PDA

View Full Version : RWD,4WD,FWD,AWD

engmtx2007
13 September 2005, 05:03 PM
مزايا و معايب ماشين هاي RWD,4WD,FWD,AWD
لطفا کساني که اطلاعاتي در اين مورد دارن در اختيار ما هم بگزارن.
خيلي ممنون.

محمد رضا محمدي
13 September 2005, 07:18 PM
AWD ....انتفا ل نيرو به تمام چرخ ها ....
ديناميك بالاي رانندگي .... عبور بهتر از پيچها ... چسبندگي بهتر و قابليت عبور از جاده هاي برفي و نا هموار از مزاياي اين نوع انتقال قدرت هستند ولي گراني و تكنولوژي پيچيده از معايب آنهاست ....
FWD ....انتفا ل نيرو به چرخ هاي جلو ....
اقتصادي و كم خرج بودن ... وزن كمتر ... تكنولوژي و تعميرات ساده از مزاياي اين نوع انتقال قدرت هستند ...
4WD ....انتفا ل نيرو به 4 چرخ ...
انتقال نيرو به چهار چرخ و يا بسته به نوع خودرو امكان انتخاب 2 چرخ هم وجود دارد .... اكثر خودروهاي SUV از اين سيستم بهره ميبرند ....
RWD ....انتفا ل نيرو به چرخ هاي عقب ...
كشش بهتر .. تقسيم وزن بهتر و كنترل بهتر خودرو نسبت به انواع FWD از مزايا ولي به كاربردن قطعات بيشتر وزن بيشتر و اتلاف مقدار كمي از انرژي ا معايب اين نوع انتقال قدرت هستند .....

Nomad
13 September 2005, 10:16 PM
اگر هم FWD , 4WD نيرو را به 4 چرخ منتقل ميكنند پس چه تفاوتي دارند ؟و چرا در همه ماشينها از سيستم 4WD استفاده نميشود ؟

fizzi
14 September 2005, 11:41 AM
اگر هم FWD , 4WD نيرو را به 4 چرخ منتقل ميكنند پس چه تفاوتي دارند ؟و چرا در همه ماشينها از سيستم 4WD استفاده نميشود ؟

FWD كه انتقال نيرو فقط به چرخهاي جلو هست ....

اگر منزورتون AWD و 4WD هست بايد گفت كه فرقي با هم ندارند و يك سيستم هستند ولي عبارت4WD عمومي تر هست و اين رو هم بايد در نزر داشت اتومبيلهاي مخصوصي كه بيشتر از 4 چرخ هستند مثلن 6 چرخ از عبارت AWD استفاده ميشود.

Nomad
14 September 2005, 08:18 PM
ببخشيد منظورم AWD بود .
ممنون از اطلاعاتتون . . .

engmtx2007
15 September 2005, 01:25 PM
خیلی ممنون از توجه شما دوستان.
حالا یه سوال دیگه. من شنیدم که ماشین های دیفرانسیل جلو روی برف و باران بهتر کار میکنند و کمتر لیز می خورند درسته؟

engmtx2007
15 September 2005, 02:13 PM
AWD چهار چرخ متحرک دایم و 4WD چهار چرخ متحرک

engmtx2007
18 September 2005, 11:25 AM
چرا کسی جواب منو نمیده.
ماشین های دیفرانسیل جلو روی برف و باران بهتر کار میکنند و کمتر لیز می خورند درسته؟

مهدي نوروزي
18 September 2005, 11:35 AM
منم اينو شنيدم والبته به طور تجربي هم خودم قبول دارم.اما دليل علميشو خوب نميدونم.البته دليلش اين مي تونه باشه كه چون نيرو به چرخهاي جلو وارد ميشه راحت تر كنترل ميشه و به نظر من اگه تو برف دنده عقب بري RWD بايد بهتر باشه.

fizzi
18 September 2005, 11:51 AM
چرا کسی جواب منو نمیده.
ماشین های ديفرانسيل جلو روی برف و باران بهتر کار میکنند و کمتر لیز می خورند درسته؟

دوست عزيز حرف شما درست هست.. البته ماشین های 2 دفرنسيال بهتر هستند و بعد دفرنسيال جلو و در آخر هم دفرنسيال عقب ....
دليلش هم خيلي ساده هست چون در واقع :
در اتومبيل هاي دفرنسيال جلو اين چرخهاي محرك هستند كه اتومبيل رابه دنبال خود مي كشند واين حالت بسيار پايدار تر از حالتي هست كه در اتومبيلهاي دفرنسيال عقب پيش ميآيد يعني چرخهاي محرك اتومبيل را به جلو هل مي دهند...
ميتونيد با يك فرغون ! اين كار رو آزمايش كنيد ! :icon_arro بار اول به تور نرمال در عقب قرار بگيريد و فرغون را هل بدهيد( دفرنسيال عقب) و بار ديگر خودتان جلو باشيد و فرغون در عقب يعني دسته هاي فرغون را از پشت بگيريد و راه برويد ( دفرنسيال جلو ) و خاهيد ديد در اين حالت هر جا شما برويد چرخهاي فرغون بدون انحراف مسير را طي ميكنند حتا ميتوانيد از پله بالا برويد وفرغون با شما خاهد آمد :icon_cool
ولي در حالت اول (شبيه سازي دفرنسيال عقب) هميشه شما مجبور بوديد مسير رو تصحيح كنيد چون چرخها به چپ وراست منحرف ميشود و از پله ها هم نميتوانيد بالا برويد .... :icon_eek:
اين همان آزمايشي بود كه آندره سيتروئن در سال 1937 انجام داد و سپس سيتروئن مدل 15CV كه اولين اتومبيل دفرنسيال جلو بود را به بازار داد ...اين اتومبيل بقدري در مسيرهاي گل ولاي ناهموار و برفي عالي بود (بخاتر دفرنسيال جلو بودنش) كه آلماني ها در اواخر جنگ هنگاميكه در حال فرار از پاريس بودند مرسدسهاي خودشان را رها كردند و با اين سيتروئن ها از دست متفقين گريختند!
دليل ديگر بهتر بودن دفرنسيال جلو در اتومبيلهاي معمولي قرار داشتن موتور در قسمت جلو هست كه باعث تقسيم وزن بيشتر از 60% در جلو ميشود وبنابراين چرخهاي جلو چسبندگي بهتري ايجاد ميكنند . به همين دليل اتومبيلهاي موتور عقب و دفرنسيال عقب (مانند فولكس قورباغه اي) هم در شرايط برفي نسبتن خوب عمل ميكنند... :icon_roll
البته امروز با وجود سيستمهاي TCS : traction control system ديگر يك اتومبيل دفرنسيال عقب مجهز به اين سيستم حتا بهتر از يك اتومبيل دفرنسيال جلو بدون اين سيستم عمل ميكنند :icon_sad:

محمد رضا محمدي
18 September 2005, 12:59 PM
اطلاعات جامع و كاملي بود دوست خوبم ....
كمابيش افراد با كاركرد ديفرانسيل عقب آشنايي دارند ... آيا شما ميتونيد مارو با نحوه كار ديفرانسيل جلو آشنا كنيد ؟؟؟

fizzi
14 January 2006, 04:53 PM
اطلاعات جامع و كاملي بود دوست خوبم ....
كمابيش افراد با كاركرد ديفرانسيل عقب آشنايي دارند ... آيا شما ميتونيد مارو با نحوه كار ديفرانسيل جلو آشنا كنيد ؟؟؟
در پاسخ به درخاست دوست عزيزم محمد رضا محمدي , يك فايل بسيار مفيد و آموزشي در مورد سيستم FWD (دفرنسيال جلو) بدست من رسيد كه به دليل كمبود جا در آپلود سنتر , در اكانت خودم آپلود كردم...:icon_evil

حجم: 899 كيلوبايت , zip

براي Download اين فايل روي لينك زير كليك كنيد:

DOWNLOAD (http://fizzi.persiangig.com/other/fwdfile.zip)

محمد رضا محمدي
15 January 2006, 11:19 AM
فرزین جان واقعن سپاسگزارم ... مطالعه این فایل رو به تمامی دوستان توصیه میکنم .....

kiantom
16 January 2006, 08:02 AM
با سلام
Fizzi عزيز البته بايد گفت تفاوت اساسي 4WD و AWD در اين است كه در نمونه اول امكان انتقال نيرو به چهار چرخ ميسر ميباشد و يك امر كاملاً اختياري است ولي در مورد AWD بايد گفت كه انتقال نيرو در همه حال به تمامي چرخها صورت ميپذيرد.
پيروز باشيد.

fizzi
16 January 2006, 06:50 PM
با سلام
Fizzi عزيز البته بايد گفت تفاوت اساسي 4WD و AWD در اين است كه در نمونه اول امكان انتقال نيرو به چهار چرخ ميسر ميباشد و يك امر كاملاً اختياري است ولي در مورد AWD بايد گفت كه انتقال نيرو در همه حال به تمامي چرخها صورت ميپذيرد.
پيروز باشيد.

kiantom عزيز...

AWD فرقي با 4WD ندارد !

AWD نوع اوليه و اصلي4WD هست !

امروزه با پيشرفت تكنولوژي مدلهاي مختلفي از4WD وجود دارند كه يكي از انواع آنها 4wd Fulltime و ديگري 4wd Parttime هست. تفاوت AWD (مدل اوليه 4WD) با 4WD هاي جديد به همين علت هست .
شما در همه 4WD اين امكان رو نداريد كه به ميل خود نيرو را به چرخها انتقال بدهيد .اين كار فقط در مورد سيستم 4wd Parttime امكان پذير هست...
دراين مدل اتومبيلها ( 4wd Parttime ) , اتومبيل در حالت اصلي FWD يا RWD هست و براي تبديل شدن به 4wdبايد قفل دفرنسيال فعال شود.حال ميخاهد به صورت دستي باشد يا بتور اتوماتيك ...

اما در 4wd Fulltime نيرو هميشه به همه چرحها منتقل ميشود.

درحالت عادي و روزمره يك 4wd Fulltime در حقيقت فرقي با AWD ندارد ...
اما در شرايط سخت وبحراني با انتخاب دنده سنگين ميتونيد اين قابليت رو به اتومبيل بدهيد كه نسبت بيشتري از 25% سهم تورگ را به هر چرخ در يك لحظه انتقال بدهد...
در حقيقت تفاوت يك 4wd Fulltime با يك AWD همين نكته است چون در AWD , نسبت توزيع تورگ براي هر يك از 4 چرخ متحرك, مساوي و هميشه ثابت هست (25%)

:icon_surp

kiantom
17 January 2006, 08:55 AM
با سلام
Fizzi جون اول اينكه متن من رو با دقت نخوندي و درضمن در موردي كه شما اشاره كردين (در همه 4WD ها امكان انتقال نيرو به تمام چرخها اختياري نيست) خوب اين سيستم AWD ميشه ديگه كه ماشين در همه حال نيرو رو به تمامي چرخها منتقل ميكنه (مثل سيستم Quattro در AUDI) و در مورد بعدي (4WD Part) بايد گفت كه ماشين رو يا با حالت RWD ميشه انتخاب كرد و يا حالت 4WD.
پيروز باشيد.

fizzi
17 January 2006, 07:04 PM
با سلام
Fizzi جون اول اينكه متن من رو با دقت نخوندي و درضمن در موردي كه شما اشاره كردين (در همه 4WD ها امكان انتقال نيرو به تمام چرخها اختياري نيست) خوب اين سيستم AWD ميشه ديگه كه ماشين در همه حال نيرو رو به تمامي چرخها منتقل ميكنه (مثل سيستم Quattro در AUDI) و در مورد بعدي (4WD Part) بايد گفت كه ماشين رو يا با حالت RWD ميشه انتخاب كرد و يا حالت 4WD.
پيروز باشيد.

kiantom جون شما هم متن منو بادقت نخوندي :

در حقيقت تفاوت يك 4wd Fulltime با يك AWD همين نكته است

در شرايط سخت وبحراني با انتخاب دنده سنگين ميتونيد اين قابليت رو به اتومبيل بدهيد كه نسبت بيشتري از 25% سهم تورگ را به هر چرخ در يك لحظه انتقال بدهد...

اتومبيلهاي AWD قابليت بالارو ندارند. ولي در 4wd Fulltime شما داراي 2 انتخاب ميباشيد:
i اولي براي رانندگي روزمره و عادي ...در اين حالت اتومبيل مشابه يك AWD عمل ميكند و سهم هر لاستيك در هر شرايطي از نيروي تورگ برابر هست .
iiدومي براي شرايط رانندگي بسيار سخت .در اين حالت سرعت اتومبيل كاهش زيادي پيدا ميكند ولي در عوض هر محور اين قابليت رو پيدا ميكند كه سهم گشتاور بيشتري دريافت كند.:icon_cool

در آئودي كواترو هم در حقيقت سيستم هاي اوليه AWD بودند ..اما با پيشرفت ها و سرمايه گزاري جدي بر روي اين سيستم در طول 25 سال اكنون پيشرفته ترين سيستمهاي 4wd در جهان هستند وغير قابل مقايسه با مدلهاي اوليه ! :icon_sad:
.اكنون QUATTRO به يك سيستم 4WD FULLTIME با قبليت توزيع تورگ از 0 % تا 100% براي هر محور تبديل شده .!:icon_evil

در مورد بعدي (4WD Part) بايد گفت كه ماشين رو يا با حالت RWD ميشه انتخاب كرد و يا حالت 4WD.
يادم مياد در مدلهاي دفرنسيال جلوي AUDI 100 تيپC4 (مدلهاي92 تا 96) دكمه اي به نام DIFF وجود داشت كه در حقيقت يك قفل دفرنسيال الكترونيكي براي اكسل عقب بود . ( EDL) . اين سيستم براي شروع حركت در زمينهاي نامناسب بود...:icon_cool

engmtx2007
18 January 2006, 02:01 PM
سلام.
من از اونجایی که خیلی دوست داشتم فرق اینا رو بدونم دنبالش رفتم و اطلاعات زیادی هم بدست اوردم:icon_sad:

من نمیدونم چطوری بعضی از دوستان این حرفا رو میزنن از شما بعیده.
4WD یک خودروی SUV هستش که دستی میشه دیفرانسیل رو انتخاب کرد مثل پاترول. و معمولا برای سرعت و جاده نیست و برای بیابون و کوه و.... هستش.
و AWD که انتقال اتوماتیک قدرت به 4 چرخ هستش آخر هندلینگه. مثل بعضی از مدلهای پورشه بی ام و و تویوتا و.... که معمولا کارشون اینجوریه که در حالت عادی و خط راست، مثلا 60 درصد نیرو به چرخهای عقب و 40 درصد جلو ولی در جایی که احساس بشه ماشین چسبندگی جلو رو از دست داده بیشتر نیرو به صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسان به چرخهای عقب منتقل میشه.
حالا بریم سر فرق دیفرانسیل جلو و عقب:::
من چند تا پاراگراف از مجله ماشین آذر رو اینجا مینویسم شما هم بخونید هم فکر کنید:::
" حال ببینیم مقوله تقسیم وزن در اتومبیل چه تاثیری در رفتار آن در عبور از پیچ دارد و و این کار را با پونتیاک گراندپری (این ماشین دف جلو و یکی از تندروترین خودروهای سدان اسپرتی تولیدی در آمریکا است) شروع میکنیم که بخش عمده ای از وزن آن در قسمت جلو متمرکز شده است. به عبارت دیگر 63.4 درصد وزن بر روی اکسل و تایرهای جلو است. راه نه چندان مناسب در عبور از دایره پیچ با این اتومبیل این است که فشار زیادی بر روی فرمان آورده که این فشار مستقیما بر روی تایرهای جلو منتقل میگردد. و راه حل دیگر افزودن سایز تایرهای جلو بوده تا میزان فشار در واحد سطح تایر کاهش پیدا کند. به همین دلیل است که معمولا اتومبیلهای مسابقه ای دارای پهنترین تایر ها هستند. یکی دیگر از عواملی که بر روی هدایت دینامیک خودرو تاثیر گزار است محل قرار گرفتن قطعات سنگین وزن در اتومبیل است. در اتومبیل دیفرانسیل عقب چیزی به نام جمع و جوری و رعایت راندمان بالا در استفاده از فضا وجود ندارد و این بدان معناست که توزیع وزن بهتر صورت گرفته که تاثیر مستقیم آن بر روی قابلیت های توقف گیری و عبور از پیچ است. در بسیاری از اتومبیلها مهندسین نحوه تقسیم وزن بار و مسافر را به گونه ای انجام میدهند که مرکز ثقل به سمت عقب اتومبیل انتقال پیدا کند.
" معضل اتومبیلهای دیفرانسیل جلو و نحوه کار فرمان از نظر راننده: به طور کلی در هیچ مسابقه اتومبیل رانی سرعت، اتومبیلهایی که توان تولیدی 300 اسب بخار و به بالا را داشته و از نوع دیفرانسیل جلو بوده اند نتوانسته اند به موفقیتی دست پیدا کنند چون با افزایش شتاب ثقل حتی بهترین اتومبیلهای دیفرانسیل جلو هم نمیتوانند در عبور از پیچها از کنترل خوبی برخوردار باشند."
" و اما در مورد سوباروی WRX ( این اتومبیل از نوع AWD هستش) که باید آن را اتومبیلی فوق العاده دانست چون چسبندگی آن به سطح مسیر حرکت به گونه ای بوده که قادر است شتاب ثقلی معادل یک جی را تحمل کرده و به سرعت از پیچ خارج شود. چنین اتومبیلی میتواند ایده آل ترین انتخاب برای رانندگان رالی باشد"
" به طور کلی اتومبیلهای دیفرانسیل جلو مناسبترین انتخاب برای افرادی است که طالب اتومبیل های جمع و جوری بوده که نیروی تولیدی بالایی نداشته و مایلند مصرف بنزین یا گازوئیل پایین داشته باشند. آنهایی که دیوانه سرعت هستند و بخصوص هنگامی که توان موتور بیش از تحمل تایر ها بوده حتما اتومبیلهای دو دیفرانسیل (AWD) را انتخاب میکنند و اتومبیلهای دیفرانسیل عقب برای افرادی است که عاشق رانندگی هستند. در مجموع اتومبیلهای دیفرانسیل عقب میتوانند نمونه برتری نسبت به سایر خودروها باشند"

و خیلی چیزهای دیگه که من حوصله تایپش رو ندارم...

خب این از این، حالا کی میگه دف جلو بهتره ؟؟؟؟؟؟؟؟؟:icon_arro

هر کی میگه بهتره بعد از فروم بیاد بهش بگم:icon_evil :icon_cool

fizzi
18 January 2006, 04:29 PM
من از اونجایی که خیلی دوست داشتم فرق اینا رو بدونم دنبالش رفتم و اطلاعات زیادی هم بدست اوردم:icon_sad:

اينتور كه معلومه شما اتلاعات درستي به دست نياورديد
اگر ميخاهيد اتلاعات واقعي و صحيح و علمي بدست بياوريد توصيه ميكنم تاپيك رو دنبال كنيد...

engmtx2007
19 January 2006, 06:15 PM
این کجاش اشتباهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا شما بگو ما گوش میدیم

حتما بگید که کجاش اشتباهه تا من بیشتر دربارش جستجو کنم
اینطوری بدون هیچ دلیلی که نمیشه بگید اشتباهه

fizzi
19 January 2006, 06:25 PM
این کجاش اشتباهه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
حالا شما بگو ما گوش میدیم

اينجاش اشتباهه:

4WD یک خودروی SUV هستش که دستی میشه دیفرانسیل رو انتخاب کرد مثل پاترول. و معمولا برای سرعت و جاده نیست و برای بیابون و کوه و.... هستش.
و AWD که انتقال اتوماتیک قدرت به 4 چرخ هستش آخر هندلینگه. مثل بعضی از مدلهای پورشه بی ام و و تویوتا و.... که معمولا کارشون اینجوریه که در حالت عادی و خط راست، مثلا 60 درصد نیرو به چرخهای عقب و 40 درصد جلو ولی در جایی که احساس بشه ماشین چسبندگی جلو رو از دست داده بیشتر نیرو به صورت اتوماتیک و بدون دخالت انسان به چرخهای عقب منتقل میشه.

engmtx2007
21 January 2006, 03:12 PM
آقای fizzi من به اشتباهم پی بردم. شما درست میفرمایید حالا این شد برای من سوال.شما اگر اطلاعات بیشتری دارید بفرمایید..... ولی من اینو مطمئنم که AWD بهترین هندلینگ رو داره. مگه این نیست که AWD چها چرخ متحرک دائم و 4WD قابلیت دستی برای RWD یا 4WD ؟؟

fizzi
21 January 2006, 07:41 PM
حالا این شد برای من سوال.شما اگر اطلاعات بیشتری دارید بفرمایید.....
من در پستهاي 17 و 15 توضيح دادم...:icon_surp

ولی من اینو مطمئنم که AWD بهترین هندلینگ رو داره.

awd داراي بهترين ديناميك در زمينهاي نا مناسب و كوهستاني هست... اما در handling يك اتومبيل مجموعه اي از شرايط گوناگون ديناميكي نقش دارند .از جمله گرانينگاه و محل موتور و نوع و طراحي شاسي و تنها عامل awd بودن ماشين نيست. اتومبيلهاي B.M.W بهترين نمونه هستند از اينكه با وجود RWD بودن ولي از نزر ديناميكي در بين ماشينهاي معمولي ممتاز هستند و به طور كل در زمينه handling هر سيستمي اعم از 4WD و RWD يا FWD ايرادات خاص خود را دارد ..مثلن در زمينه عبور از پيچ اتومبيلهاي FWD همگي بدون استثنا دچار UNDERSTEER ميشوند..حالا شدت اين اتفاق بستگي به طراحي صحيح اتومبيل دارد ولي به طور كل اجتناب ناپذير هست...
اتومبيلهاي AWD هم داراي مشكلات خاص خودشون هستند ...اين سيستمها به دليل قديمي بودن (4wd رو نميگم) هميشه در سر پيچها دچار سكته زدن ميشدند (به دليل اينكه تقسيم نيرو به طور مساوي بين محور جلو و عقب صورت ميگرفت ولي هر محور طول متفاوتي را در پيچ بايد طي ميكرد...) يا اينكه آغاز حركت سريع (take off) با ماشينهاي awd و 4wd هميشه ممكن نيست و اين ماشينها داراي شتاب بدتر از rwd و fwd مشابه خودشون هستند( در آسفالت) ...

مگه این نیست که AWD چها چرخ متحرک دائم و 4WD قابلیت دستی برای RWD یا 4WD ؟؟
توضيح دادم .#15 ... نميدونم چه مدل 4wd روميفرماييد؟؟؟ fulltime يا parttime ؟

دراين مدل اتومبيلها ( 4wd Parttime ) , اتومبيل در حالت اصلي FWD يا RWD هست و براي تبديل شدن به 4wdبايد قفل دفرنسيال فعال شود.حال ميخاهد به صورت دستي باشد يا بتور اتوماتيك ...

:icon_evil