PDA

View Full Version : 3- کاربراتور یا انژکتور؟

alireza_shd
17 August 2005, 07:10 AM
این یک مسابقه نیست! به طور معمول ما یکی از این دو سیستم را روی اتوموبیل داریم. تا یکی دو دهه پیش تمام اتوموبیل ها کاربراتوری بودند و انتخاب دیگری نداشتند. (البته چند نوع سیستم سوخت رسانی مکانیکی دیگر هم وجود داشته اند اما مخصوص اتوموبیل های مسابقه ای بوده اند نه اتوموبیل خای خیابانی)
کاربراتور: بسیار خوب عمل می کند. اصولاً کاربراتورها نوعی "اسپری عطر" هستند! کاربراتور سال های بسیاری را برای تکمیل شدن پشت سر گذاشته است. و در برابر انژکتور مزایا بزرگی دارد.
مزایا:
ارزان - کارکرد ساده - سبک (استفاده مسابقه ای)
به راحتی با تعویض سوزن ها (ژیگلور) خصوصیات سوخت رسانی تغییر می کند
به برق یا باطری نیاز ندارد (بعضی از اتوموبیل های مسابقه به علت کاهش وزن لوازم برقی ندارند)
بسیار خوب عمل می کند
پاسوخگویی سریعتر به پدال نسبت به انژکتور
معایب:
در هوای سرد و مرطوب ممکن است یخ بزند
در تنظیم سوخت به دقت انژکتورهای پیشرفته نیستند و باعث از بین رفتن کاتالیست اگزوز می شود.
در هوای گرم تابستان ممکن است سوخت تبخیر شود یا جوش بیاورد و در هنگام داغ بودن موتور روشن کردن مجدد دشوار باشد.
ونتوری در مقابل جریان هوا مقداری مقاومت می کند.

سیستم تزریق سوخت:
اکنون روی اکثر اتوموبیل ها نصب می گردد. بزرگترین دلیل استفاده از انژکتور نیاز به ملزومات کمتر برای کنترل آلایندگی است و معمولا فقط به یک کاتالیست نیاز دارد. لوازم جلوگیری از آلاندگی در کنار کاربراتور خیلی زود از کار می افتند. کاربراتور نمی تواند مخلوط سوخت را به دقت انژکتور تنظیم کند. یک مخلوط غنی تر از نیاز سوخت کاتالیست را از بین خواهد برد.
مزایا:
کنترل بهتر سوخت
نقاط کور کمتر
اطمینان بیشتر
حداکثر قدرت بیشتر به علت نبود مقاومت در برابر جریان هوا
معایب:
پیچیدگی
انعطاف کمتر در مقابل تغییرات موتور
تعویض سوزن ها غیر ممکن است و برنامه ریزی آن دشوارتر از تعویض سوزن ها در کاربراتور است.
وزن بیشتر و نیاز به باطری - کامپیوتر - پمپ برقی - رگلاتور و ...
عیب یابی مشکل

برخی سازنده های معروف کاربراتور به شرح زیر می باشد:
Weber, Dellorto,
Holley, SU, Pierburg, Mikuni, Stromberg, Bing, Solex, zenith, Edelbrock

دانيال
18 August 2005, 05:06 AM
سلام خسته نباشید

دوست من توضیح قشنگی کردی من خیلی حال کردم من انژکتور رو بیشتر میپسندم

یا حق..............