین همسرم میشم ، به سرم میزنه 2 باره بفروشم برم اتومات بخرم . حیف که 18.500 برای 206 واقعا زیاده . به هر حال ممنونم از توضیح شما .

gilase_tanha2020
14 December 2010, 10:51 PM
اینا رو الان یادم میاد.
......

ببخشید یه چند وقتی نبودم.
دوست عزیز من این پست رو در جواب خانوم Engali که گفته بودن چه دردسرایی داره گفتم. اگه ایشون میگفتن چه مزیت هایی داره مطمئناً از این ماشین تعریف میکردم.
من قبلاً هم گفته بودم بعضی ها از این ماشین تعریف میکنن مث دایی خودم که دکتر و از ماشینش بصورت تفریحی استفاده میکنه و از ماشینشم واقعا راضیه.ولی دوستای من که دوست دارن با این ماشین مث 206 V8 برخورد کنن و خیلی مواقع دوس دارن با بقیه کل بزارن از این ماشین راضی نیستن.پس ببینید در مورد یه ماشین قضاوت های مختلفی هس و من اون پست رو در جواب خانوم Engali زدم و اگه شما ناراحت شدی من معذرت میخوام.:icon_excl

من رو هیچ ماشینی تعصب ندارم اینو مطمئن باش

greela
15 December 2010, 10:51 AM
سلام
دوستان لپ کلام این گیربکس بدرد مصرف دائم جاده میخوره؟؟مثلا هفته ای 1200 کیلومتر؟؟یا فکر دستی باشم؟
ممنونم

Sayeye Khorshid
17 December 2010, 12:53 AM
مسلما عمر هم موتور و هم خود گیربکس نسبت به خودروی مشابه دنده دستی (تیپ 5) تو جاده بیشتره.
کلا 206 تو یه جاهایی مثل تو سربالایی ها تو جاده قدرتی نیست که این ربطی نداره که تیپ 6 هستین یا 5.اگه رانندگیتون جوریه که فکر میکنین بعضی وقتا باید فشار فوق سنگین به موتور بیارین ...نه،چون مثلا دنده1 رو شما باش نمیتونین بیشتر از 5800 یا 5700 (سرعتی حدود 50 کیلومتر) پر کنین یا جایی که دنده 2 روی 4700 قرار داره دیگه شما نمیتونین بدین دنده 1.(این حالت فقط برا دنده 1 هست و دنده2-3-4 هرچقد بخاین میتونین پر کنین.)با دنده دستی میتونین این 2 کار رو انجام بدین اما واقعا دخل موتورتون میاد و شاید بعد از رسیدن به مقصد موتورتون بره تو کما!!:icon_mad:این کاریه که این گیربکس برای حفاظت از موتور و خودش انجام میده!
این تنها عیبش نسبت به تیپ 5 هست.حالا قضاوت با توجه به وضعیت رانندگی خودتون با خودتون.:icon_cool

McAcE
26 December 2010, 08:39 PM
دوستان مصرف v9 دقیقا چنده ؟
v8 چقدر میسورنه ؟
ایا شتاب ، و سواری دلچشبی میده این sd یا خیر؟
ایا گیربکس اوتومات این ماشین ، برای یک خودروی 1.6 مناسبه ، اذیتی نمیکنه ؟ واسه مصارف داخل شهری خوبه؟

alpha007
26 December 2010, 10:59 PM
مسلما عمر هم موتور و هم خود گیربکس نسبت به خودروی مشابه دنده دستی (تیپ 5) تو جاده بیشتره.
کلا 206 تو یه جاهایی مثل تو سربالایی ها تو جاده قدرتی نیست که این ربطی نداره که تیپ 6 هستین یا 5.اگه رانندگیتون جوریه که فکر میکنین بعضی وقتا باید فشار فوق سنگین به موتور بیارین ...نه،چون مثلا دنده1 رو شما باش نمیتونین بیشتر از 5800 یا 5700 (سرعتی حدود 50 کیلومتر) پر کنین یا جایی که دنده 2 روی 4700 قرار داره دیگه شما نمیتونین بدین دنده 1.(این حالت فقط برا دنده 1 هست و دنده2-3-4 هرچقد بخاین میتونین پر کنین.)با دنده دستی میتونین این 2 کار رو انجام بدین اما واقعا دخل موتورتون میاد و شاید بعد از رسیدن به مقصد موتورتون بره تو کما!!:icon_mad:این کاریه که این گیربکس برای حفاظت از موتور و خودش انجام میده!
این تنها عیبش نسبت به تیپ 5 هست.حالا قضاوت با توجه به وضعیت رانندگی خودتون با خودتون.:icon_cool
البته این حرف شما رو که قرمز کردم خودش کلی جای بحث داره
کی میتونه قطع به یقین بگه که عمر گیربکس اتومات از دستی بیشتره؟!
من آدرس نمایندگیهایی رو تو تهران به شما میدم که ماشینهای گیربکس اتومات پشت هم خوابیده برای تعمیر گیربکس
البته این رو بحساب مورد دار بودنش نباید گذوشت بهر حال عیب و ایراد پیدا کردن دستی و اتومات نداره
همه میدونیم که هزینه تعمیرات این نوع گیربکسها هم به مراتب بیشتر از نوع دستی اونهاست
هیچکس نمیتونه تحت هیچ عنوان عمر این قطعه ماشین رو تعیین کنه که بفرض نوع اتومات اون بیشتر از دستیه!

Sayeye Khorshid
27 December 2010, 06:11 PM
دوستان مصرف v9 دقیقا چنده ؟
v8 چقدر میسورنه ؟
ایا شتاب ، و سواری دلچشبی میده این sd یا خیر؟
ایا گیربکس اوتومات این ماشین ، برای یک خودروی 1.6 مناسبه ، اذیتی نمیکنه ؟ واسه مصارف داخل شهری خوبه؟
علی رقم اینکه شتاب ضعیفش حالتو میگیره اما رانندگی دلچسبی داره واقعا.برا تو شهر خیلی از بچه ها پیشنهادش میکنن.
عیب گیربکسشم رو این ماشین که دیگه بچه ها خیلی گفتن.یه دو سه تا پست عقب تر سر بزنی میخونی.

البته این حرف شما رو که قرمز کردم خودش کلی جای بحث داره
کی میتونه قطع به یقین بگه که عمر گیربکس اتومات از دستی بیشتره؟!
من آدرس نمایندگیهایی رو تو تهران به شما میدم که ماشینهای گیربکس اتومات پشت هم خوابیده برای تعمیر گیربکس
البته این رو بحساب مورد دار بودنش نباید گذوشت بهر حال عیب و ایراد پیدا کردن دستی و اتومات نداره
همه میدونیم که هزینه تعمیرات این نوع گیربکسها هم به مراتب بیشتر از نوع دستی اونهاست
هیچکس نمیتونه تحت هیچ عنوان عمر این قطعه ماشین رو تعیین کنه که بفرض نوع اتومات اون بیشتر از دستیه!

بهر حال عیب و ایراد پیدا کردن دستی و اتومات نداره
دقیقا همینطوره.اما اتومات ها به نسبت دستی ها خرابیشون کمتره.منظور من درصدی هستا!خود 206 دستی هم 2 مدل گیربکس داره که یکی 600 تومنه و دیگری 800.و آمار خرابی 600 تومنی خیلی بیشتره.اما طی درصد گیری اتوماتها خرابیشون کمتره هرچند:

که البته طبیعی هم هست هرچی قیمت یک قطعه بالاتر باشه هزینه تعمیرش هم بیشتر میشه اگه خراب بشن!خوب این گیربکس 2.5-3 میلیونی هم خراب بشه مسلما خرجش بیشتره گیربکس 600 تومنیه.

هیچکس نمیتونه تحت هیچ عنوان عمر این قطعه ماشین رو تعیین کنه که بفرض نوع اتومات اون بیشتر از دستیه
ببین دوست من مثال میزنم،البته از جامعه آماری ای که خودم باهاش سرو کار داشتم.از هر 10 نفری که من دیدم این ماشینو داشتن 1 نفرشو دیدم گیربکسشو فرستاده برا تعمیر که همونم خودش گفته بهم که مثلا چه کرده که خراب شده!مثلا با ترمز دستی بالا حرکت کرده اونم چندین کیلومتر!(شاید100کیلومتر) اما تو دنده دستی ها تعداد بیشتری دیدم گفتن حالا یا فلان دندشون صدا میده یا کلاچشون فلان شده یا هر عیب دیگه ای که مربوط به گیربکس و کلاچ میشه!

alpha007
28 December 2010, 12:55 AM
درسته حرف شما رو قبول دارم همه این مباحث مربوط به خرابیو این صحبتها درصدیه
در کل ماشین هم مثل آدمیزاد می مونه باید باهاش خوب تا کرد تا درست جواب بده:red_heart:

reza_vga8800640mb
31 December 2010, 12:41 PM
بچه ها یه باگ از گیرباکس گرفتم ،اما کلی پشته ترافیک آبروم رفت !!!
من تو ترافیک همیشه از تیپ ترونیک استفاده می کنم ،از اونجا که وقتی تو ترافیک وای میسادم میزاشتم رو n ،بعد از چند دفعه سویچینگ وقتی گزاشتم رو تیپ تیرونیک ییهو سلکتور فقل کرد و وضعیت دنده تو نمایشگر حالته n رو نشون می داد ،منم مجبور شدم بازور سلکتورو بیارم رو n . عیبشو فهمیدم من چون سریع از n روی تیپ ترونیک میرفتم این وسطه شیر برقی هنگ می کرد و رو d نمیرفت گیرباکس قاطی می کرد
نتیجه :تو ترافیک حتما از تیپ ترونیک استفاده کنید وقتی که خواستید برید روی n و برگردید تیپ ترونیک حتما سلکتور به d برود و بعد به تیپ ترونیک

اصغر
31 December 2010, 01:11 PM
بچه ها یه باگ از گیرباکس گرفتم ،اما کلی پشته ترافیک آبروم رفت !!!
من تو ترافیک همیشه از تیپ ترونیک استفاده می کنم ،از اونجا که وقتی تو ترافیک وای میسادم میزاشتم رو n ،بعد از چند دفعه سویچینگ وقتی گزاشتم رو تیپ تیرونیک ییهو سلکتور فقل کرد و وضعیت دنده تو نمایشگر حالته n رو نشون می داد ،منم مجبور شدم بازور سلکتورو بیارم رو n . عیبشو فهمیدم من چون سریع از n روی تیپ ترونیک میرفتم این وسطه شیر برقی هنگ می کرد و رو d نمیرفت گیرباکس قاطی می کرد
نتیجه :تو ترافیک حتما از تیپ ترونیک استفاده کنید وقتی که خواستید برید روی n و برگردید تیپ ترونیک حتما سلکتور به d برود و بعد به تیپ ترونیک

:icon_twis:icon_eek:

آدم ماشين اتوماتيك مي خره كه توي ترافيك راحت باشه اونوقت شما تو ترافيك از تعويض دستي (تيپ ترونيك) استفاده مي كنيد؟ چه كاريه خوب؟!!!

هيچ جوري نمي تونم اين موضوع رو هضم كنم. تيپ ترونيك براي سربالايي توي جاده ها خوبه نه توي شهر.

reza_vga8800640mb
31 December 2010, 02:54 PM
:icon_twis:icon_eek:

آدم ماشين اتوماتيك مي خره كه توي ترافيك راحت باشه اونوقت شما تو ترافيك از تعويض دستي (تيپ ترونيك) استفاده مي كنيد؟ چه كاريه خوب؟!!!

هيچ جوري نمي تونم اين موضوع رو هضم كنم. تيپ ترونيك براي سربالايي توي جاده ها خوبه نه توي شهر.

عزیزه دله برادر ،یکی از مزیت های تیپ ترونیک اینه که تو ترافیک فعالش میکنی و وقتی که 2 متر راه میری نمیره دنده 2 و در جا ترمز کنی که یکی از دلایل عمده ی تقه زدن همینه

Sayeye Khorshid
31 December 2010, 03:18 PM
البته تو ترافیک هایی که سرعتتون بین 10 تا 20 همش در حال تغیره بهتر اینه که ماشینو تو حالت ترونیک بزارید که با افزایش و کاهش سرعت، گیربکس مرتبا اقدام به تعویض دنده مدام و پشت سر هم ناشی از افت و خیز شدید سرعت نکنه.نه اینکه عیبی داشته باشه براش ها اما یکی از راه های مراقبت از این گیربکس همینه.مثلا 1 کیلومتر راه رو تو ترافیک هستید اما ترافیک جوریه که تقریبا سرعتتون تا حدود30 کیلومتر بالا میره و باید باز ترمز کنید تا 10 کیلومتر سرعت و باز گاز بدید و سرعت بگیرید تا 20 کیلومتر و...
شاید تو طول این مسیر با رسیدن سرعت به 20 کیلومتر و رفتن به دنده 2 و باز کاهش سرعت و اومدن به دنده 1،گیربکس اتوماتیک 15 دفعه دنده عوض کنه.اما اگه همون اول تو ترونیک دنده رو روی 1 یا 2 بزارید دیگه این همه تغییر دنده صورت نمیگیره که این خودش میشه افزایش طول عمر گیربکس.

اما خوب این چیزی هم که دوستمون reza_vga8800640mb گفتن اصلا چیز جالبی نیست و اتفاقا خیلی گیربکس رو اذیت میکنه.برای شرایطی که ترافیک روان نیستید و شمامجبور به توقف کامل میشید بهتر همونه که از حالت اتومات استفاده کنید که اگه خواستید خلاص کنید این همه دیگه سلکتور و جعبه دنده رو به درگیری و چالش نکشین!:icon_surp البته لازم هم نیست تو ترافیک یا پشت چراغ خلاص کنید و اگه فقط حوصله نگهداشتن ترمز رو ندارید این کارو کنید.

اصغر
31 December 2010, 09:42 PM
عزیزه دله برادر ،یکی از مزیت های تیپ ترونیک اینه که تو ترافیک فعالش میکنی و وقتی که 2 متر راه میری نمیره دنده 2 و در جا ترمز کنی که یکی از دلایل عمده ی تقه زدن همینه

من هنوز هم متوجه نمي شم. شايد اگر بهتر توضيح بدهيد متوجه شوم كه دليل اين كار چيست. البته توضيحات دوستمون (سايه ي خورشيد) رو هم خوندم. ولي اين كه ماشين دنده عوض كنه يا نه؛ دست خود راننده است (يا بهتره بگويم پاي خود راننده است !!) و اگر ترافيك جوريه كه هي بايد ترمز كنيد لازم نيست اينقدر دورموتور رو بالا ببريد كه دنده عوض بشه.

Sayeye Khorshid
31 December 2010, 10:33 PM
خوب البته همینطوره و پای خود آدمه که دنده عوض میکنه اما خوب .. بعضی وقتا هم پای آدم کمی بیشتر میره بعضی وقتا هم تو ترافیک چیزی پیش میاد که شما خودت خوشت نمیاد مثلا اینجا دنده عوض بشه! :icon_surp
به هرحال ترونیک چیز فوق العاده به درد بخوریه!

یک نکته دیگه هم راجب به افزایش عمر گیربکس بگم باز به دردتون میخوره.وقتی ماشین رو خاموش کردین و دنده تو n هست دیگه با دنده بازی نکنین.یعنی از همون حالت هم به p نفرستیدش چون این عملکرد باید به صورت برقی انجام بشه و وقتی شما با دستتون این کارو میکنین احتمالا شیر برقی ها رو اذیت میکنین.اگه میخاستین بندازین تو p اگه ماشینو روشن نمیکنید حداقل سوییچ رو کامل باز کنید که برق ماشین کاملا وصل بشه.تو این حین باید یه صدای کوچیک هم بشنوین.:icon_cool
کلا تو حالت خاموش هیچ دنده ای عوض نکنین.

alish_2006
1 January 2011, 01:16 AM
با سلام

شاید جای مطرح کردن این مشکل اینجا نباشه ، ولی به این خاطر که مشکل من با تیپ 6 هست و دوستان اتومات دار تو این تاپیک بیشتر فعالیت دارن این موضوع را بهتر دونستم اینجا مطرح کنم.
از دوستان میخوام یه راهی که صد در صد عملی و تست شده هست رو در رابطه با حل مشکل مصرف بالای تیپ 6 پیشنهاد بدن ، این را هم بگم که 206 من مدل 87 هست و فقط 24000 هزار تا راه رفته و تا حالا نه مشکلی داشته و نه تعمیری ، مصرفشم بعضی وقت ها زیاده در حد اینکه در 130 کیلومتر را با یک قسمت از چهار قسمت آمپر می پیماید و بعضی وقت ها هم 100 کیلومتر را با نصف یک قسمت از چهار قسمت (یهنی یک هشتم باک ) می پیماید. تمام مصرف ها را در جاده ذکر کردم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

shakerfar_yahoo
1 January 2011, 10:57 AM
با سلام خدمت اساتید گرامی
قصد خرید 206 sd دارم ولی نمیدونم که v8 بگیرم یا v9 در ضمن شنیدم که v9 چون دنده اتومات داره سوختش بیشتر به نظر دوستان کدامیک مصرف بهینه و ایمنی بیشتری دارند:icon_cool

Sayeye Khorshid
1 January 2011, 11:20 AM
با سلام

شاید جای مطرح کردن این مشکل اینجا نباشه ، ولی به این خاطر که مشکل من با تیپ 6 هست و دوستان اتومات دار تو این تاپیک بیشتر فعالیت دارن این موضوع را بهتر دونستم اینجا مطرح کنم.
از دوستان میخوام یه راهی که صد در صد عملی و تست شده هست رو در رابطه با حل مشکل مصرف بالای تیپ 6 پیشنهاد بدن ، این را هم بگم که 206 من مدل 87 هست و فقط 24000 هزار تا راه رفته و تا حالا نه مشکلی داشته و نه تعمیری ، مصرفشم بعضی وقت ها زیاده در حد اینکه در 130 کیلومتر را با یک قسمت از چهار قسمت آمپر می پیماید و بعضی وقت ها هم 100 کیلومتر را با نصف یک قسمت از چهار قسمت (یهنی یک هشتم باک ) می پیماید. تمام مصرف ها را در جاده ذکر کردم. لطفا راهنمایی بفرمایید.

مصرف خيلي زياد 206 (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?16709-%E3%D5%D1%DD-%CE%ED%E1%ED-%D2%ED%C7%CF-206/page25)
فقط همین قدر بگم که مصرفتون خوبه و اون اختلافی که پیش میاد بعضی وقتا به خاطر اختلاف در کیفیت بنزین جاهای مختلفه.

با سلام خدمت اساتید گرامی
قصد خرید 206 sd دارم ولی نمیدونم که v8 بگیرم یا v9 در ضمن شنیدم که v9 چون دنده اتومات داره سوختش بیشتر به نظر دوستان کدامیک مصرف بهینه و ایمنی بیشتری دارند:icon_cool
SD V8 بگيرم يا V9 (http://www.phalls.com/vbulletin/showthread.php?61578-SD-V8-%C8%90%ED%D1%E3-%ED%C7-V9)
دوست عزیز اینجا بررسی کن بچه ها راحت تر میتونن کمکت کنن.

msa85
20 January 2011, 11:31 PM
کسی آمار از مصرف V9 داره...؟

من که فکر کنم راحت صدی 11 "12 رو مصرف دارم.

شما چطور؟

محمدامین
21 January 2011, 02:01 PM
کسی آمار از مصرف V9 داره...؟

من که فکر کنم راحت صدی 11 "12 رو مصرف دارم.

شما چطور؟
V9 اولش پر مصرفه . ولی با کار کرد بیشتر مصرفش کمتر میشه(جل الخالق)! مال من الان بعد دو و نیم سال و 42000 تا کارکرد دور و بر 8 تا میسوزونه.ولی زمان صفر کیلومترش تا 13 تا حساب کرده بودم.

leo_h
21 January 2011, 07:50 PM
دوست عزيز من با 206 تيپ 6 طي 3600 کيلومتر ( از بار آخر که صفر کردم) با سرعت متوسط 23 کيلومتر (چون اغلب توي شهر رفت و امد دارم) 9.4 ليتر در 100 کيلومتر مصرف داشتم - طبق اطلاعات کامپوتر سفر
البته با همين ماشين در مسافرتهاي خارج شهر با سرعت متوسط 73 کيلومتر پس از طي مسافت 4800 کيلومتر( سفر به ترکيه در تابستان با کولر گاه به گاه) به 6.2 ليتر در 100 کيلومتر هم رسيدم.
رانندگي من هم با شتاب گيري معمولي است و با حفظ فاصله طولي از ترمز بسيار کم استفاده ميکنم.
مصرف 11 تا 12 بسيار بالاست البته کيفيت بنزين هم بي تاثير نسيت اما همانطور که ميدانيد نحوه رانندگي تاثير بسيار زيادي در مصرف سوخت دارد.
بقول يکي از دوستان مصرف لنت ترمز و صفحه کلاچ (در گيربکسهاي دستي) بهترين نشان دهنده نحوه رانندگي راننده است.
من خودم با 206 تيپ 3 پس از 180 هزار کيلومتر هنوز نياز به تعويض صفحه کلاچ نداشتم. و فقط2 بار لنت جلو و 1 بار لنت عقب را تعويض کردم

Ace
27 January 2011, 12:14 PM
سلام و دورود فراوان به همه عزیزان:
من می خواستم یه تیپ 6 یا 5 بردارم اما با خوندن این تاپیک مردد و دو دل شدم...
باور می کنید که همه 92 صفحه رو خوندم؟؟؟
اصلا نمیشه نتیجه گیری کرد...دقیقا پستهای تعریف و تمجید از تیپ 6 برابر است دوستان در معایب و محاسن قریب به اتفاق نظرشون یکی است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنم
محاسن گیربکس اتوماتیک:

راحتی در رانندگی خصوصا در ترافیک
به علت هوشمند بودن گیربکس اصولا صدمه دیدن موتور کمتر است( برای راننده های آماتور)
یه خورده کلاس داره(البته این رو نمیشه حسن محسوب کرد چون بستگی بشخص داره من براساس گفته ها ذکر کردم)
یه جورایی کسایی که با دنده دستی دیگه نمی خوان کار کنند این تیپ براشون گزینه خوبی است

این 4مورد بالا رو که ذکر کردم چکیده محاسن گیربکس اتوماتیک بودکه توی 92 صفحه این بحث من دیدم(البته اگر نکته ای به نظرتون جا مونده شرمنده)که خودم فقط و فقط می خوام برای نکته چهارم یعنی از دنده دستی خسته شدم می خوام با اتو کار کنم....
معایب گیربکس اتوماتیک(مهم: از دید مصرف کننده)

طقه خوردن ماشین در تعویض دنده(1و 2 اصولا) پس از طی مسافت های زیاد(بالا 100 کیلومتر)=که علتش رو گرم شدم گیربکس ذکر کردند

متفاوت بودن زمان Update گیربکس (اصولا 10 ثانیه است) در مورد های مختلف .به گونه ای که پس از طی کردن مسافت 100 به بالا در جاده و ورود به شهر گیربکس بعضی از مواقع مدت زیادی طول می کشد (بیش از 10 ثانیه گاها تا 30 دقیقه هم گزارش شده است)که به حالت جدید Update بشود=که علتش مشکل از ECU بیان شده

عدم هماهنگی تعویض دنده ها (بهتر بگیم کیفیت تعویض دنده رو نسبت به سرعت پائین تر ندارد)بعد افزایش سرعت به بالا 130 کیلومتر در ساعت=که علتش رو دقیق از بحث بیان شده متوجه نشدم اما شاید خاصیت این مدل باشه

عدم شتاب گیری مناسب نسبت به نوع دستی خودش(تیپ 5)=که علتی نداره این واقعا خاصیت این نوع گیربکس است

البته مواردی دیگر هم بیان شده که فکر کنم اونها به علت بدشانسی طرف بوده تا مشکل عمومی و فنی که ذکر کردن اونها رو زیاد جالب ندیدم.
نکته:البته باید یه یادآوری کنم که تکنولوژی این گیربکس بسیار پیشرفته است در واقع همانطور که در صفحات قبل هم دیدم سازنده این گیربکس کارخانه پورشه است و روی ماشینهای زیادی نسب شده ماشینهایی چون 407 207 زانتیا و...
حالا یک سوال:
با توجه به اینکه این گیربکس رو یک کارخانه و شرکت معظم می سازد و حتی روی ماشینهای مختلف تست شده چرا روی تیپ 6 با مشکلات بالا روبرو است؟
آیا این مربوط به استفاده ناصحیح مصرف کننده می شود؟
آیا منتاژ کننده ایرانی مشکل دارد؟
....
واقعا الان من بین تیپ 5 و 6 موندم ... من می خوام ماشینی بگیرم که تا 3 و 4 سال راحت باشم نمی خوام جوش گیربکس و نمی دونم گرمی و سردی هوا رو بزنم ....
اگر فکر می کنید که مشکل از مصرف کننده بوده و خیلی هم هستند که دارن بدون هیچ مشکلی استفاده می کنن که می رم می گیرم ولی اگر فکر می کنید که اصولا داد این گیربکس پس از مدتی در میاد که قیدش رو بزنم...
دوستان مواردی که بالا از معایب و محاسن گفتم همان چیکیده ارسالهای کاربران عزیز توی این تاپیک بوده است و بنده هیچ دخل و یا نظر شخصی در اونها اعمال نکرده ام.
موفق باشید

محمدامین
27 January 2011, 01:33 PM
سلام و دورود فراوان به همه عزیزان:
من می خواستم یه تیپ 6 یا 5 بردارم اما با خوندن این تاپیک مردد و دو دل شدم...
باور می کنید که همه 92 صفحه رو خوندم؟؟؟
اصلا نمیشه نتیجه گیری کرد...دقیقا پستهای تعریف و تمجید از تیپ 6 برابر است دوستان در معایب و محاسن قریب به اتفاق نظرشون یکی است که در ادامه به تعدادی از آنها اشاره می کنم
محاسن گیربکس اتوماتیک:

راحتی در رانندگی خصوصا در ترافیک
به علت هوشمند بودن گیربکس اصولا صدمه دیدن موتور کمتر است( برای راننده های آماتور)
یه خورده کلاس داره(البته این رو نمیشه حسن محسوب کرد چون بستگی بشخص داره من براساس گفته ها ذکر کردم)
یه جورایی کسایی که با دنده دستی دیگه نمی خوان کار کنند این تیپ براشون گزینه خوبی است

این 4مورد بالا رو که ذکر کردم چکیده محاسن گیربکس اتوماتیک بودکه توی 92 صفحه این بحث من دیدم(البته اگر نکته ای به نظرتون جا مونده شرمنده)که خودم فقط و فقط می خوام برای نکته چهارم یعنی از دنده دستی خسته شدم می خوام با اتو کار کنم....
معایب گیربکس اتوماتیک(مهم: از دید مصرف کننده)

طقه خوردن ماشین در تعویض دنده(1و 2 اصولا) پس از طی مسافت های زیاد(بالا 100 کیلومتر)=که علتش رو گرم شدم گیربکس ذکر کردند

متفاوت بودن زمان Update گیربکس (اصولا 10 ثانیه است) در مورد های مختلف .به گونه ای که پس از طی کردن مسافت 100 به بالا در جاده و ورود به شهر گیربکس بعضی از مواقع مدت زیادی طول می کشد (بیش از 10 ثانیه گاها تا 30 دقیقه هم گزارش شده است)که به حالت جدید Update بشود=که علتش مشکل از ECU بیان شده

عدم هماهنگی تعویض دنده ها (بهتر بگیم کیفیت تعویض دنده رو نسبت به سرعت پائین تر ندارد)بعد افزایش سرعت به بالا 130 کیلومتر در ساعت=که علتش رو دقیق از بحث بیان شده متوجه نشدم اما شاید خاصیت این مدل باشه

عدم شتاب گیری مناسب نسبت به نوع دستی خودش(تیپ 5)=که علتی نداره این واقعا خاصیت این نوع گیربکس است

البته مواردی دیگر هم بیان شده که فکر کنم اونها به علت بدشانسی طرف بوده تا مشکل عمومی و فنی که ذکر کردن اونها رو زیاد جالب ندیدم.
نکته:البته باید یه یادآوری کنم که تکنولوژی این گیربکس بسیار پیشرفته است در واقع همانطور که در صفحات قبل هم دیدم سازنده این گیربکس کارخانه پورشه است و روی ماشینهای زیادی نسب شده ماشینهایی چون 407 207 زانتیا و...
حالا یک سوال:
با توجه به اینکه این گیربکس رو یک کارخانه و شرکت معظم می سازد و حتی روی ماشینهای مختلف تست شده چرا روی تیپ 6 با مشکلات بالا روبرو است؟
آیا این مربوط به استفاده ناصحیح مصرف کننده می شود؟
آیا منتاژ کننده ایرانی مشکل دارد؟
....
واقعا الان من بین تیپ 5 و 6 موندم ... من می خوام ماشینی بگیرم که تا 3 و 4 سال راحت باشم نمی خوام جوش گیربکس و نمی دونم گرمی و سردی هوا رو بزنم ....
اگر فکر می کنید که مشکل از مصرف کننده بوده و خیلی هم هستند که دارن بدون هیچ مشکلی استفاده می کنن که می رم می گیرم ولی اگر فکر می کنید که اصولا داد این گیربکس پس از مدتی در میاد که قیدش رو بزنم...
دوستان مواردی که بالا از معایب و محاسن گفتم همان چیکیده ارسالهای کاربران عزیز توی این تاپیک بوده است و بنده هیچ دخل و یا نظر شخصی در اونها اعمال نکرده ام.
موفق باشید
دوست عزیز،حق با شماست نظر دوستامون تو تاپیک خیلی متفاوته ولی یه تجربه شخصی. من هم در موقع انتخاب، به خصوص برا یک ماشین 18 یا بیست تومنی به خاطر اینکه حداقل سه سال از آن استفاده خواهم کرد، وسواس و حساسیت زیادی داشتم.زمانی که دو گزینه v8 و v9 پیش رویم بود خیلی تحقیق کردم تا بالاخره از بس تعریف بد کردتد که از خرید دنده اتومات کاملاً مصرف شدم. ولی در آن زمان از شانس من، در بازار v8 به شدت نا یاب شد و به علت نیاز شدیدم مجبور شدم v9 بخرم. ولی با این همه بعد از نزدیک سه سال سواری حتی یک درصد هم پشیمان نیستم. و باز هم اگر بین این دو گزینه باشم همچنان اتومات رو انتخاب می کنم.علتش اینه که دقیقاً سه ماه بعد برای داداشم یه v8 گرفتیم که درست یه سال بعدش مجبور شدیم گیربکسشو تعمیر کنیم و از نظر مزایای ذکر شده هم دقیقاً صادقه. ولی چرا واقعاً این همه از دنده اتومات بد می گن.با تمام احترام به نظرات همه واقعاً و قطعاً نتیجه گرفتم که اونایی بد تعریف می کنن که مثل من با دنده اتومات سواری نکردن. یعنی کلاً یه نگرش منفی تو ایران راجع به دنده اتومات وجود داره که شاید به سی چهل سال پیش و زمانای ماشین های آمریکایی اتوماتیک بر می گرده که مکانیک های زیادی ازش سر در نمیوردن و با یه ذره ایراد کل گیربکسو با گیربکس معمولی عوض می کردند.البته من متخصص ماشین نیستم و نمیتونم که منکر ایراداهاییم که دوستا اشاره کردن باشم. ولی خداییش اصلاً تو این حد نیست که بشه توسط یه راننده معمولی در حد من که 11 ساله اقلاً 10 نوع ماشین روندم احساس بشه بر عکس رانندگی باهاش خیلی هم لذت بخش و راحته و شاید گیربکس آخرین چیز این ماشین باشه که باید شما رو به تعمیر گاه بکشونه. ولی در نهایت میتونم بگم که از همردیفهای گرونتر دنده سادش مثل زانتیا و مگان معمولی خیلی سر تره. فقط یه نکته: از ماشین یه قدر پولش انتظار باید داشت و صد در صد هم این ماشین در حد یه مزدا3 یا ماکسیما نیستش ولی ارزش قیمتشو داره.
ً

Ace
27 January 2011, 02:29 PM
سلام:
والا من خیلی گیج شدم....یه نفر مثه شما دوست عزیز این جور تعریف می کنید یه نفر هم می گه اگر روی رویل قطار از N به D بخوام نرم و فرمان نگیره(کما اینکه خیلی از دوستان گفتن فرمان D رو سریع نمیگیره)که حسابم تمومه دیگه.../درسته که توی قیمت خودش بهترین انتخابه اما....چه کار کنم؟احتمالا 80 درصد برم سراغ تیپ 5.اما یکی از اقوامم توی ایران خودرو مرکزی توی بخش فنی است.قرار است ببینمش ازش آمار بگیرم.
موفق باشید

golddl
27 January 2011, 04:29 PM
ما یکی از اقوامم توی ایران خودرو مرکزی توی بخش فنی است.قرار است ببینمش ازش آمار بگیرم.
موفق باشید

هر چه سریعتر پی گیری کنید که مشتاق نتایج حاصله هستیم.

ATOS
28 January 2011, 09:21 PM
دوست عزيز من با 206 تيپ 6 طي 3600 کيلومتر ( از بار آخر که صفر کردم) با سرعت متوسط 23 کيلومتر (چون اغلب توي شهر رفت و امد دارم) 9.4 ليتر در 100 کيلومتر مصرف داشتم - طبق اطلاعات کامپوتر سفر
البته با همين ماشين در مسافرتهاي خارج شهر با سرعت متوسط 73 کيلومتر پس از طي مسافت 4800 کيلومتر( سفر به ترکيه در تابستان با کولر گاه به گاه) به 6.2 ليتر در 100 کيلومتر هم رسيدم.
رانندگي من هم با شتاب گيري معمولي است و با حفظ فاصله طولي از ترمز بسيار کم استفاده ميکنم.
مصرف 11 تا 12 بسيار بالاست البته کيفيت بنزين هم بي تاثير نسيت اما همانطور که ميدانيد نحوه رانندگي تاثير بسيار زيادي در مصرف سوخت دارد.
بقول يکي از دوستان مصرف لنت ترمز و صفحه کلاچ (در گيربکسهاي دستي) بهترين نشان دهنده نحوه رانندگي راننده است.
من خودم با 206 تيپ 3 پس از 180 هزار کيلومتر هنوز نياز به تعويض صفحه کلاچ نداشتم. و فقط2 بار لنت جلو و 1 بار لنت عقب را تعويض کردم
مشکلاتی از قبیل تقه زدن و داغ کردن رو نداشتید؟

reza_1st
29 January 2011, 11:38 AM
سلام دوستان
كسي هست كه اطلاع دقيقي از وضعيت ميزان ايرانيزه شدن گيرباكس اتومات 206 داشته باشه و بدونه الان وضعيت اون در چه حاليه؟ كاملاً وارداتيه؟ يا مونتاژ ميشه با قطعات اصلي يا اينكه قسمت هاي زياديش تو ايران ساخته مي شه؟

hajarash
29 January 2011, 12:50 PM
سلام دوستان
كسي هست كه اطلاع دقيقي از وضعيت ميزان ايرانيزه شدن گيرباكس اتومات 206 داشته باشه و بدونه الان وضعيت اون در چه حاليه؟ كاملاً وارداتيه؟ يا مونتاژ ميشه با قطعات اصلي يا اينكه قسمت هاي زياديش تو ايران ساخته مي شه؟

هیچیش تو ایران ساخته نمیشه! همش از اون ور میاد... ولی دستی ها کلاً تو نیرو محرکه قزوین ساخته میشن....

Saliary
29 January 2011, 01:04 PM
هیچیش تو ایران ساخته نمیشه! همش از اون ور میاد... ولی دستی ها کلاً تو نیرو محرکه قزوین ساخته میشن....

دستیش هم تو ایران ساخته نمیشه گلم.

hajarash
29 January 2011, 01:25 PM
دستیش هم تو ایران ساخته نمیشه گلم.

تو گوگل بنویسید " نیرو محرکه قزوین " و سایت رو ببینید..... تو همون صفحه اول نوشته...

http://www.nmir.com/fa/default.aspx?current=page&content=2139

Warrior--
29 January 2011, 03:31 PM
سلام

بیش تری قطعات گیرباکس دستی 206 از فرانسه می آیند و در نیرو محرکه منتاژ می شوند.

با تشکر

m_ensafi
11 February 2011, 03:05 AM
سلام.
من يه مشکل دارم. اين که بعضي وقتا که ماشينو روشن ميکنم راه ميوفتم تا 10 ثانيه تقريبا پدال ترمز قفله. 2و3 بار بايد بزنم روش تا ول کنه. مشکل چيه؟ ماشينم يه ماهه تحويل گرفتم

اصغر
11 February 2011, 09:16 AM
سلام.
من يه مشکل دارم. اين که بعضي وقتا که ماشينو روشن ميکنم راه ميوفتم تا 10 ثانيه تقريبا پدال ترمز قفله. 2و3 بار بايد بزنم روش تا ول کنه. مشکل چيه؟ ماشينم يه ماهه تحويل گرفتم

اين مشكل ربطي به گيرباكس اتوماتيك نداره. چون ترمزهاي ماشين هر 4 تا ديسكي هستند وقتايي كه هوا سرده چند ثانيه طول مي كشه تا روغن بهشون برسه. هميشه بعد از روشن كردن ماشين شيفتر رو روي N بگذاريد و چند بار پدال ترمز رو فشار بديد وقتي مطمئن شديد اصطلاحا ترمز پر شده بعد تو D بگذاريد و حركت كنيد. البته اگه 5-6 ثانيه حوصله كنيد نياز به اون كار هم نيست.

m_ensafi
27 February 2011, 12:26 AM
منم مشکل مصرف بالای سوخت دارم. ۲ماه گرفتم نزدیک ۲۰۰۰ هم رفتم. تقریبا حدود ۱۱ میسوزونه. مشکل داره یا طبیعیه؟ تیپ ۶
ممنون

محمدامین
1 March 2011, 09:01 PM
منم مشکل مصرف بالای سوخت دارم. ۲ماه گرفتم نزدیک ۲۰۰۰ هم رفتم. تقریبا حدود ۱۱ میسوزونه. مشکل داره یا طبیعیه؟ تیپ ۶
ممنون
کاملاً طبیعی است. به مرور زمان اصلاح می شود.شاهکار ایرانخودرو!!!!!

arash.parseh
10 May 2011, 02:11 AM
جدا ؟؟؟ 11 میسوزونه ؟ :icon_razz

amahdavi2004
10 May 2011, 07:46 AM
سلام

بیش تری قطعات گیرباکس دستی 206 از فرانسه می آیند و در نیرو محرکه منتاژ می شوند.

با تشکر
پس لابد اين صداي قر قر كردن و بد جا رفتن دنده هم كار قطعات فرانسوي آن است!

Iman tm
22 May 2011, 12:18 AM
با درود
دنده های ماشین قاطی کرده وقتی روشن میکنی اوایل تا هنوز راه نیوفتادی دنده بینه ۱ با ۳ هی عوض میشود مثل اینکه ندونه الان شروع حرکت و باید با ۱ بره یواش یواش گاز میدادم تا با همون ۳ راه میافتد بعد دیگه درست میشود هر وقت می ایستادم ۱ میشد و ..
تا جائی که دیگه بعدش روشن که میکردی ماشین و تو p بود r رو نشون میداد یعنی کلا قاطی بعد دیگه نمایش گر دنده خطه فاصله میشد چراغ s و ستاره روشن میشد و ماشین کلا با دنده ۳ حرکت میکرد
بردمش پیشه آندره گفت سلکتور عوض کرد ۱ روز خوب بود بعد باز اینجوری شده ! سلکتور رو نو انداختم
راهنمائی : وقتی اینجوری میشه چراغه انژکتور روشن میشه و ارور سنسوره اکسیژن میده سنسوری هم که روش انداخته تعمیر کاره قبلی ماله این ماشین نیست !!!!!
چراغ باتری هم روشن میشه که بهم گفتم چون روغن هیدرولیک نشتی داره میریزه رو دینام و بخاطره اینه .....
حالا از دوستانی که میتونن کمکی کنن ممنون میشم ! راستی گیربکس احساس میکنم سالمه اونم براش دلیل دارم نه ضربه ای نه تقه ای هیچی باند گیربکس شیر برقی کیت گیربکس همرو قبلا عوض کردم و وقتی اینا خراب باشن میدونم چجوریه
این مشکله گیربکس میتونه ربطی به سنسور و دینام داشته باشه ؟برم اول اونارو درست کنم ؟
ممکنه سلکتور رو سوزونده باشه ؟
میترسم اول برم پیشه آندره بگه ماشینو بخوابون800 تا ۱۳۰۰ هم هزینش میشه !
الان موندم برم ان مشکلاتشو حل کنم ؟باز برم پیشه آندره ؟

ijabalameli
22 May 2011, 02:12 PM
دوست عزیز هیچ راهی جز این ندارید . چون تقریبا هیچکس بجز این تعمیرگاه از مشکلات گیربکس اتوماتیک سر در نمی آره . پس بیخودی ماشینو دست این و اون نده .

mil-i300
10 June 2011, 10:09 PM
کیفیت گیربکس در تیپ 6 یا V9 های جدید ( یکماهه اخیر ) چجوریه!؟؟! چرا v9 فروش خرداد نداره!؟؟ :icon_twis:icon_ques من میخوام یک 206 اتو بگیرم...درسته که جدیداش گیربکس قاطی کرده؟!:icon_eek:

Black&White
17 July 2011, 10:51 AM
سلام از دوستان کسی میدونه که قیمت 206 v9 مدل 89 که 2000 تا کار کرده باشه با روکش صندلی و دزدگیر و کاملا سالم، چقدر کمتر از قیمت صفر خواهد بود. ببخشید که مرتبط نیست.

behrooz_chz
30 July 2011, 11:30 PM
اقا ماشین من نرم دنده عوض می کرد تا هفته پیش که رفتم بنزین سوپر زدم بعد از 3-4 باک معمولی الان همش احساس می کنم تقه میزنه مخصوصا وقتی توی 3 هست و من ترمز میگیرم میاد 2 تقه رو حس می کنم و برعکس
و بعضی وقت ها 2 به 3 و 3 به 4 ممکنه از بنزین باشه یا اصلا ربطی نداره ؟
کلا 5500 تا کار کرده و تا حالا اروری هم نداده تیپترونیکش هم درست کار میکنه
کلا جدیدا اصلا نرم دنده عوض نمیکنه و فقط وقتی پرگاز میرم دنده ها نرم عوض میشه توی سرعت کم کلا شروع کرده تقه زدن
امروزم بردم نمایندگی دور زد گفت دسته موتورات سالمه
گارانتی شیر برقی عوض میکنه ؟
پولم میگیره ؟

یک سوال دیگه درسته که گارانتی ماشین دو ساله ولی گیربکس 3 سال ضمانت داره ؟

gilase_tanha2020
31 July 2011, 01:53 PM
با درود

1- ارور سنسوره اکسیژن میده سنسوری هم که روش انداخته تعمیر کاره قبلی ماله این ماشین نیست !!!!!

2- چراغ باتری هم روشن میشه که بهم گفتم چون روغن هیدرولیک نشتی داره میریزه رو دینام و بخاطره اینه .....

3- میترسم اول برم پیشه آندره بگه ماشینو بخوابون800 تا ۱۳۰۰ هم هزینش میشه !

با سلام خدمت دوست عزیز
زیاد از گیربکس اتومات 206 سر در نمیارم ولی این کمک هارو میتونم بهت بکنم :

1- شما وقتی تعمیرگاه میری نزار طرف واست قطعه بگیره هر قطعه ای خواست خودت از یه جای معتبر بگیر

2- این احتمال وجود داره که روغن دینامتون رو خراب کرده باشه و باتری رو شارژ نکنه . دینام نو والئو 125 تومن هست ولی من جای شما بودم سعی می کردم یه استوک تمیز با قیمت 30-40 تومن بگیرم چون گیر میاد

3- واسه هزینه شما به تعمیرکار بگو یه برآورد قیمت انجام بده و چیزی رو تعویض نکنه .تا شما هم بدونی که ماشینتون چقدر خرج داره .

دوستان لطف کنن تاپیک رو منحرف نکنن تا این دوستمون یه کم از مشکلاش حل بشه .

edwin2009
1 August 2011, 02:08 AM
سلام به تمام دوستان عزیز
از دوستان خواهشمندم پاسخ سئوالات حقیر را بدهند و آیا لازم می دونند به نمایندگی مراجعه کنم، ممنون.
206 تیپ 6 با کارکرد 5000 کیلومتر دارم (5ماه تحویل گرفتم)
1- در موقع شروع حرکت و دور گرفتن به مدت چند ثانیه زیر پام میلرزه علت چیه؟ فراخوان تعویض دسته موتور شامل حال ماشینم می شد که رفتم و تعویض کردم.
2- در زمانی که ماشین رو روشن می کنم و بعد می خوام دنده را از P به R و یا از P به D ببرم یه صدای تقه می آید مخصوصا از P به R آیا طبیعی هست؟ ببرم نمایندگی؟ می خواستم توضیح بدم ماشین را در پارکینگ و سطح بدون شیب پارک می کنم وقتی می خواهم از P به R می برم یه صدای تقه کوچک می آید از P به D هم وقتی دسته دنده از R می گذرد صدای تقه کوچک می آید کلا روی R این صدا می آید یه ضربه کوچیک حس میشه به همراه صدای تقه به نظر شما طبیعی است؟
3- موقع ترافیک یا چراغ قرمز تا چه مدت زمانی دنده را خلاص نکنم و روی D بمانم در مطالب قبلی بعضی دوستان گفتند کمتر 60 ثانیه بعضی گفتند 90 ثانیه ، نرمالش چیه؟ بعضی دوستان می گن آسیب به صفحه های داخل گیربکس که در حالت دنده با فشار توربین درگیر هستن و یا حتی آسیب به خود توربین به علت خلاص نکردن دنده موقع ترافیک یا چراغ قرمز هستش از یه طرف هم می گن خلاص کنی گیربکس از بین می ره آخر نفهمیدیم چیکار کنیم؟ یا زمان مناسب برای خلاص نکردن زیر 30 ثانیه یا 60 ثانیه یا 90 ثانیه است، کدام زمان صحیح هست؟ (یکی نیست از آندره یا سارو بپرسه)
4- در سربالای یه موقع هایی هر چی گاز میدم گاز نمی خوره انگاره تک کار می کنه پدال گازو تا ته فشار میدم بازم گاز ثابته بعد چند ثانیه آنچنان گاز می خوره میره تو دل ماشین جلویی ، بعضی می گن کپ می کنه می خواستم بدونم با تعویض پدال گاز ماشین به پدال 5 سیمه مشکلم حل میشه؟ اینکه در این مواقع پدال گاز رو تا ته فشار میدم مشکلی واسه موتور و گیربکس پیش نمی آید؟
از همه دوستان عذرخواهی می کنم و متشکرم...

اصغر
1 August 2011, 07:59 AM
اقا ماشین من نرم دنده عوض می کرد تا هفته پیش که رفتم بنزین سوپر زدم بعد از 3-4 باک معمولی الان همش احساس می کنم تقه میزنه مخصوصا وقتی توی 3 هست و من ترمز میگیرم میاد 2 تقه رو حس می کنم و برعکس
و بعضی وقت ها 2 به 3 و 3 به 4 ممکنه از بنزین باشه یا اصلا ربطی نداره ؟
کلا 5500 تا کار کرده و تا حالا اروری هم نداده تیپترونیکش هم درست کار میکنه
کلا جدیدا اصلا نرم دنده عوض نمیکنه و فقط وقتی پرگاز میرم دنده ها نرم عوض میشه توی سرعت کم کلا شروع کرده تقه زدن
امروزم بردم نمایندگی دور زد گفت دسته موتورات سالمه
گارانتی شیر برقی عوض میکنه ؟
پولم میگیره ؟

یک سوال دیگه درسته که گارانتی ماشین دو ساله ولی گیربکس 3 سال ضمانت داره ؟

احتمالا به خاطر روشن بودن كولر باشه. چون اين موضوع وقتي گاز تنظيم باشه كمتر ديده مي شه و وقتي كولر روشنه چون طبيعتا كمي گاز اضافه به ماشين مي خوره كلا عوض شدن دنده ها كمي متفاوت به نظر مي رسه.

ashkan2244
5 September 2011, 01:01 PM
با گیربکس دستی 206 تبپ 5 بارها و بارها 206 های گیربکس اتوماتیک (تیپ 6) رو قورت دادیم! فقط به درد راحتی و مسافرت می خوره گیربکس اتوماتیک تیپ 6. توی شهر و برای شتابگیری گیربکس دستی تیپ 5 اصلا با اتوماتیک تیپ 6 قابل مقایسه نیست. البته 206 ما مدل 84 هستش و فرانسویه 206 های جدید ایرانی رو خبر ندارم

amahdavi2004
5 September 2011, 01:30 PM
گيربكس اتومات به درد مسافرت مي خورد!؟ تازه شنيديم! توي جاده كه شما مدام دنده عوض نمي كني كه اتومات بودن فايده داشته باشد در شهر و ترافيك شما مرتب در حال تعويض دنده هستي؛ البته كل كل كردن و مسابقه گذاشتن هم جايش در شهر نيست تا كسي بتواند با دستي ماشين اتومات را قورت دهد.

Mehrdad_jafari89
5 September 2011, 02:30 PM
گيربكس اتومات به درد مسافرت مي خورد!؟ تازه شنيديم! توي جاده كه شما مدام دنده عوض نمي كني كه اتومات بودن فايده داشته باشد در شهر و ترافيك شما مرتب در حال تعويض دنده هستي؛ البته كل كل كردن و مسابقه گذاشتن هم جايش در شهر نيست تا كسي بتواند با دستي ماشين اتومات را قورت دهد.
البته جناب مهدوی اتومات همراه با کروز کامل میشه.... ماشین اتومات با کروز یعنی خود هواپیما!البته نه هواپیماهای کلنگ ایران که مثل مینی بوس هستن!
دنده که عوض نمی کنیم و فقط باید فرمون رو نگه داریم...!

FL66
5 September 2011, 04:34 PM
اتومات واسه ترافیک شهر و اتوبان عالیه ولی واسه جاده های کوهستانی منوال مناسبتره (منظورم فقط 206 هست)
چون 4 دنده بودن گیربکس 206 و توانش بعضی مواقع مشکل ساز میشه
مثلاً در قسمتی از جاده چالوس (شمال به تهران) شیب تندی وجود داره که اگه 206 اتومات در اون قسمت دنده هارو خوب پر نکنه توانو کششش به شدت افت میکنه

amahdavi2004
5 September 2011, 04:40 PM
البته جناب مهدوی اتومات همراه با کروز کامل میشه.... ماشین اتومات با کروز یعنی خود هواپیما!البته نه هواپیماهای کلنگ ایران که مثل مینی بوس هستن!
دنده که عوض نمی کنیم و فقط باید فرمون رو نگه داریم...!
حدس مي زنم شما (بدون جسارت به جنابعالي) يا اتومبيل كروزدار نداريد يا با آن مسافرت نرفته ايد چون در مسافرت دو حالت وجود دارد:
1 - جاده صاف يا با پيچ و خم و شيب و سربالايي خفيف است كه در اين صورت دنده روي 4 يا 5 است و شما اصلاً تعويض دنده نداريد و در اين صورت فرقي بين اتومبيل كروزدار دنده اي با اتوماتيك نيست.
2 - جاده پر از پيچ و يا سرازير و شيب‌هاي تند است كه در اين صورت شما نمي توانيد از كروز استفاده كنيد چه دنده اي و چه اتومات چون كروز در چنين جاده هايي كه بايد مرتب ترمز گرفت و سرعت را كم و زياد كرد غير قابل استفاده و يا بي فايده است چون اگر ترمز بگيريد كروز از مدار خارج مي شود و معمولاً در چنين جاده هايي نبايد و نمي توان سرعت ثابت داشت تا كروز را روي آن سرعت تنظيم كرد.
كروز كنترل فقط به درد جاده هاي صاف و كم پيچ و خم و بدون شيب تند يا اتوبان مي خورد كه مي توان سرعت و دنده را ثابت تنظيم كرد و با خيال راحت پا را از روي پدال گاز برداشت و به قول شما فقط فرمان را گرفت. در شهر و ترافيك هم كه واضح است كروز كارآيي ندارد.
البته قضيه ليميتر فرق مي كند كه براي همه جا مي تواند كاربرد داشته باشد.

Mehrdad_jafari89
6 September 2011, 12:19 AM
برعکس فرمایش شما جناب مهدوی!من پژو پارس فول آپشن کروز دارداشتم و با تمام مراحل کارکردش هم آشنا هستم!جالبه بدونید که توی سربالایی گاز میداد و توی سرازیری هم ترمز میکرد ولی اینکه بگیم توی جاده چالوس با کروز بریم اصلا درست نیست چون نمیشه رفت!من تمام مدتی که اصفهان و اهواز میرفتم با کروز بود و جالبه با همین کروز با یک باک رفتم اصفهان و بر گشتم!
کلا جناب مهدوی عزیز کروز برای جاده صاف و اتوبان خوبه ولی روی ماشین اتومات در این شرایطی که گفتم بهترین حالت رو داره!
موفق باشید.

aliborhani
6 September 2011, 01:07 AM
با سلام
ميتونيد بگيد جريان اين ليميتر چيه؟ من زياد شنيدم ولي نميدونم چيه.
ممنون

Sayeye Khorshid
6 September 2011, 06:21 AM
کروز کنترل: تثبیت کننده سرعت
اسپید لیمیتر: محدود کننده سرعت

دوستان انتخاب گیربکس اتومات یا گیربکس دستی تقریبا یک چیز سلیقه ای هست. این دو تا اصلا تو دو تا کلاس مختلف هستند.مثل انتخاب مداد یا خودکار!سبکاشون کاملا با هم فرق داره.بعضی ها ویژگی خودکار رو میپسندند بعضی ها ویژگی های مداد رو.اینکه به خاطر سلایق همدیگه رو زیر سوال ببریم یا با تعصب نسبت به سلیقه خودمون بحث کنیم خیلی جالب نیست.اینکه کروز کنترل و اسپید لیمیتر روی دنده اتومات کاربرد بهتر و بجاتری داره شکی توش نیست.من مطمئن هستم جناب مهدوی هم از این آپشن روی تیپ6 استفاده کنید بیشتر ازش لذت میبرید و راحتیش رو احساس میکنید.حتی شاید فقط 1 بار تجربه کردنش هم اونقدر راضی کننده نباشه اما استفاده مداومش تفاوت ها و حس آسایشش رو نسبت به تیپ 5 کاملا مشهود میکنه براتون.

vahid_elx_645ci
7 September 2011, 04:27 PM
پریروزا تو ترافیک بودم و دنده هم تو D بود که یهو دیدم موتور خاموش شد! 4-5 بار این اتفاق افتاد تو همون ترافیک تا بالاخره دیگه راه افتاد ماشین،بردمش تعمیرگاه که یه نگاهی انداخت و دیاگ هم زد و آخرش گفت اینجا چیزی معلوم نیست،شاید از گیربکس باشه.
تا حالا برای دوستان این اتفاقا افتاده که ماشین خود بخود تو ترافیک خاموش بشه؟ مشکل از گیربکسه احتمالا؟

Sayeye Khorshid
7 September 2011, 06:06 PM
نه ربطی به گیربکس نداره.
چون تو اون شرایط ماشین دور موتور مینیمم داشته و با توجه به اینکه پاتون رو ترمز بوده که قاعدتا کمی موتور تحت زور زدنه و دور موتور هم کم بوده کافیه 1 اختلال کوچیک تو سوخت رسانی پیش بیاد تا خاموش بشه.اعم از کثیفی بنزین،کثیفی فیلتر بنزین یا هوا احیانا! یا عدم تنظیم موتور که آخری رو چک کردین که هیچی.اگه الباقی هم بش مطمئنید میمونه کثیفی بنزین که شایع هم هست با توجه به اینکه موتور 206 هم حساس به کثیفی بنزینه.
علی ایوالحال دست بهش نزنین اگه تکرار نشد.البته اگه از بنزین باشه تا تموم شدن باک فعلیتون با احتمال این موعضل هست. اما مطمئناً ربطی به گیربکس نداره چون شرایط خاص و ویژه ای رو شما بیان نکردین.

vahid_elx_645ci
7 September 2011, 06:24 PM
هم فیلتر هوا هم فیلتر بنزین رو تازه عوض کردم،امروز که باهاش همون مسیر رو رفتم،یه بار دیگه تو ترافیک دور موتور تا 800 اومد پایین ولی خیلی سریع دوباره برگشت،دیگه هم اذیت نکرد،ببینم بازم بعدا" اذیت می کنه یا نه.
ممنون از راهنماییتون

air_damned
19 September 2011, 10:26 PM
سلام دوستان
گیربکس 206 من 48000 کار کرده و داره به اتمام دوره گارانتی 50000 تا میرسه..
پیش یه تعمیرکار رفتم گفتش این گیربکسهای اتوماتیک باید هر 40000 تعویش روغن بشه..که روغن اینها 6 لیتری جا میگیره و باید 3 عدد روغن 2 لیتری که میشه حدود 150000 تومان بزنی...
ایا درسته این حرف ؟ قیمتشو و مارکشو و جایی که مطمئن باشند سراغ دارین ؟

hajarash
19 September 2011, 10:33 PM
گارانتی گیرباکس شما 3 سال هستش نه 50000 کیلومتر! گارانتی گیرباکس کلاً جدا از گارانتی خودرو هستش.

پیش یه تعمیرکار رفتم گفتش این گیربکسهای اتوماتیک باید هر 40000 تعویش روغن بشه...

زیاد به حرفشون توجه نکنید! مبنای شما باید دفترچه راهنمای خودروتون باشه که توسط مهندس پژو نوشته شده و میدونسته چی داره می نویسه.:icon_cool

nimas
21 September 2011, 03:51 PM
سلام آقا سعید خواستم بی زحمت آدرس مغازه ای رو که ازش لوازم اضافه رو گرفتبن به من هم بدید
چراغ داشبورد(15هزار)کروز(اصلی75هزار)سنسور دنده عقب(بانصب45هزار)lcdتیپ بی(آکبند180هزار)
لاستیک رودستون کره 205(تعویض با مال خودم 165هزار)پدال 5 سیمه آکبند(بانصب وسوکت وفعال کردن لیمیت اسپید 225هزار)نمدصداگیرموتور(12هزار)

nimas
22 September 2011, 04:19 PM
مثلاً خود من با اتومات توي دنده 3 حدود 130 تا رفتم که به هيچ عنوان توي دنده معمولي هاي 206 ( براي مثال تيپ 5 که موتورش با تيپ 6 يکيه ) امکان پذير نيست .[/QUOTE]

دوست عزیز در خصوص فرمایشات شما من با تیپ5 در جاده ساوه هنگام سبقت از کامیون و نزدیک شدن اتوبوس از مقابل با دنده 3 140تا رو پر کردم که دور موتور تا سر خط قرمز رفته بود که این موضوع رو داداشم بهم گفت چون توی اون موقعیت نمیشد آمپر رو نگاه کنم!حتی فرصت دنده عوض کردن رو هم نداشتم!

safajoo
6 October 2011, 04:01 PM
سلام آقا سعید خواستم بی زحمت آدرس مغازه ای رو که ازش لوازم اضافه رو گرفتبن به من هم بدید
چراغ داشبورد(15هزار)کروز(اصلی75هزار)سنسور دنده عقب(بانصب45هزار)lcdتیپ بی(آکبند180هزار)
لاستیک رودستون کره 205(تعویض با مال خودم 165هزار)پدال 5 سیمه آکبند(بانصب وسوکت وفعال کردن لیمیت اسپید 225هزار)نمدصداگیرموتور(12هزار)
اقا سعید اگه ممکنه جواب دوستمون رو بدید سوال من هم هست !

cezar
7 October 2011, 05:50 PM
دوستان مثل اینکه پلیس راهور به ترمز ای بی اس 206 تیپ 6 گیر داده و گفته مشکل فنی داره و خودروساز باید رفع عیب کنه !!! باز دوباره مثل 111 نمی خوان پلاک کنن ، ثبت نامی ها رو دیر تحویل بدن و قیمتش و هم گرون کنن . . . !!!

FL66
8 October 2011, 03:00 AM
دوستان مثل اینکه پلیس راهور به ترمز ای بی اس 206 تیپ 6 گیر داده و گفته مشکل فنی داره و خودروساز باید رفع عیب کنه !!! باز دوباره مثل 111 نمی خوان پلاک کنن ، ثبت نامی ها رو دیر تحویل بدن و قیمتش و هم گرون کنن . . . !!!

چه دقت عملی داره این پلیس راهور..!!!
این همه مشکلات خیلی بدتر ماشینای تولیدی دیگرو ول کردند ، چسبیدند به ABS 206
قیمتها هم که سالی به 12 ماه در حال نوسانه که اونم شاید 1 بارش کاهش باشه

mohammad_so
11 October 2011, 03:48 AM
دوست عزیز اگه به سایت "نیرومحرکه" سری بزنید می بینید که گیربکس دستی 206 توی ایران تولید میشه.سایت "نیرومحرکه":
http://www.nmir.com/fa/?current=home

amin13602004
11 October 2011, 10:33 PM
سلام
لطفا اگه کسی اطلاع داره بگه این 206 تیپ 5 که ایران خودرو 16180000 تومان ثبت نام میکنه نوشته کلاس یک .این کلاس یک چه چیزایی از روش برداشتن نسبت به 206 تیپ 5 قدیم خلاصه چه امکاناتی داره چون قبلا فرقش با تیپ 6 فقط تو دنده اتوماتیک بودنش بود
میدونم سوالم ربطی به این گفتگو نداره ::wink:: ولی تایپکهای مربوط به این سوال همشون قفل بود ممنون میشم جواب بدین

hajarash
11 October 2011, 11:31 PM
تفاوتشون فقط تو همون دنده است و دیگر هیچ.......

mohammad_so
12 October 2011, 12:03 AM
سلام
لطفا اگه کسی اطلاع داره بگه این 206 تیپ 5 که ایران خودرو 16180000 تومان ثبت نام میکنه نوشته کلاس یک .این کلاس یک چه چیزایی از روش برداشتن نسبت به 206 تیپ 5 قدیم خلاصه چه امکاناتی داره چون قبلا فرقش با تیپ 6 فقط تو دنده اتوماتیک بودنش بود
میدونم سوالم ربطی به این گفتگو نداره ::wink:: ولی تایپکهای مربوط به این سوال همشون قفل بود ممنون میشم جواب بدین
یکی از مهمترین قطعاتی که که 206 تیپ 5 نسبت به تیپ 6 نداره، نمد زیر کاپوته. 206 تیپ 6 مدل 90 داره در حالی که تیپ 5 مدل 90 نداره.

FL66
12 October 2011, 12:20 AM
دوست عزیز کاش فقط همین چیزا باشه
نمد کاپوت که مشکلی نیست ، خودمونم میتونیم بگیریم نصب کنیم

mohammad_so
12 October 2011, 01:10 AM
آره موافقم. کم و کسری یکی دوتا که نیست. ولی در مجموع 206 تیپ 6 کاملترین قطعات رو داره. شما هرچی که در مدل های قدیمی تر تیپ 5 میدید که تو سالهای اخیر از تیپ 5 برداشته شده، رو تیپ 6 همچنان هست. ولی انگار لاستیکهای "میشلن" روی پژو رو اخیرا یکی در میون روی بعضی تیپ 6 ها میذارن و رو بعضی دیگه نمیذارن.

FL66
12 October 2011, 01:14 AM
پس تيپ 6 هنوزم توليد ميشه..!؟
يکي از دوستان شنيده بود که توليدش متوقف شده
البته من هيچ وقت تيپ 5 رو با تيپ 6 عوض نميکنم
بنظر من گيربکس اتومات متناسب با اين موتورو اين توان نيست
براي موتورهاي 2000 سي سي به بالا خوبه

omid king
12 October 2011, 01:18 AM
آره موافقم. کم و کسری یکی دوتا که نیست. ولی در مجموع 206 تیپ 6 کاملترین قطعات رو داره. شما هرچی که در مدل های قدیمی تر تیپ 5 میدید که تو سالهای اخیر از تیپ 5 برداشته شده، رو تیپ 6 همچنان هست. ولی انگار لاستیکهای "میشلن" روی پژو رو اخیرا یکی در میون روی بعضی تیپ 6 ها میذارن و رو بعضی دیگه نمیذارن.

الان دیگه روی هیچ کدوم نمیزارن . حتی 207 همسایمون که یک هفتست ماشینشو گرفته لاستیکش بارز بود من واقعا جا خوردم .

mohammad_so
12 October 2011, 01:33 AM
پس تيپ 6 هنوزم توليد ميشه..!؟
يکي از دوستان شنيده بود که توليدش متوقف شده
البته من هيچ وقت تيپ 5 رو با تيپ 6 عوض نميکنم
بنظر من گيربکس اتومات متناسب با اين موتورو اين توان نيست
براي موتورهاي 2000 سي سي به بالا خوبه
گیربکس اتوماتیک تیپ 6 یکی از بهترین گیربکسهای موجود در کشوره. البته دوستان در سایر تایپیک ها در مورد مزایا و معایب گیربکس اتوماتیک تیپ 6 بحث کرده اند.
به نظر من این گیربکس اتوماتیک به علت داشتن "tiptronic " خیلی از اشکالات وارده به حالت "Automatic" رو میتونه حل کنه. باید بدونی کجا و چه طوری باهاش کار کنی که به مرور با کسب تجربه رانندگی با این نوع گیربکس حاصل میشه.
در مجموع احساس لذت بخشی که حین رانندگی با دنده اتوماتیک به راننده القاء می شه به همه این معایبی که در موردش گفته می شه، می ارزه.

FL66
12 October 2011, 01:37 AM
البته بدون ایراد هم نیست
مثلاً در هنگام معکوس در سرعتهای نسبتاً بالا خودم دیدم که یک لحظه دنده اومده رو 1و2 (البته در نمایشگر) و بعد رو دنده درست رفته
و بعضی اوقات هم بموقع معکوس نمیده و زیاد هوشمندانه عمل نمیکنه
یه نکته مثبت این گیربکس تعویض نرم دنده هاست که به نسبت خیلی از ماشینهای دیگر نرمتر تعویض میشه (از نظر جابجایی دسته دنده)
ولی بعضی اوقات در هنگام تعویض از حالت P تقه میزنه
ولی در خودروهای محدود اتومات زیر 30 میلیون یکی از بهترین گیربکسهارو داره

mohammad_so
12 October 2011, 01:40 AM
الان دیگه روی هیچ کدوم نمیزارن . حتی 207 همسایمون که یک هفتست ماشینشو گرفته لاستیکش بارز بود من واقعا جا خوردم .
با مجموع شرایطی که "ایران خودرو"ی عزیز برای خانواده های 206 و 207 پیش آورده دیگه فرق چندانی بین خرید 206 اتوماتیک و 207 اتوماتیک وجود نداره. فقط برمیگرده به بحث سلیقه و علاقمندی افراد به یه خودرویی با ظاهر جدید.
این که یه عده میگن: "آقا قطعات موتوری و گیربکسی 207 زمین تا آسمون با 206 فرق میکنه" شایعه ای بیش نیست. فقط اومدن یه "Facelift" جدید به این 207 ایرانی یا همون 206+ دادند. اگه ایران خودرو اینقدر صداقت و درستکاری داشت که خود 207 اصل که فرانسه داره به جای 206 تولید میکنه رو مونتاژ کنه اونوقت جای بحث داشت تا در مورد قطعات موتوری و گیربکسی 207 بحث کرد.

mohammadrezaef
12 October 2011, 11:14 AM
اقایون باید تاپیک قفل بشه؟؟ موضوع تاپیک در مورد گیربکس 206 تیپ 6هست نه تفاوت تیپ5 و 6 و 207 و ..... لطف کنید رعایت کنید !
توجه:
کاربران تازه وارد لطف کنند قوانین فروم رو مطاله کنند!!
کاربران قدیمی باید قوانین رو به کاربران جدید گوش زد کنند نه اینکه خودشون هم تاپیک رو منحرف کنند.

haminik
13 October 2011, 12:20 PM
سلام دوستان
شاید جای سوال من اینجا نباشه!! اما به خاطر اینکه تا حالا اتومات نداشتم گفتم دوستان راهنماییم کنن:icon_neut
من یه تندر صفر گرفتم خیلی تعریفی نداره یعنی به جز موتور هیچی نداره!!!
حالا هم میخوام یه 206 sd اتومات یکی از آشنا هامون داره ازش بخرم
مدل 89 حدود 17 میلیون به نظر شما انتخاب خوبی هست نسبت به ال نود؟

cezar
13 October 2011, 03:03 PM
سلام دوستان
شاید جای سوال من اینجا نباشه!! اما به خاطر اینکه تا حالا اتومات نداشتم گفتم دوستان راهنماییم کنن:icon_neut
من یه تندر صفر گرفتم خیلی تعریفی نداره یعنی به جز موتور هیچی نداره!!!
حالا هم میخوام یه 206 sd اتومات یکی از آشنا هامون داره ازش بخرم
مدل 89 حدود 17 میلیون به نظر شما انتخاب خوبی هست نسبت به ال نود؟

دوست عزیز در مورد تندر90 های جدید نمیتونم با اطمینان چیزی بگم ، ولی من خودم سال 87 یه صفر خریدم تیپ E2 واقعا کیفیت بالائی داشت و رضایت بخش بود. بین 206 و تندر هم پژو206 از امکانات و آپشن بیشتری برخورداره( چهارچرخ دیسک، تهویه هوا اتوماتیک ، طراحی ایرودینامیک بهتر، در دسترس بودن قطعات و همچنین مکانیک و ... ) ... پیشنهاد من هم 206هستش و اگه توانائی خرید صفر رو دارین حتما صفر بخرین. من که خودم هیچوقت ماشین کارکرده حتی در حد 2 ، 3هزار کیلومتر هم نمی خرم ... موفق باشید

Sayeye Khorshid
14 October 2011, 01:46 AM
اما به نظر من اگر به سلامت ماشین مطمئن هستید همون 89 رو بخرین.چرا الکی یه پول اضاف بدین برا هیچی!شما هم سالی دیگه بخاین بفروشین 2-3 تومن روش ضرر میکنین ماشین صفرو!

koorosh khan
15 October 2011, 08:34 PM
من اصلا ماشین کارکرده توصیه نمیکنم . من 2 تا ماشین کارکرده خریدم خیلی پشیمون شدم اونم ماشین اتومات. اونم 206 به قول بچه ها نیرو محرکه قزوین