PDA

View Full Version : یک توصیه درباره ی روغن موتور

amin_dm
5 August 2005, 01:32 PM
بر خلاف همیشه که همه اینجا سوال می پرسن من می خوام یه توصیه بهتون بکنم
اگه مثل من عادت دارین موقع رانندگی و قبل از تعویض دنده موتور رو خوب چاق کنید
حتما از روغن موتور خوب استفاده کنین . من کاسترول می ریزیم خیلی معرکه اس.
خوب بودن اون هم توی دور موتور های بالا معلوم می شه چون تو دور های بالا به این
راحتی ها صدای سوپاپ هات رو نمیشنوی !
راستی شما از چه روغن موتوری استفاده می کنین ؟ :icon_cool

kima
5 August 2005, 05:34 PM
من بهران استفاده می کنم
اما بجای 5000 یا 10000 تا هر 3000 تا یکبار عوضش می کنم

kasra03
5 August 2005, 06:45 PM
منم بهران استفاده میکنم ولی به من گفتن هر 5000 تا عوضش کنم!

ali_tl2000
5 August 2005, 10:13 PM
من یه سه دوره اترود 12000 ریختم ولی ب نظرم کاسترول ویسکوزیته بهتری داره !

پژمان جون
5 August 2005, 11:07 PM
توتال total واقعا عالییه .............

آپارتمان
5 August 2005, 11:58 PM
total Q ONLYYYYYYYY

HTK
7 August 2005, 04:21 PM
آقا من میدم ایران خودرو روغن ماشین رو عوض میکنه و میگه هر 10.000 تا عوض کنم ماشین هم سمنده نظر شما چیه؟

Evanescence
7 August 2005, 04:52 PM
آقا من میدم ایران خودرو روغن ماشین رو عوض میکنه و میگه هر 10.000 تا عوض کنم ماشین هم سمنده نظر شما چیه؟
برای سمند 10000 تا خیلی زیاده حداکثر 6000 تا عوضش کن

booleck
7 August 2005, 04:58 PM
بستگی به ماشين داره!

من قبلاً تو پرايد شل زرد ميريختم امّا با کمال تعجب ميديدم روغن کم ميکنه و اذيت ميکنه

ولی از وقتی بهرن تکتاز ريختم نه روغن کم ميکنه نه اذيت

پژمان22
8 August 2005, 12:36 AM
منم چه قبلا که پراید داشتیم و چه حالا که پژو 405 انژکتوری داریم از روغن موتور بهران استفاده می کنم.واقعا هم راضیم.تنها بدیش اینه که باید زود عوض شه . (من خودم نمی ذارم به 4000 برسه)شاید دلیل اینکه بهران خوب جواب می ده اینه که مطابق با شرایط ایران تولید می شه.

alireza_shd
8 August 2005, 07:52 AM
تو ایران چون گردو خاک زیاد هست نمیشه روغن موتور رو زیاد استفاده کرد. بهتر این هست که روغت ایرانی بریزی ولی زود عوضش کنی.
من بهران تکتاز میریزم 4 هزار هم عوض میکنم.

kima
8 August 2005, 09:40 AM

احتمالا بعد از 10.000 تا قیر از موتورت میاد بیرون نه ؟

HTK
9 August 2005, 04:00 PM
احتمالا بعد از 10.000 تا قیر از موتورت میاد بیرون نه ؟
اتفاقا روغن سیاه نمیکنه فقط 7.8000 تا یه ذره به کهربایی بر میگرده. یه بارم بعد از 10.000 تا دادم بیرون روغن آلمانی ریخت برام. 16 تومن پولش بود از طرف پرسیدم روغن ماشین چجوری بود گفت بد نبود.
تازه چند تا از دوستام سمند دارن میگن روغن کم میکنه حتی تو نمایندگی هم کارشناس داشت به یه نفر میگفت روغن کم کردن سمند طبیعیه و باید سرریز کنی ولی ماشین من حتی 10.000 هم که چک میکنم اصلا کم نمیکنه.(احتمالا ماشینم رو برا یکی از فامیلاشون سفارشی ساختن ولی گیر من افتاده :icon_mrgr )

hamidjan
9 August 2005, 04:18 PM
سلام من هم بهران تکتاز میریزم هر 5000 عوض میکنم. :icon_cool

fizzi
9 August 2005, 04:23 PM
كم كردن روغن در هزار كيلومتر اول طبيعي هست. حتا بعدش هم همينتور ...معمولن براي هر 1000 كيلومتر 1 تا 1.5 ليتر كم شدن نرمال هست. ماشينم براي سرويس اوليه در كيلومتر 2300 برده بودم 1.5 ليتر روغن كم كرده بود...شخص ديگري هم اونجا بود (نمايندگي ايران خودرو) و روغن ماشينش مانند من كم شده بود وخيلي نگران بود و فكر ميكرد روغن سوزي داره كه البته داشت! و بايد ميداشت .چون در چند هزار كيلومتر اول قطعات با هم چفت نيستند و ديواره سيلندر و رينگ پيستونها هم با هم شكاف دارند و اتومبيل بلخره روغن سوزي دارد.... :icon_cool

روغنهاي خارجي بهترين روغن Mobil 1 هست .و البته من total quartz 7000 ميريزم (هر 20000 كيلومتر) :icon_cool

در مورد روغنهاي ايراني بهران تكتاز از همه بهتره ولي روغنهاي ايراني فرمولهاي پيشرفته روغنهاي خارجي رو ندارند وسريعن تجزيه ميشوند وخاصيت اوليه خودشونو از دست ميدن و بايد سريعتر اونها رو عوض كرد... :icon_mad:

بستگی به ماشين داره!

من قبلاً تو پرايد شل زرد ميريختم ....

فكر كردم شله زرد ميريختي!! :icon_lol:

Evanescence
9 August 2005, 04:31 PM
فكر كردم شله زرد ميريختي!! :icon_lol:
http://tuningtalk.com/forum/images/smiles/icon_rofl.gif http://tuningtalk.com/forum/images/smiles/icon_rofl.gif http://tuningtalk.com/forum/images/smiles/icon_rofl.gif http://tuningtalk.com/forum/images/smiles/icon_rofl.gif

alireza_shd
10 August 2005, 09:01 AM
اتفاقا روغن سیاه نمیکنه فقط 7.8000 تا یه ذره به کهربایی بر میگرده.
این روغنه مشکوک میزنه روغن خوب باید بعد از یه مدت کار کردن سیاه بشه حتی اگر انجین نو باشه بازم باید بعد از 10000 سیاه شده باشه

navid-83
13 August 2005, 02:15 AM
اقا به گفته نمایندگی توجه نکن. یکی از اشناهای ما برای گارانتی برده بود عوض روغن 10000 کاسترول روغن ایرانی معمولی ریخته بودن.وقتی هم که اعتراض کرده بود بهش گفتن روغن روغنه دیگه چه فرقی میکنه! :icon_twis
ضمنا بسته به شرایط رانندگی باید روغنو عوض کرد نه از روی کیلومتر توصیه شده برای روغن.

Shahzadeh kocholoo
14 August 2005, 04:30 PM
پس اینجوری که پیداست همه با روغن ایرانی موافق هستند

چه عجب تو 1 مورد جنس ایرانی تائید شد !!!!

اميرعلي
17 August 2005, 12:42 AM
من براي پرايد قبلا كاسترول استفاده ميكردم الان ليكومولي ميريزم و گفتن رو 12000 تا عوض كنم ولب من رو 10000 تا عوض ميكنم به نظر شما چه طوره ....

Shahzadeh kocholoo
17 August 2005, 12:50 AM
منم با بقیه دوستان موافق 1 روغنی بریزید که زود زود 5000 6000 تا عوض کنید بنظر من اینجوری بهتره تا 10000 12000 تا ...

gagool
18 August 2005, 12:37 AM
من روغن موتر total ميريزم از اينا كه 3.5 ليتره و رنگ قوطيش قرمزه.اين روغن موتور چند تا بايد كار كنه؟

gagool
24 August 2005, 04:35 PM
كسي نيست جواب بده؟

محمد رضا محمدي
24 August 2005, 10:31 PM
تمامي روغن هاي توتال داراي سري توليد هستند مثل 5000 ... 7000 و ...... سري توليد رو بفرماييد تا عرض كنم خدمتتون

gagool
26 August 2005, 04:24 PM
سري توليدشو نميدونم.بيشترين و كمترينش چقدره؟

.Reza.
27 August 2005, 11:24 PM
من روغن موتر total ميريزم از اينا كه 3.5 ليتره و رنگ قوطيش قرمزه.اين روغن موتور چند تا بايد كار كنه؟

قوطي هاي قرمز توتال 5000 هستن و ميزان كاركردشون در پژو 206 حدود 10000 كيلومتر است.

kasra03
28 August 2005, 01:54 AM
اقا این بهران تکتاز با پیشتاز چه فرقی داره؟کدومشون بهتره؟

matin61
13 September 2006, 07:56 PM
اقا این بهران تکتاز با پیشتاز چه فرقی داره؟کدومشون بهتره؟

بهران تکتاز چقدر کار میکنه؟؟؟ پیشتاز چقدر؟؟؟

علی206
13 September 2006, 11:42 PM
تکتاز زیر4000.................پیشتاز زیر6000 کیلومتر....دوستان اصافه کردن یک مکمل روغن مارکstpآمریکایی در دوام و صدای موتور و عمر روغن بسیار موثره.خصوصا ماشینایی که تو جاده کار میکنن.1 اس.تی.پی+توتال 5000 .من اینو تو 206وپراید امتحان کردم. ممنون

مودي
14 September 2006, 10:25 AM
یه مشکلی که تو عوض نکردن روغن تا کیلومترهای بالا پیش می‌آد اینه که ناخودآگاه واسکازین و گریس و آب باطری رو هم کمتر بهش سر می‌زنیم. به همین خاطر همون روغن ایرانی و سر 2 تا 4000 تا عوض کردن به نظر من بهتره. ضمنا یه سوال. بهران توصیه می‌کنه برای پراید از بهران رخش استفاده بشه. شماها موافقین؟ یه روغنهایی رو هم خود سایپا برای پراید و رنو داده. اونا چطورند؟

علی206
14 September 2006, 03:18 PM
بهران رخش متاسفانه خلاف اسمش روغن خیلی خوبی نیست و عملا ضربات شاتون و میلنگ رو نمیتونه بگیره.تازه تکتاز هم کیفیت قبل رو نداره و به نظر میاد ویسکوزیتش پایین اومده.

matin61
15 September 2006, 01:35 PM
من که پیشتاز میریزم و سر 4000 تا عوض میکنم...راضی هستم...

Mohsen_d_62
15 September 2006, 02:14 PM
روغن خارجی لیکومولی آبی و ایرانی هم پارس پایا که تا بیست هزار کیلومتر روی خود ظرف دوره مصرف ذکر شده و یه 4 لیتری اون شش هزار و سیصد تومن هست . من لیکو مولی رو با یه مکمل لیکومولی قاطی میکنم میریزم باور کنید توی دور های بالا انگار نه انگار که به ماشین دارید فشار میارید . من روی 7000 تا عوضش میکنم .

مودي
17 September 2006, 07:46 PM
من قبلا کامارو داشتم و بخاطر سنگینی موتور و قدرت اون تابستونا مکمل هم می‌ریختم. بعدها یکی گفت مکمل سیستم روغن رو به هم می‌ریزه و همون 20-50 بودن روغن خودش کافیه. الان که پراید دارم همون روغن معمولی رو توش می‌ریزم. به نظر شما اگه 20-50 باشه و الان هم که نزدیک زمستونیم صلاح هست که مکمل هم بریزم؟ اصلا مکمل بلایی سر روغن می‌آره؟

Mohsen_d_62
17 September 2006, 09:00 PM
من روی قوطی مکمل روغن رو خوندم و چیزی که خودش توصیه کرده بود این بود که این مکمل رو زمانی اضافه کنید که به زمان تعویض روغن نزدیک میشید . فکر میکنم با اینکار روغن رو توی آخرای عمرش تو وضعیت مطلوب تری نگه میداره . در کل اگر روغن و مکمل از یه کارخونه باشن من فکر میکنم بهتر باشه و اضافه کردنش زیاد ویسکوزیته رو تغییر نباید بده . البته بستگی داره به نوع مکملش . یه چیز دیگه اونم اینکه وقتی روغن بی کیفیت باشه یا دیر به دیر عوض بشه روی جداره های مجراهای انتقال روغن میشینه و فشار روغن کاهش پیدا میکنه . من خودم روغن یه موتور سیکلت رو که خیلی دیر داشت عوض میشد رو دیدم عین چسب شده بود . یه چیز دیگه ، شرکت لیکومولی برای پاک کردن همین مواد زاید و چسبنده یه ماده به نام (فارسی) موتور شور داره که زمان تعویض روغن توی موتور میریزن و میذارن موتور یه مقدار کار کنه بعد روغن رو عوض میکنن . اینکار باعث پاک شدن جاهایی که چیبندگی ایجاد شده میشه و اینکه روغن رو رقیق تر میکنه تا راحت تر از کارتل و جداره سیلندر تخلیه بشه .

ebadian
17 September 2006, 10:03 PM
اگر از روغن توتال استفاده می کنید نگران تعویض 10000کیلومتر نباشید چون من تا به حال شش بار این کار را انجام داده ام

Abolfazl2006_p
22 September 2006, 02:24 AM
کاسترول گزینه خوبیه برای پراید امتحانش را پس داده

kiantom
24 September 2006, 12:19 AM
با سلام
من از کاسترول GTX استفاده میکردم ولی بعد از اون از لیکومولی استفاده کردم که واقعا روغن خوب و با کیفیتی هستش (حتما امتحان کنید) و معمولا روی 8000 تا عوضش میکنم.
پیروز باشید.:icon_cool

:lover:

ebadian
24 September 2006, 12:37 AM
بهتر است روغن را بر اساس کیفیت روغن عوض کنیم

3000کیلومتر برای روغنهای با کیفیت CC/SC
4000کیلومتربرای روغنهای با کیفیت CC/SD
5000کیلومتر برای روغنهای با کیفیت SE/CC
بیش از 10000کیلومتر روغن با کیفیت SG

reza1357
24 September 2006, 02:45 PM
دوستان اگه ممکنه قیمتهاشون هم جلوشون بنویسید تا ببینیم کدوم یک بصرفه تر است
با سپاس

farzin4049
26 September 2006, 12:34 PM
دیروز من روغن موتور بهران پیشتاز خریدم از پمپ بنزین ولنجک 66000 ریال

بنا بر نوشته روشم تا 10000 یا 15000 کیلومتر در شرایط عادی کار می‌کنه

saeeds
11 October 2006, 11:33 AM
دوستان پيشنهاد من اينه فقط روغن بهران تکتاز بريزيد چون اولا براي اب و هواي ايران ساخته شده و ثانيا فرمولش براي پرايد مناسبه من 2 ساله فقط بهران تکتاز ميريزم خيلي هم راضيم ضمنا فقط يک مدل روغن توي ماشين بريزين

matin61
3 December 2006, 07:47 PM
همه نظر شخصی میدن کسی نیست نظر کارشناسی بده؟

لوکومولی الان چنده؟ آخر سر برای پراید کدوم بهتره؟

Glimpser
3 December 2006, 08:21 PM
همه چیز را گفتید بجز اینکه ایا اصلا از نظر فنی این روغن ها برای ماشین های استفاده شده مناسب هست یا نه ؟
مثلا من دیدم برای خیلی از ماشین هایی که روغن 10-40 میخواهد روغن 20-50 میریزند و یا برعکس
کدام یکی از شما تابحال به این موضوع و کد فنی روغن مناسب برای ماشین دقت کرده ؟

matin61
10 December 2006, 01:00 PM
با سپاس

امروز ایرانول 6000 ریختم 5000 تومان+ 1000 تعویض!
تکتاز رو میگفت 6500!

Mohsen_d_62
14 December 2006, 08:28 PM
بهران سوپر پیشتاز خریدم برای خودم از یه جا 8900 ولی یه جای دیگه گیر آوردم که واقعاً قیمت هاش عالیه بهم داد 7500 که روغن کلاس بالا هست Api SL یعنی حتی از شل و جی تی ایکس و لیکومولی هم بالا تره . خیلی عالیه . روغن های 10 40 هم برای هر ماشینی استفاده نمیشه . روغن درج شده توی دفترچه رو حتماً استفاده کنید . البته روغن با کلاس بالاتر ضرری نداره ولی گرانروی رو حتماً باید مطابق همونی که نوشته انتخاب کنید

آریو
15 December 2006, 01:19 AM
نظرتون درباره بهران نيمه سنتتيك چي هست؟
به نظرمن خوب بود

Artemis
15 December 2006, 04:26 PM
همه نظر شخصی میدن کسی نیست نظر کارشناسی بده؟

لوکومولی الان چنده؟ آخر سر برای پراید کدوم بهتره؟

من آخرین بار برای پرشیا لیکومولی ریختم شد12-13 تومن حالا یادم نیست با اجرت بود یا بدون اجرت

هر 6-7000 تا هم باید عوض بشه...اصلا نمی ارزه:icon_redf

با سپاس

بهران تکتاز 6600 تومن
بهران پیشتاز 7600 تومن
بهران سوپر پیشتاز 8600 تومن

بهران (نمیدونم پیشتاز چیچی) تمام سینیتیک 20000 تومن

اسپیدی با اجرت تعویض 3800 تومن:icon_twis

alirezasalam
17 December 2006, 12:23 AM
بعضیا به بهانه سلامت موندن موتور روغن ماشینشونو زود عوض می کنن! خیلی هم به خودشون می بالند د حالیکه نمی دنند:
روغن 3 وظیفه در موتور به عهده داره:
1-lubricting
2- washing
مواد شیمیایی در روغن هست که رسوبات و جرم رو از موتور پاک می کنه
3- cooling

اگر روغن رو زود عوض کنید چه اتفاقی میافته؟
مورد ا و 3 بود پیدا میکنه چون روغن تازه بهتر روغن کاری و انتقال گرما رو انجام میده اما در مورد خاصیت washing به مرور زمان به موتور آسیب میرسو نه!

اگر دیر عوض کنیم چه اتفاقی میافته؟
این دیگه تابلوه! همه می دونن!
هر 3 مورد به خطرمیافته

پس با تعویض به موقع روغن سلامتی موتور ماشین خود را تضمین کید!

beatr9
19 March 2007, 10:15 PM
پس از تحقيقات مفصل و چهار بار تعويض روغن هاي مختلف به اين نتيجه رسيدم كه روغن موتور براي پرايد بهران پيشتاز قابل قبوله و 10000 تا يكبار هم بايد عوض كنيد.

GHAHRAMAN
31 March 2007, 03:33 AM
سلام دوستان استفاده از STPچه تاثیری در کارکرد موتور یا روغن موتور داره آیا استفاده از اون صلاح هستش یا برای موتور ضرر داره و درست نیستش.

azma
31 March 2007, 10:50 AM
براي استفاده همراه روغنهاي تك درجه اي مثلا در تابستان با روغن 40 مناسب است نه با روغنهاي جديد چند درجه اي مثلا 20w50 - بهران تك تاز و پيشتاز هر دو خوب هستند - ليكومولي آبي هم مناسب است . من تجربه كرده ام

Abolfazl2006_p
4 April 2007, 02:08 AM
http://www.aftab.ir/articles/science_education/knowing/images/73bf88fc7cba42597dfcce01d0e6b0d7.jpg

گر روغن های كاركرده ای كه به طور نادرست در محیط زیست رها می شوند، با روشی مناسب و صحیح مدیریت شود، توانایی ذخیره روغن در حدود هزاران بشكه در روز افزایش می یابد. روغن كاركرده می تواند با استفاده از روش مناسب تصفیه شود و با روان كننده ها و روغن های سوختی مختلف فرآوری شده و در صنایع پالایش و پتروشیمی مصرف شود. این عمل علاوه بر منافع اقتصادی در حفاظت از محیط زیست و صرفه جویی در مصرف انرژی تاثیر بسزایی دارد.
● نكاتی در مورد تعویض روغن موتور
قبل از شروع این بحث لازم به یادآوری است كه انتخاب روغن موتور و زمان تعویض آن می بایست براساس توصیه های سازنده خودرو و اطلاعات ارایه شده در دفترچه راهنمای خودرو صورت گیرد.
اگر تمایل دارید روغن موتور خود را تعویض كنید، به موارد زیر توجه كنید:
۱- قبل از اقدام به تعویض روغن خودرو، موتور آن را خاموش و چرخ ها را قفل و ترمز دستی را بكشید. برای جلوگیری از بروز هر گونه سوختگی مطمئن شوید كه موتور خیلی داغ نیست. سپس به توصیه های دفترچه راهنمای خودرو توجه كنید.
۲- پیچ تخلیه انتهای ظرف روغن موتور (كارتر) خودرو را باز كنید و اجازه دهید روغن كاركرده از كارتر به داخل ظرف مناسبی مانند یك تشتك تخلیه روغن تخلیه شود.
۳- اگر می خواهید فیلتر روغن را نیز عوض كنید این كار را بعد از تعویض روغن انجام دهید و به توصیه های زیر توجه كنید. پیچ تخلیه كارتر را ببندید و مطمئن شوید كه محكم است.
۴- روغن موتور جدید را با دقت اضافه كنید. اگر چه بیشتر خودروها دارای ظرفیتی معادل۴ تا۵ كوارت روغن است. با این وجود در مورد مقدار روغن مورد نیاز و نوع آن می بایست به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه كرد. كارتر خودرو را بیش از اندازه پر نكنید.
۵- در حالی كه ترمز دستی را كشیده اید در محلی كه تخلیه هوا به خوبی انجام می شود موتور خودرو را روشن كنید. در ابتدا ممكن است لامپ فشار روغن روشن باشد اما باید پس از چند ثانیه خاموش شود. زمانی كه لامپ خاموش شد اجازه دهید موتور چند دقیقه كار كند.
۶- موتور را خاموش كنید و سطح روغن را بررسی كنید. نشت روغن را در اطراف فیلتر روغن و پیچ تخلیه بررسی كنید.
۷- زمان تعویض بعدی روغن خودروی خود را به خاطر داشته باشید. زمان تعویض روغن، كیلومتر خودرو، درجه و نوع روغن مورد استفاده را یادداشت كنید.
۸- با استفاده از یك قیف و با دقت روغن كاركرده را از تشتك تخلیه روغن به یك ظرف مناسب منتقل كنید.
می توانید روغن باقی مانده در تشتك را نشویید چون می توانید در تعویض بعدی دوباره از آن استفاده كنید.
●تعویض فیلتر روغن
فیلتر روغن خودرو، وسیله ای است كه روغن روان كننده را تصفیه می كند. عملكرد اصلی فیلتر در سیستم روغنكاری موتور، جلوگیری از آسیب رساندن ذرات ساینده به یاتاقان ها و قسمت های در معرض اصطكاك است. فیلتر باید به طور دایمی در مدار روغنكاری بوده و بتواند تمام جریان را از خود عبور دهد. این مسئله در مورد فیلترهایی كه در موتورهای نو نصب می شود از اهمیت بیشتری برخوردار است، چون در موتورهای نو مقادیر زیادی ذرات فلزی یا ذرات ساینده ناشی از عملیات ساخت وجود دارد.
فیلتر روغن در كنار روغن نقش مهمی در سلامت موتور خودرو ایفا می كند بی تردید استفاده از انواع روغن مناسب و فیلتر روغن با استاندارد در كنار یكدیگر باعث افزایش بازدهی هر دو محصول كاهش استهلاك و افزایش بازدهی موتور خواهد شد.
پس از تعویض فیلتر، روغن كاركرده آن باید تخلیه شود. برای این منظور به توصیه های زیر توجه كنید:
۱- برای شل شدن فیلتر روغن در صورت لزوم از آچار فیلتر استفاده كنید. فیلتر كاركرده را با دقت بردارید.
۲- فیلتر را از روغن تخلیه كنید. با استفاده از یك وسیله تیز، یك حفره در انتهای داخلی (گنبدی) فیلتر یا سوپاپ مانع برگشت روغن كه بر روی انتهای صاف آن قرار دارد ایجاد كنید. موثرترین روش برای تخلیه مناسب فیلتر، سوراخ كردن سوپاپ مانع برگشت روغن یا داخل فیلتر و جریان یافتن به یك ظرف مناسب برای بازیافت آن است سوپاپ مانع برگشت روغن، شامل دریچه لاستیكی است كه برای جلوگیری از تخلیه روغن به موتور، در زمان خاموشی، خلاء ایجاد می كند. سوراخ كردن فیلتر موجب از بین رفتن خلاء شده و اجازه می دهد روغن حبس شده بازیابی شود.
۳- انتهای صاف فیلتر سوراخ شده را به روی ظرف جمع آوری قرار دهید و روغن كاركرده را تا حد امكان از فیلتر تخلیه كنید. مهم است كه تخلیه فیلترهای كاركرده روغن در۱۲ ساعت (حداقل زمان) و دمایی نزدیك به دمای عملكرد موتور و بیش از دمای محیط (تقریباً۶۰ درجه فارنهایت) صورت گیرد.
۴- فیلتر جدید روغن را طبق توصیه های سازنده فیلتر نصب كنید. آب بند لاستیكی را با مقدار كمی روغن بر روی آن بپوشانید و سپس آن را جایگزین كنید. از آچار فیلتر برای محكم كردن فیلتر جدید استفاده نكنید چون ممكن است به فیلتر آسیب برساند. این را به راحتی با انگشتان محكم كنید و به توصیه های سازنده فیلتر توجه كنید.
فیلترهای كاركرده روغن نیز مانند روغن كاركرده به عنوان ضایعات محسوب می شوند و باید به طور مناسب بازیافت شوند. در مواردی كه عملی است و صرفه اقتصادی وجود دارد فیلترهای خالی كاركرده روغن برای بازیافت روغن جمع آوری می شوند. از مراكز جمع آوری روغن كاركرده سئوال كنید كه آیا پذیرای فیلتر كاركرده روغن نیز هستند یا خیر. اگر هیچگونه امكانی برای بازیابی روغن فیلتر كاركرده روغن وجود ندارد، فیلتر كاركرده خالی روغن را در روزنامه بپیچید و به همراه زباله های خانگی دفع كنید.
در فیلترهای كاركرده روغن خرده فلزهایی وجود دارد كه دوباره قابل استفاده هستند و تولیدكنندگان فولاد می توانند به عنوان خوراك اولیه از آنها استفاده كنند.
●جمع آوری روغن كاركرده
پس از تخلیه روغن از كارتر خودرو یا فیلتر روغن، روغن را داخل یك ظرف تمیز و عاری از نشت با درپوش پیچی بریزید. ظرف اصلی روغن موتور و بسیاری از ظروف خانگی برای این منظور مناسب هستند. هرگز از ظروف خانگی حاوی مواد شیمیایی مانند سفیدكننده ها استفاده نكنید و مطمئن شوید كه ظرف مورد استفاده دارای درپوش غیرقابل نشت است.
در برخی فروشگاه های عرضه خدمات خودرو نیز ممكن است ظروفی كه برای انتقال روغن موتور كاركرده طراحی شده است فروخته شود. اگر روغن كاركرده را نمی خواهید فوراً به مركز بازیافت انتقال بدهید، هرگز به طور موقت آن را در ظروف نگهداری غذا، آشامیدنی، یا مواد شیمیایی جمع آوری نكنید. صرف نظر از نوع ظرف مورد استفاده برای انتقال روغن كاركرده، از تمیزی ظرف مطمئن شوید. به آن برچسب روغن كاركرده نصب كرده و دور از دسترس كودكان و حیوانات خانگی نگهداری كنید.
ظرف روغن كاركرده را به نزدیك ترین مركز عمومی جمع آوری روغن كاركرده مانند نزدیكترین تعمیرگاه خودرو و یا یك مركز روانكاری ببرید. بدین ترتیب با دفع مناسب روغن كاركرده از محیط زیست و منابع طبیعی محافظت می كنید.
بازیافت ضایعات ضمن محافظت از محیط زیست دارای مزایای اقتصادی است و شما می توانید در كنار دفع نادرست زباله های كاغذی، شیشه ای، فلزی، پلاستیكی و دیگر مواد و تفكیك آنها، روغن و فیلتر كاركرده موتور را با روش مناسبی دفع كنید.
●جمع آوری روغن های كاركرده در كشور امریكا
در امریكا علاوه بر جمع آوری روغن های كاركرده از مراكز بزرگ و تعویض روغنی ها، برای جمع آوری روغن ها از منازل نیز برنامه هایی تدوین شده است. این عمل به دو صورت انجام می گیرد.
۱- ساكنین محل تحت پوشش این طرح، گالن های محتوی روغن های كاركرده را مانند سایر ضایعات دور ریختی (شیشه، پلاستیك و كاغذ كه بازیابی می شوند) در محل مخصوص زباله قرار داده و هر هفته یكبار ماموران مربوط، گالن روغن های كاركرده را جمع آوری و گالن دیگری جایگزین می كنند تا ساكنین محل بتوانند برای تعویض روغن خودروی خود از آن استفاده كنند.
۲- روش دیگر جمع آوری بدین صورت است كه گالن های محتوی روغن های كاركرده، توسط ماموران جمع آوری روغن ها به داخل تانكرهای مخصوص تخلیه شده و گالن برای استفاده مجدد ساكنین در محل مخصوص زباله قرار می گیرد.
لازم به یادآوری است كه كل هزینه جمع آوری روغن های كاركرده و تمامی اقدامات آموزشی در این زمینه مانند انتشار نشریات و مطالب آموزشی توسط شركت های تولید كننده روانكار پرداخت می شود.
●● نتیجه گیری
بیشتر كشورهای دنیا برای حفظ ذخایر نفتی و جلوگیری از آلودگی محیط زیست به جمع آوری روغن های كاركرده می پردازند. با توجه به این كه در ایران جمع آوری روغن های كاركرده با اصول صحیحی انجام نمی گیرد، لازم است سازمانهای مربوط برنامه ای تنظیم كنند كه روش های درست جمع آوری روغن های كاركرده در ایران نیز در نظر گرفته شده باشد تا سرمایه های ملی كشورمان به بهترین شكل ممكن حفظ شود.

ماهنامه نفت پارس

zidane010
16 May 2007, 11:42 PM
من mobil میرزم نظر شما چیه؟

تا حالا شنیدیت موتر بشورند؟
من این دفعه که روغن عوض کردم مرده گفت موترت کثیفه باید بشوری
من هم می خاستم به روی خودم نیارم گفتم باشه:haha:

alirezasalam
17 May 2007, 04:28 PM
روغن mobile? آخه بستگی به ماشین داره. روغن پایه گیاهی داریم و پایه معدنی.
بسته به آب و هوا داره و تعداد سوپاپ حتی ....

موتور شویی اگه منظورت داخل موتوره خوب من شنیدم با گازوییل می شورن اون هم ماشینهای قدیمی رو.
نه این ماشینای لوکس جدید رو . حواست باشه با یکی که قبلآ اینکارو انجام داده بشوری و خیلی هم احتیاط کن.